Expolitička Kondrlíková Plháková má už takmer tri roky nočné mory: Štát mi nepomohol!
31. 3. 2024, 8:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:51)
Zuzana Kondrlíková Plháková (47) hovorí, že dodnes má zo šokujúceho zážitku nočné mory. Pred takmer tromi rokmi jej v Budapešti nasadili putá a šesť hodín ju držali na policajnej stanici. Dôvod sa nedozvedela. Najviac ju roztrpčilo, že jej nepomohla naša ambasáda v Maďarsku, ťažké srdce má aj na vtedajšieho ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Ako hovorí, vyšetrovanie, ktoré sama iniciovala, stále nie je ukončené, ale náš štát jej nepomáha.
Zdroj: Tony Štefunko, tasr
Zdroj: Marta Foldešová
Zdroj: archív ZP
Galéria k článku
Bývalá politička SDKÚ a dnes advokátka sa plavila s manželom na ich lodi. V prístave v Budapešti zakotvili 4. septembra 2021. Na to, čo nasledovalo, doteraz spomína s hrôzou. Polhodinu po zakotvení vtrhla na loď desiatka ozbrojených maďarských policajtov. „Nasadili mi putá a odviedli ma z lode. Bez predchádzajúcej výzvy či varovania. Bol to nezákonný, bezdôvodný, neprimeraný a nečakaný útok polície,“ opisuje expolitička.
Zdroj: Tony Štefunko
Zuzanu Kondrlíkovú Plhákovú šokoval prístup maďarskej polície, ale ešte viac postoj nášho veľvyslanectva v Maďarsku. Maďarská prokuratúra už vyšetruje zasahujúcich policajtov.
Vyľakanú ženu odviezli na policajnú stanicu. Keďže nehovorí po maďarsky, chcela advokáta a tlmočníka. „Žiadala som o nich maďarských policajtov aj slovenské veľvyslanectvo v Budapešti. Nášmu konzulátu som vysvetlila, že ma zadržali bez dôvodu, a že ani na policajnej stanici nikto neuviedol dôvod môjho zadržania. Vysvetľovala som im, že som vystavená psychickému aj fyzickému násiliu,“ hovorí o telefonáte na konzulát. Napriek prísľubu jej naše veľvyslanectvo nezabezpečilo právo na tlmočníka a advokáta, jeho pracovníci sa ani neprišli presvedčiť o situácii. „Ja som im potom zavolala, že ma prepustili a vytkla som im, že mi neposkytli konzulárnu ochranu, oni sa o mňa nezaujímali,“ posťažovala sa Plháková.
Reakcia ministerstva zahraničných vecí
Po jej sťažnosti vtedajší minister zahraničných vecí Ivan Korčok v Národnej rade SR vyhlásil, že v jej prípade veľvyslanectvo konalo profesionálne. „Nechápem, ako môže toto povedať človek, ktorý sa označuje ako odborník na diplomaciu. Veď existujú platné medzinárodné dokumenty týkajúce sa ochrany ľudských práv, ktoré sa vzťahujú aj na môj prípad,“ upozorňuje vyštudovaná právnička Kondrlíková Plháková. Podľa nej naše veľvyslanectvo nepostupovalo správne.
Expolitička podala niekoľko sťažností na Veľvyslanectvo SR v Maďarsku i na ministerstvo zahraničných vecí. „Ministerstvo všetky zamietlo a dokonca ma s manželom nepravdivo obvinilo zo spáchania trestných skutkov, ktoré sa však preukázateľne v nestali!“ rozhorčuje sa. Ako nám vysvetlila, podľa vyjadrenia ministerstva mali poškodiť niekoľko lodí v prístave v Budapešti, z čoho ich však nikto ani neobvinil. „Štát sa predsa musí zastať svojich občanov, pomôcť im v núdzi aj v cudzine. Inak sú vyhlásenia o tom, ako si politici vážia občanov, iba prázdnymi rečami. Nech je môj prípad príkladom toho, ako sa to nerobí,“ hovorí expolitička.
Zdroj: Tony Štefunko
Žiadostí a vyjadrení si Zuzana Plháková vymenila s ministerstvom zahraničných vecí neúrekom. Teraz má už aj znalecký posudok, ktorý potvrdil jej tvrdenia.
