Matovičovej vláde ste niekoľkokrát vyčítali nekonzistentnosť, poukazovali ste na protichodné vyhlásenie Matoviča a Sulíka. Čo nekonzistentnosť Smeru?

Smer – SD je postavený na troch základných pilieroch: integračnom, antifašistickom a sociálnom. K tomu sa každý hlási a nikto ich nespochybnil ani nenavrhol odstrániť.

Medzi vašimi vyhláseniami a vyhláseniami Roberta Fica či Ľuboša Blahu bol tiež často rozpor a pritom ste členmi jednej strany. V tomto prípade to bolo v poriadku?

Smer je širokospektrálna ľavicová strana. Je tam viacero ideových prúdov od marxistov ako je Ľuboš Blaha, až po európskych socialistov. Je prirodzené, že občas zaznejú iné hlasy, ale treba sa potom pozrieť na výsledok - ako strana hlasuje a čo prezentuje. SMER – SD považujem ešte stále za slobodnú stranu, kde si môže každý vysloviť názor. Podstatné je, čo prezentuje strana ako celok.

Ale medzi vašimi verejnými vyjadreniami a vyjadreniami Roberta Fica bol rozpor aj navonok, za čo vás kritizoval aj váš koaličný partner Andrej Danko. Nie je to presne ten istý problém, aký vyčítate Matovičovi?

Spýtam sa inak. Môžete pluralitu názorov na čiastkové otázky v rámci Smeru porovnávať so zásadným konfliktom premiéra a vicepremiéra o smerovaní krajiny v čase pandémie? Ani zďaleka. Dnes rozhodujú o osude ľudí a hádajú sa ako malé deti a robia si natruc. V mojom prípade mi centrála nikdy nezasahovala do rozhodnutí, stačí spomenúť očistu policajného zboru. Ako predseda vlády som prijal také rozhodnutia, o ktorých som bol presvedčený, že pomôžu ľuďom na Slovensku. Ak niečo Danko kritizoval, tak to boli pomery v parlamente. Na to som ako predseda vlády nemal dosah.

Pamätná je vaša veta, že ak by ste mali tú moc, potom by ste na Slovensku rozpútali harakiri. Cítili ste počas vládnutia tlak na svoju osobu zo strany Roberta Fica?

Vo svojich rozhodnutiach som bol absolútne autonómny. Tá veta mala iný zmysel. Je iné, keď vyhráte voľby s vlastnou stranou, keď máte možnosť štyri roky koncepčne pracovať, než keď prídete v kritickom období po vražde novinára a na uliciach máte 50 000 ľudí. Podarilo sa mi však potiahnuť vládu do riadnych volieb a naplnil som ciele, ktoré som si stanovil.

Pohádali ste sa niekedy s Robertom Ficom?

Nie som prívržencom zvyšovania hlasu, ale racionálnej diskusie a výmeny názorov. A na jeho obranu musím povedať jednu vec, ktorá je známa z politických kuloárov: Robert Fico väčšinou hovorí pokojne a nezvyšuje hlas. Naše dialógy sa niesli v racionálnej rovine. Emócia bola zastúpená primerane situácii a téme.

Bývalý premiér Peter Pellegrini
Bývalý premiér Peter Pellegrini
Zdroj: Martin Mikláš

Nedávno ste potvrdili ambície stať sa novým šéfom Smeru. Hovorili ste, že ak strana neprejde výraznou zmenou, potom nemá šance v nasledujúcich voľbách dosiahnuť také výsledky ako v tých februárových. O akej konkrétnej zmene hovoríme?

Do volieb sme išli s heslom: Zodpovedná zmena. Nebol to len slogan, ale začiatok procesu, ktorý mal Smeru prinavrátiť voličov, ktorých sme z nejakých dôvodov stratili. Urobili sme celý rad sociálnych opatrení, ale mladší voliči dali svoj hlas iným. Je čas dotiahnuť politiku zodpovednej zmeny tak, aby sme svojou slušnou ľavicovou politikou oslovili voličov vo všetkých vrstvách spoločnosti.

Mala by podľa vás zmysel zmena typu Pellegrini - predseda, Fico - podpredseda?

Jasne som povedal, že sa budem uchádzať o podporu členskej základne ako aj delegátov na post predsedu strany. Sústredím sa na tento cieľ a nemám záujem komentovať akékoľvek hypotetické personálne kombinácie.

Fico sa však podľa vlastných slov nikam nechystá, čo s tým?

Vnímam ambíciu predsedu strany pokračovať. Ja ponúkam program zodpovednej zmeny. Delegáti na pracovnom sneme sa rozhodnú.

Robert Fico deklaroval, že Smer bude raziť cestu tvrdej ľavicovej politiky. S týmto smerom sa stotožňujete?

Ľavicová politika je základným pilierom strany SMER –SD. Počas dvadsaťročnej existencie strany sme prijali celý rad sociálnych opatrení: zvýšili sme minimálnu mzdu a platy v štátnej sfére i v zdravotníctve, zastropovali odchod do dôchodku... Robíme politiku pre ľudí, ochraňujeme pracujúcich, slabých a chudobných, zdravotne znevýhodnených. Čiže v obsahu nie je žiaden rozpor, pretože aj moja vláda prijala silné sociálne opatrenia. Rozdiel vidím v politickom potenciáli osloviť všetky vrstvy spoločnosti.

V relácii TV Markíza Na telo ste naznačili, že ak sa nestanete novým predsedom, budete zvažovať odchod. Dnes hovoríte, že rozdiel medzi tým, či povediete stranu vy alebo Robert Fico, nie je v obsahu, ale v potenciáli osloviť voliča. Čo to znamená? Že s Ficom na čele nemá strana potenciál a vy nechcete byť na potápajúcej sa lodi?

Smer stojí na križovatke. Dlhoročné pôsobenie vo vláde a teraz v opozícii nás núti premýšľať ako ďalej. Obsah politiky je ľavicový a taký zostane, potrebujeme však obnoviť dôveru väčšiny spoločnosti k našej politike. Ukázať, že sa dokážeme vyrovnať aj s niektorými zlyhaniami z minulosti. Kto robí, robí aj chyby. Je čas zdvihnúť hlavu hore a posunúť sa ďalej. Minulosť nemôže byť balvan na našich pleciach.

Podľa prieskumu zverejnenom v relácii Na telo vás Slováci vnímajú ako druhého najdôveryhodnejšieho politika hneď po Zuzane Čaputovej. Vášho šéfa Roberta Fica považujú za najnedôveryhodnejšieho. Ako to vnímate?

Je to pochopiteľné. Robert Fico je trojnásobný premiér a na čele strany je 20 rokov. Je prirodzené, že spoločnosť sa mení, vzniká nový verejný dopyt a je prirodzené, že voliči hľadajú nové politické tváre. Taká je demokracia. Vážim si dôveru ľudí a nechcem ju sklamať. Verím, že na rozdiel od HZDS či SDKÚ, my dokážeme naplniť pozitívnu zmenu a budeme stále príťažlivou značkou pre voličov.

Takže dôvod, prečo je Fico nepopulárny, nevidíte v jeho politických rozhodnutiach, ale v opozeranej tvári?

ČLÁNOK POKRAČUJE  NA ĎALŠEJ STRANE