Nenechajte si ujsť POSLEDNÚ VEČERU a ORLOJ šikovného rezbára: Veľkonočné sviatky vo vinohradoch
18. 4. 2025, 10:45
Veľká noc je najstarším kresťanským sviatkom, počas ktorého si veriaci pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Ak si chcete tohtoročné sviatky spríjemniť aj peknou prechádzkou, neobíďte orloj a krížovú cestu v Malom Lapáši pri Nitre.
Zdroj: fb tc
Zdroj: hed
Zdroj: fb Martin Benc
Galéria k článku
Miestny rezbár Peter Šrank (42) na domácich vinohradoch originálne vinohradnícke pohyblivé hodiny zostrojil priamo vo svojom vinohradníckom domčeku. Atrakcia už láka turistov zo širokého okolia, takéto niečo sa totiž len tak nevidí!
Lapášsky orloj, ako mu domáci hovoria, je výsledkom trpezlivej práce miestneho rezbára Petra Šranka. "Práve to, aby sme nemuseli cestovať ďaleko a naopak, aby sme k nám pritiahli návštevníkov aj z druhého konca Slovenska, ma motivovalo k jeho zostrojeniu," privítal nás na pravé poludnie, presne v čase, keď sa orloj spúšťa, Peter Šrank na svojom Dvore u rezbára.
Mapku, ako sa k nemu dostanete, nájdete v galérii.
Zdroj: juh, Nový Čas
Peter je jediným rezbárom na Slovensku, ktorý sám vytvoril dielo Posledná večera v životnej veľkosti.
Srdce samotného orloja sa nachádza po strechou viničného domčeka a poháňa šesť drevených sôch, ktoré sú vyrobené z topoľového dreva. "Chcel som potešiť nielen rodinu, ale i okolie," prezradil nám Peter, ktorého podporuje manželka i synček Peťko.
Patrón vinohradníkov
"Zvoní svätý Urban, pretože sme vo vinohradoch," dozvedáme sa o svätcovi, ktorý odbíja dvanástu hodinu. "Je patrónom vinohradníkov. Po dvanástom odbití sa otvorí okenica a v okienku sa vymenia drevené sochy. Prvý je svätý Cyril, potom Metod, svätá Cecília, patrónka hudobníkov. Vo vinohradoch sa kedysi totiž nielen robilo, ale aj spievalo," pokračuje Peter.
Posledná večera
Keďže on sám je rezbár, chýbať nemôže ani ďalší svätý, Jozef. "Je patrónom tesárov a stolárov, takže nemôže chýbať," zasmeje sa majster. "Potom prichádza svätý Peter, pretože sme kresťanská a katolícka krajina. Nuž a napokon sa tam objavuje svätý Mikuláš, preto, lebo sme chodí veľa detí. Tak aby vedeli, že u nás chodí on a nie Santa Claus a ani Dedo Mráz."
Zdroj: hed
Orloj spúšťa zvonením svätý Urban, patrón vinohradníkov.
Ako ďalej povedal, drevené sochy sú vysoké 80 centimetrov, široké približne 40 centimetrov. Každá z nich sa v okienku ukáže na pätnásť sekúnd.
Ako sa ďalej dozvedáme, za krátkym malebným predstavením sa skrývajú dlhé hodiny driny a premýšľania. "Keď som si to všetko premyslel, orloj som zostrojil za tri mesiace. Vymyslieť však všetok mechanizmus bola zložitá matematika, mechanika, fyzika. Nie som elektrikár, takže dať to všetko dokopy tak, aby to fungovalo, bolo náročné. Napokon som na to všetko išiel sedliackym rozumom a funguje to," smeje sa Peter a jedným dychom dodáva, že nám viac neprezradí.

"Hádam poviem ešte toľko, že ma celý mechanizmus znenazdajky napadol ráno štvrtej, zobudil som sa a bolo to. Jediný problém spočíva v tom, že ak vo viniciach nebude elektrina, hodiny zastanú," pokračuje Peter. "Ale už aj na túto situáciu mám pripravené riešenie."
Veľkonočné sviatky v prírode
Lapášsky vinohrad skrýva tiež Boží hrob, stojí na ňom aj krížová cesta, ktorú si sám vyrobil. "Mám tu celé veľkonočné sviatky. Bielu sobotu, Zelený štvrtok, teda poslednú večeru a Veľký piatok - krížovú cestu," ukazuje nám záhradu.
Zdroj: wikimedia.org
Freska Posledná večera v kláštore Santa Maria delle Grazie
"Každý, kto sa sem príde prejsť, môže sa pri každom zastavení zamyslieť a v tomto období aj pokochať prekrásnym výhľadom na vinice, nadýchať sa čerstvého vzduchu," pokračuje Peter.
Anketa
Viete, kto namaľoval najslávnejšiu Poslednú večeru na svete?
- Michelangelo12%
- Leonardo da Vinci88%
- Sandro Botticelli0%
Hlasovanie bolo ukončené
Lapášsky orloj zatiaľ odbíja denne o 12-tej hodine, onedlho sa to však zmení. "V letných mesiacoch bude fungovať aj večer o šiestej," dodal majster Peter.