Reklama

EXKLUZÍVNE Pellegrini o kauzách, zatýkaní a vládnej koalícii: Papalášizmus nám ľudia vrátia!

Reklama

Expremiér a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini (45) víta zásahy Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), prekáža mu však teatrálnosť, ktorá ich podľa neho sprevádza. Vykúpením pre krajinu by mohli byť predčasné voľby. Chápe Slovákov, ktorí po nich volajú, pretože sa mu vidí, že vládna koalícia sa neraz vysmieva ľuďom do očí.

O čom sa dočítate:
- o novozvolenom generálnom prokurátorovi Marošovi Žilinkovi
- o sľuboch vládnej koalície a realite
- o ochranke pre premiéra
- o Matovičovom riadení krajiny
- o spolupráci s politickými stranami

Najnovšou personálnou zmenou je Maroš Žilinka ako generálny prokurátor. Je jeho zvolenie pre vás prijateľné?

- Som veľmi rád, že mal podporu opozície aj koalície. Získal silný mandát, ktorý ho predurčuje na to, aby držal nezávislosť prokuratúry, a tým odolal akýmkoľvek politickým tlakom zneužívať ju na mocenské hry. Jeho osobný príbeh je veľmi silný, a preto verím, že parlament zvolil kompetentného človeka na čelo dôležitej inštitúcie.
Na zvolení Žilinku sa dohodla koalícia aj opozícia. Premiér sa vyhrážal, že ak dôjde k takýmto dohodám, zloží funkciu.

Čo sa podľa vás teraz stane?
- Premiér vníma prokuratúru politicky účelovo. Keďže časť koalície vystavila stopku jeho kandidátovi, zvolil iný variant a celú voľbu považuje za vybavenú bez politických otrasov, ktoré sám svojimi slovami pred voľbou navodil. Otázne zostáva, kto sa stane špeciálnym prokurátorom a aká bude jeho miera vnútornej integrity a schopnosti odolávať politickej objednávke.

Hľadajú si ústavní činitelia privilégia, ktoré by im mali vyplývať z moci?
- Práve tí, ktorí boli najväčší kritici, dnes ukazujú, že im zachutila moc a servis, ktorý k tomu patrí. Sú to papaláši, ktorí si potrpia na to, ako je s nimi narábané. Najsmutnejšie je, že v inej civilizovanej krajine by to vyvolalo obrovský tlak, z ktorého by pravdepodobne na západ od nás bez straty funkcie nevyviazol žiaden politik. U nás to prejde len s: „prepáčte, my sme už raz takí“. Tento papalášizmus má devastačné účinky pre štát a jeho inštitúcie, ktoré sa nám raz zo strany ľudí trpko vrátia.

Možno pre niekoho je arogantné a papalášske, keď chce premiér otvoriť školu, kde chodia jeho dve dcéry.
- Predseda vlády dnes reprezentuje politiku čistého amaterizmu a chaosu spojeného s papalášizmom. Porušil všetky predvolebné sľuby a dnes sa bojí ľudí. Otočil sa im chrbtom.

Ľudia ako keby boli odolnejší voči stále novým škandálom.
- Ako keby sa skúšalo, čo všetko zvládneme. A keď sa prekoná jeden škandál, tak to prejde do zabudnutia. To je to najhoršie pre našu krehkú demokraciu. Po 30 rokoch od revolúcie sa vraciame na dno.

Zdroj: Martin Baumann

Matovičove vládnutie považuje Pellegrini za amatérske. Uznáva však, že je veľmi ovplyvnené bojom s koronavírusom.

Aj preto sa asi podľa prieskumov darí strane Hlas, kým OĽaNO a Sme rodina klesá.
- Mohlo by mi to vyhovovať, keby mi išlo len o preferencie strany. No veľmi ma trápi, kam speje spoločnosť. Tento stav ma neteší a ako občana tejto krajiny ma to mrzí.

Proti vláde sa ozývajú aj bežní ľudia, dokonca sa začali premiérovi vyhrážať. Preto mu prideli pancierové auto a zvýšenú ochranu.
- Na rozdiel od pána Matoviča chodím po ulici stále a bez pancierového vozidla a s ľuďmi sa normálne stretávam, a tí ľudia povedali, že už bolo dosť hádok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Peter Pellegrini: Koľko nás stála Matovičova atómová zbraň?

    Článok pokračuje na ďalšej strane.