Po sťažnosti sa situácia v Maďarsku zmenila
Keďže jej štát nepomohol, bránila sa sama. Podala sťažnosť a v apríli 2022 jej maďarská generálna prokuratúra potvrdila, že zasahujúcich policajtov vyšetruje ako podozrivých zo spáchania trestného činu napadnutia. Vlastne jej dali za pravdu, že bola zadržaná nezákonným spôsobom. Lenže odvtedy vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. „Píšem neustále na maďarskú prokuratúru, ale odpoveď nikde. Ale veď ja nechcem, aby tí maďarskí policajti skončili vo väzbe! Stačí, ak uznajú, že urobili chybu a ospravedlnia sa mi. Potom som pripravená stiahnuť svoje trestné oznámenie v Maďarsku,“ vysvetľuje expolitička.
Rozhodla sa rázne ohradiť aj voči výrokom ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorých sa mala s manželom v Budapešti dopustiť viacerých trestných činov. „Takýmto konaním mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu ohovárania. Preto som podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ hovorí Zuzana Kondrlíková Plháková.
Zuzana Kondrlíková Plháková si dala urobiť znalecký posudok: Odhalil nezákonné úpravy policajného videa aj nespravodlivé obvinenia! Čítajte na ďalšej strane!
Prekvapujúce závery znaleckého posudku
Dala si urobiť i rozsiahly znalecký posudok v Ústave súdneho inžinierstva Žilina. Ten jednoznačne potvrdil, že žiadne lode nepoškodili, neplávali ani zakázanou rýchlosťou, čo sa tiež objavilo v obvinení. Video zo zásahu maďarských policajtov predložené maďarskou prokuratúrov je podľa znaleckého posudku účelovo zostrihané a doplnené. Znalci objavili až 40 (!) nezákonných úprav.
Keďže maďarská prokuratúra uznala, že jej zadržanie bolo nezákonné a súdni znalci potvrdili, že manželia sa nemohli dopustiť činov, z ktorých ich vinia, Kondrlíková Plháková napísala 8. marca 2024 list Ivanovi Korčokovi. Ten bol v čase budapeštianskeho škandálu ministrom zahraničných vecí a v parlamente hovoril, že manželia Kondrlíkovci niekoľkokrát porušili zákon. „Ministerstvo pod vaším vedením prekročilo všetky hranice slušnosti a dosiahlo absolútne dno nekompetentnosti, keď sa znížilo k šíreniu klamstiev. Rozhodnutie, či takýmto konaním došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, ponechám na orgány činné v trestnom konaní,“ píše v ňom. Veď aj znalci potvrdili, že činy, ktoré expolitičke a jej manželovi pripisovali nielen maďarskí policajti, ale i naše ministerstvo zahraničných vecí, sa nestali.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Ivan Korčok bol v čase incidentu Plhákovej v Budapešti ministrom zahraničných vecí. Expolitička má naňho ťažké srdce.
Zaujíma nás i názor Ivana Korčoka, ten sa však teraz sústreďuje na volebnú kampaň. „Požiadala som Ministerstvo spravodlivosti SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby Slovenská republika vstúpila ako poškodená strana do konania vedeného v Maďarsku, v ktorom som v postavení poškodenej osoby,“ povedala nám expolitička.
Na jej žiadosť sme sa pýtali oboch ministerstiev. „Vstúpenie Slovenskej republiky do trestného konania v Maďarsku na strane poškodenej (rovnako ako v prípade J. Chovanca) maďarská právna úprava neumožňuje,“ vysvetlilo nám ministerstvo spravodlivosti. Ministerstvo zahraničných vecí nám zase odpovedalo: „Opakovaným podnetom pani Kondrlíkovej sa zaoberáme a riešime ho v súlade so zákonom č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov."
Anketa
Mali ste problém v zahraničí? Pomohlo vám naše veľvyslanectvo?
- Mal/a som problém, ale musel/a som si ho vyriešiť sám/sama, ambasáda mi nepomohla.27%
- Mal/a som problém, v niečom mi ambasáda pomohla.3%
- Mal/a som problém, ambasáda mi veľmi pomohla.13%
- Zatiaľ sa mi nič také našťastie nestalo.55%
Hlasovanie bolo ukončené