Opozícia našla tri argumenty na odvolanie Šutaja Eštoka. Pozrite sa, čo mu vyčítajú!
23. 11. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)

Zdroj: FB Matúša Šutaja Eštoka
Štvrtá vláda Roberta Fica (Smer) ešte nie je ani mesiac vymenovaná a už tu je prvé odvolávanie. Dnes o 13. sa začne mimoriadna schôdza, na ktorej chce dať opozíci dole ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas).
Zdroj: Facebook/Matúš Šutaj Eštok
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Pri návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) sa dokázala opozícia spojiť. „Súdy musia naprávať jeho rozhodnutia, už po pár dňoch bol zrelý na uterák,“ vyhlásil líder najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
Opozícia už raz chcela Šutaja Eštoka odvolať. S návrhom prišli progresívci, ale nevšimli si, že kým Národná rada nevysloví dôveru vláde, nemôžu poslanci vysloviť nedôveru ministrovi. Takže návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze je na druhý pokus úspešný a podpísalo ho 56 poslancov.
V oficiálnom odôvodnení by mal minister odísť, pretože „dočasne pozbavil výkonu funkcie štátnej služby vyšetrovateľov Policajného zboru, pričom opomenul rozhodnutie prokurátora… ktorým poskytol vyšetrovateľom ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, v dôsledku čoho nadobudli status chráneného oznamovateľa“.
Ide o jedno z prvých rozhodnutí Šutaja Eštoka, keď si sadol na ministerskú stoličku. Policajtov okolo Jána Čurillu, ktorí sú trestne stíhaní a zároveň sú aj chránenými oznamovateľmi závažnej protispoločenskej činnosti, postavil mimo služby. Opozícia mu vyčíta, že o tom mal upovedomiť Úrad na ochranu oznamovateľov. Minister však tvrdí, že nemal inú možnosť a chystá sa mimo služby postaviť všetkých policajtov, ktorí sú trestne stíhaní.
Keď sudca bratislavského mestského súdu neodkladným rozhodnutím vrátil jedného z policajtov - viceprezidenta Branka Kišša - na pracovné miesto, Šutaj Eštok ho nielen kritizoval, ale podľa opozície sa dokonca vyhrážal.
Za hrozbu považuje jeho slová, že by sudca mohol mať na krku aj disciplinárne konanie. Za to sa však už Šutaj Eštok aj verejne ospravedlnil. A hoci minister avizoval, že mimo služby postaví ďalších 29 policajtov, opozícia si pomáha rozhodnutím súdu a Šutajovi Eštokovi vyčíta, že zasiahol len proti čurillovcom.
Ďalej poslanci ministrovi vyrátali, že mohol spôsobiť škodu vo výške 700-tisíc eur, čo je pokuta za nerešpektovanie postavenia chránených oznamovateľov a prípadná strata na zárobku policajtov.
Poslanci žiadajú hlavu ministra aj pre „hanebné odvolanie prezidenta Policajného zboru SR“. Šutaj Eštok ešte nebol vo funkcii ani 24 hodín, keď vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana odvolal a na tri dni prevelil do Popradu.

Minister argumentoval, že Hamran chcel v zbore zostať minimálne do konca roka a dokonca, že mal záujem o miesto policajného pridelenca v zahraničí.
Hamran tiež kritizoval ministra, tvrdil, že odchod zo zboru mu potvrdil ešte dosluhujúci poverený premiér a minister vnútra Ľudovít Ódor. Na druhej strane však tiež tvrdil, že bývalo zvykom, aby policajný funkcionár doslúžil do konca roka, aby mal lepší dôchodok. V jeho prípade tak prišiel o odchodné vo výške cca 10-tisíc eur a každý mesiac bude mať výsluhový dôchodok o sto eur nižší.
Návrh na vyslovenie nedôvery argumentuje aj nomináciou Branislava Zuriana na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. „Jeho nominácii nepredchádzal riadny výberový proces zameraný na jeho kvality a odbornú pripravenosť,“ tvrdia opoziční poslanci.
Pravda je, že šéfa inšpekcie nominuje minister vnútra a stačí, ak ho parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť verejne vypočuje. Opozícia v Zurianovej nominácii vidí „plnenie politickej vôle až svojvôle ministra vnútra pri personálnych výmenách, demonštráciu moci v Policajnom zbore, šikanovanie tých príslušníkov, ktorí sa podieľali na politicky exponovaných kauzách“.
Predseda Národnej rady, v tomto prípade aj politický šéf Šutaja Eštoka Peter Pellegrini, musí schôdzu zvolať do 7 dní. Urobil tak dnes. „Som pripravený čeliť všetkej kritike," vyhlásil minister vnútra. Dodal, že na schôdzi sa chce zúčastniť a vysvetliť kritikom, že snaha o odvolávanie je neopodstatnená.