    Stretli ste sa vy s vyhrážkami ako súčasný premiér ?
    - Keď som bol premiér, prišiel za mnou šéf ochranky a povedal, že ma budú sprevádzať takí istí policajti, akých sprevádzajú v iných krajinách V4. Podobne ako pani prezidentku. Ja som preto chodil štandardne s vodičom a ochrankárom a za mnou išlo jedno vozidlo s vodičom a ochrankárom. Nie pre vyhrážky, ale nastavili to od prvého dňa, čo som nastúpil do úradu. Nemal som skúsenosť so žiadnou vyhrážkou, možno dva incidenty, čo však boli len telefonáty, kde polícia zistila, že ide o horší psychický stav.

    Na nevraživosť ľudí určite vplývajú aj koronavírus opatrenia, na ktoré sú ľudia veľmi citliví a môžu ich dávať za vinu premiérovi.
    - Som presvedčený, že pán Matovič dostal funkciu premiéra za trest. A som rád, že ju získal, pretože bol najväčší krikľúň z celého politického spektra. Nech si to skúsi na vlastnej koži.

    Ale nemôže za jeho zlé vnímanie verejnosťou a odborníkmi práve pandémia?
    - Ja si myslím opak. Momentálne je jeho činnosť úzko vykrojená len na boj s pandémiou. Je odbremenený od ťažkých zahranično-politických aktivít. Má monotematické vládnutie. Ešte len uvidíme, keď bude musieť riešiť aj ostatné oblasti, ktoré má premiér na starosti. Je to ťažká situácia pre každého predsedu vlády v každej európskej krajine. Ale každý to zvláda a vie sa k tomu postaviť.

    A premiér Matovič si teda počína ako?
    - U pána premiéra ma mrzí jedna vec. My sme začali robiť opatrenia proti korone s množstvom neznámych, neboli žiadne dáta. No aj tak sme tie ťažké rozhodnutia urobili v pokoji, v súhre s ľuďmi. Dnes, keď sú na stole všetky dáta, vládne na Slovensku väčší chaos ako predtým. Neviem si to vysvetliť: máme dáta, všetko sa dá predvídať, nedeje sa u nás nič iné ako v ostatných krajinách. Aj tam sú nedostatky, ale vlády majú podporu ľudí. Tu je to naopak. Za tých pár mesiacov sa mi náš pán premiér začína podobať na Kim Čong Una zo Severnej Kórey. Zdá sa mi, že mu zachutila moc a strašne rád rozhoduje ako osoba. Veľmi rád trestá tých, ktorí ho kritizujú, odmení cukríkom tých, ktorí ho poslúchajú. Vyhráža sa ľuďom, že nebudú môcť to a to, ak nebudú poslúchať. To je veľmi nebezpečné a bojím sa, že postupne budeme musieť o charaktere právneho štátu a o oslabení demokracie veľmi otvorene hovoriť. Mnohé demokratické princípy začínajú v jeho rukách zlyhávať.

    Čo konkrétne?
    - Pretláča zákony, ignoruje tripartitu, odborárov, sociálnych partnerov. Ak sa mu niektorí lekári vzpriečia, okamžite ich vyhodí a nahradí inými, ktorí mu pritakávajú. Ja sa bojím, že tento pán bude raz zaradený v rámci demokratickej Európy k horším autoritárskym premiérom.

    Premiér by však mal fungovať s veľkým počtom poradcov. Ako to bolo za vašej vlády?
    - Mal som takzvaný klub múdrych. Bol to prierez ľudí z oblasti ekonómie či priemyslu. Mal som aj širší zbor poradcov pre každú jednu oblasť a pred každým rokovaním vlády som dostal ich názor na materiály, ktoré išli z vlády. Na druhej strane ako predseda vlády som vždy rešpektoval rozdelenie úloh. Keď raz máme ministra alebo podpredsedu vlády, tak musí mať moju dôveru a aj mieru samostatnosti. Ja ako premiér som do jeho právomocí zasiahol len v tom prípade, že som nebol stotožnený s jeho názormi. Alebo potreboval som niečo dovysvetliť na základe argumentov a podkladov. Na každé rokovanie som šiel vždy pripravený. Emóciou môžete zvládať možno časť krízových situácií, ale aj tie musíte zvládať z druhej strany chladnokrvne a robiť všetko pre záchranu života ľudí, alebo majetku.

    Zdroj: MICHAL SMRČOK

    Peter Pellegrini podľa vlastných slov nevylučuje z budúcej spolupráce žiadnu stranu, okrem ĽSNS.

    Áno, premiérovi vytýkajú, že rieši situácie príliš často na základe emócií.
    - Premiér musí byť maximálne profesionálny a odborný. Bez toho to nejde. Vy môžete ísť do Bruselu a tam bazovým sirupom možno prvý raz ohúrite a druhý raz možno koláčikom. Angele Merkelovej možno zalichotíte, ale druhý raz sa bude na vás pozerať, čo tento mi tu rozpráva. Veď nie je zorientovaný v tejto zložitej oblasti alebo geopolitických veciach európskeho významu. Absentuje odbornosť a pripravenosť, je to amatérske. Poviem otvorene, tento človek nemá na to schopnosti byť premiérom. Ani odborné a, žiaľ, ani mentálne a psychické.

    O svojich aktivitách pravidelne informuje na sociálnej sieti, čo podľa mnohých tiež nie je dobre.
    - Premiér by absolútne nemal so spoločnosťou fungovať len prostredníctvom sociálnych sietí. Je to veľmi nebezpečné. Pretože raz môže jeho profil niekto ‚heknúť’, v jeho mene napíše status, ktorý môže mať nedozerné následky pre ekonomiku, trhy alebo bezpečnosť. Premiér nemôže riadiť krajinu cez digitálne siete, lebo tie sú ‚heknuteľné’.

    A ako má riadiť krajinu?
    - Musí mať rozvahu, musí niekedy dvakrát merať a raz strihnúť. Nie reagovať hneď, okamžite. Nechať si predložiť dokumenty, dôkazy. Musí mať čas sa veciam venovať odborne a naštudovať si ich. Nehanbiť sa spýtať, ak niečomu nerozumie. Nechať si poradiť od ľudí a najmä delegovať úlohy na ľudí a len kontrolovať výkon toho, či to splnili. To je manažérska funkcia predsedu vlády. A nie si uzurpovať moc. Mrzí ma, že nedávno sme oslávili 17. november a mám pocit, že onedlho budeme opäť bojovať za demokraciu.

    Čo však robí koalícia dobre, sú veľké zatýkačky Národnej kriminálnej agentúry.
    - Akcie Búrka a Dobytkár boli rozpracované ešte v čase, keď som bol predseda vlády.

    Článok pokračuje na ďalšej strane.

    Takže ste mali o tom vedomosť.
    - Ale iba veľmi malú, keďže ako predseda vlády nesmiete mať informácie o tom, koho vyšetruje polícia a aké úkony ide robiť. Takže výsledok akcie Dobytkár aj Búrka je ešte z nášho obdobia. S takýmito veľkými prípadmi je to zložitejšie. Aj R7 začal stavať ešte bývalý minister Arpád Ersék, ale odovzdával ju pán minister Doležal. Rovnako je to pri takýchto procesoch. Sú to tak rozsiahle veci a toľko dokumentov treba zadokumentovať, že polícia konala už vtedy a toto je len výsledok. Hádam si nikto nemyslí, že výsledky by sa dostavili len zmenou predsedu vlády. Samozrejme, že dnes už polícia rozkrýva ďalšie a ďalšie veci ,a tak to má byť.

    Odborníci však krútia hlavou nad spôsobom zatýkania...
    - Naše orgány činné v trestnom konaní si našli zábavu v teatrálnosti zatýkania. Bez ohľadu na to, či idú zatknúť mafiánskeho bosa, po ktorého pošlú vrtuľník a dvadsať ozbrojených kukláčov, alebo štátneho úradníka, ktorý kráča s aktovkou po ulici a zatkne ho ozbrojené komando.

    Je za tým politická kampaň?
    - V tomto marazme je to jediné, ktoré si ešte táto vláda myslí, že na ľudí zafunguje. Niektoré koaličné strany veľmi radi kriminalizujú ľudí.

    Premiér zaútočil aj na vás osobne.
    - Ja si vyprosím, aby mne odkazoval premiér, že si mám šúchať nohami a čakať, kým si príde pre mňa NAKA a užívať si pár dní na slobode. A za toto všetko, čo stvára, aby sa on nakoniec nemusel doma báť, či jemu nepríde niekto zaklopať. Ako politik to strpím, ale nechápem, prečo by takéto reči mala strpieť moja rodina, ktorá určite nemá z toho dobrý pocit. Aj touto cestou chcem vyzvať orgány činné v trestnom konaní, aby robili svoju prácu len na základe faktov. Aby nepodľahli tlaku.

    Máte teda čisté svedomie?
    - Ja osobne si nie som vedomý žiadneho protiprávneho konania.

    Pamätáte si, že by pán Bödör chodil do centrály Smer-SD?
    - Ja osobne som ho na centrále nevidel. Mávali sme každý týždeň pracovné obedy, ktoré viedol predseda strany Robert Fico, a nikdy som tam nestretol dotyčného pána. Stranu plne riadil Robert Fico a nemal som pocit, že do jeho aktivít zasahujú iní ľudia.

    Čo vravíte na obvinenia oboch policajných exprezidentov?
    - Pán Lučanský mal výsledky. Získal mandát aj od opozičných poslancov. Počkajme si na vyšetrovanie a verdikt súdu. V prípade pána Gašpara platí to isté. O jeho vine môže rozhodnúť len nezávislé súdy. Ako predseda vlády som žiadnymi informáciami o ich činnosti nedisponoval.

    Zdroj: archív

    K zadržaniu a väzbe Milana Lučanského sa zatiaľ nevyjadruje.

    Myslíte si, že aj po viac ako 12 rokoch je možné zadržať dôkazy v kauze Gorila?
    - Priznám sa, že ma vyrušuje toto akčné divadlo, ktoré sprevádza zatýkanie. Sú to ľudia, ktorí sa pohybujú verejne, chodia do svojich firiem a preto sa vedia dostaviť na predvolanie. Nech sa naplní spravodlivosť, nech rozhodnú súdy, ale prečo okolo toho sa rozohráva tento akčný kolorit nechápem.

    Rovnako sa stále viac spomína bývalý minister Žiga. On tvrdí, že je vo všetkom nevinne.
    - Pán poslanec Žiga povedal, že zverejnené informácie nie sú pravdivé. Rovnako povedal, že je pripravený vypovedať. Nechápem prečo sa potom okolo neho hrajú mediálne hry.

    Premiér však kritizuje aj koaličného partnera Richarda Sulíka. Najnovšie ho nezavolal na rokovanie o dotáciách pre Volkswagen a zamietol všetky jeho návrhy na rozbehnutie ekonomiky.
    - Ja vnímam, že keď príde Richard Sulík s nejakým návrhom, ktorý aj u verejnosti vzbudí pozitívny záujem, tak sa mu premiér mstí. Momentálne nie sú deti v školách, a je to možno preto, že minister Gröhling je zo strany SaS a je od Sulíka. Janku Cigánikovú zasa obvinil, že je lobistka Penty, napriek tomu je predsedníčka výboru.

    A vy máte aký názor na návrat detí do škôl?
    - Ja som za to, aby sa deti vrátili do škôl. Tento rok bude mať pre deti devastačné následky. Naozaj vypadli na dlhé mesiace zo školy a počúvame, že pomaly ani budúci rok sa nemusia do škôl vrátiť. To pácha nedozerné škody na nich a nebude jednoduché dobehnúť učivo.

    V súčasnej vláde sa však určite nájde niekto, s kým by ste spolupracovali.
    - My máme definitívne rozhodnuté, len s kým nie. Hnedé košele a je jedno v akej strane budú.

    A s kým áno?
    - S každým príčetným, kto to bude myslieť so Slovenskom dobre. Ale veľmi by som si želal, aby novú vládu, bez ohľadu na to, či v nej budeme, prezentovala odbornosť, profesionalita, schopnosť ľudí zastať zásadné a ťažké posty vo vláde.

    Je stále pre vás jedným z riešení referendum o predčasných voľbách?
    - Predčasné voľby sú jedno z najtvrdších riešení. Väčšinou sa robí rekonštrukcia vlády. Aj my sme počas vládnutia premenili vládu, dokonca odišiel jej predseda. Predčasné voľby však vyplývajú z frustrácie a z toho, čo ľudia chcú. Táto vládna koalícia má zabezpečenú 95-člennú väčšinu v parlamente. Môže si zmeniť ústavu a zákony ako chce. Nepotrebuje nikoho na diskusiu.

    Opozícia teda nemá žiadnu moc?
    - My ako opozícia máme len 55 kresiel, takže naša šanca v parlamente je absolútne mizivá. A preto sa obraciame na ľudí, ak to tak cítia a chcú a koalícia nechce dobrovoľne skrátiť svoje volebné obdobie, jediným spôsobom je požiadať o podporu na základe referenda. A ak úspešné nebude, tak to bude len rozhodnutie ľudí.

    Vy ste už našli aj podporu iných politických strán, ktoré by vás v referende podporili. Dohadovali ste sa spolu?
    - Bola to každého individuálna myšlienka. Pravdou je, že SNS s tým začala ako prvá, spustila petíciu. My všetci sme rozmýšľali ako ďalej. Ako novovzniknutá strana s obrovskou podporou sme začali dostávať veľké množstvo dotazov od občanov, aby sme začali niečo robiť s vládou. A chcem zdôrazniť, že ak má byť referendum úspešné, nemalo by patriť žiadnej politickej strane, musí to byť celospoločenská otázka. Mimo otázky o predčasných voľbách je dnes na mieste aj otázka očkovania a jeho povinnosti. A v referende by stálo za to opýtať sa aj to, či je normálne aby vláda obmedzovala naše práva len na základe svojho samostatného rozhodnutia a či by takéto rozhodnutia nemal odobriť aj parlament.

    Mohlo by vás zaujímať: