Dlho im to nevydržalo! POSLANCI koaličných strán sa opäť VADIA: Pochová transakčná DAŇ vládu?
17. 4. 2025, 13:45
Odklepli ju spoločne, no dnes sa bijú o jej osud. Po zrušení transakčnej dane, ktorá mala „uzdraviť“ deravú štátnu kasu, volajú podnikateľský sektor, prezident Peter Pellegrini, opozícia, ale aj časť vládnej koalície. Smer však hovorí jasné „Nie“!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/HINA - Damir Senčar
Galéria k článku
Najhlasnejším odporcom je koaličná SNS na čele s Andrejom Dankom. Národniari ju najskôr podporili, potom ju chceli zrušiť a teraz ju chcú aspoň „okresať“.

Zdroj: FCB Robert Fico/ skrátené
Transakčnú daň, ktorú platia od apríla podnikatelia na Slovensku, chcú politici zrušiť. Proti tomu je však vládny Smer. Ten ústami ministra financií Ladislava Kamenického odkázal, že akékoľvek zmeny v dani nepripúšťa. Do zruinovaných verejných financií má transakčná daň priniesť 700 miliónov eur.
„Chcem, aby Slovenská republika mala kvalitnejšie, lepšie verejné financie, než sme ich zdedili, snažíme sa ich vylepšovať. Je to bolestivé. Dostali sme sa však do časov, ktoré skutočne neprajú ekonomike, ani z externého prostredia,“ povedal šéf rezortu financií, ktorý má pod palcom konsolidáciu verejných financií.
Zdroj: Martin Baumann
Minister financií Ladislav Kamenický
Predseda národniarov Danko chce zrušenie tejto dane pre živnostníkov a malých podnikateľov. „Snažili sme sa po zavedení transakčnej dane opakovane presvedčiť ministerstvo financií, aby z nej ustúpilo voči živnostníkom a malým podnikateľom s obratom do 100-tisíc eur,“ uviedol Danko. V pondelok predložil do parlamentu zákon, na základe ktorého by sa živnostníci a drobní podnikatelia plateniu dane vyhli.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Andrej Danko.
V rozpočte by tak však chýbalo 200 miliónov eur. „Doteraz sme rokovali s koaličnými partnermi o tom, aby sme na tejto schôdzi spoločne podali návrh, ktorý pomôže tým, ktorých to najviac likviduje. Keďže sme nemali ohlas a nemôžeme sa spojiť s opozíciou, podávame ho ako politická strana hneď, ako nám to zákon umožňuje, na májovú schôdzu,“ priblížil šéf SNS. Ešte predtým uviedol, že na zmenách sa dohodol v telefonickom rozhovore so štátnym tajomníkom na ministerstve financií Radovanom Majerským. Minister Kamenický túto dohodu však poprel.
„Celá vládna koalícia zahlasovala v Národnej rade SR za transakčnú daň. Nikto nebol proti. Taká bola aj dohoda na koaličnej rade, na ktorej boli všetci prítomní a odsúhlasili sme, že trans- akčná daň sa nebude týkať fyzických osôb. Žiadna daň nie je pekná, ani transakčná, ani zvýšená DPH, ku ktorej sme rovnako museli pristúpiť, aby sme získali zdroje na konsolidáciu verejných financií, ktoré nám predchádzajúca vláda odovzdala ako najhoršie v celej Európskej únii,“ reagoval pred pár dňami na iniciatívu SNS premiér Robert Fico.
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).
Návrhy na úplné zrušenie tejto dane predložili opozičné strany SaS a PS. Progresívci dokonca avizujú podporu Dankovmu zákonu. „Sme pripravení urobiť všetky kroky v Národnej rade na to, aby tá daň bola zrušená. Ak Andrej Danko nemá dostatok podpisov poslancov, aby mohol podať pozmeňovací návrh, my mu tie podpisy ponúkame a potom, samozrejme, aj hlasy na zrušenie transakčnej dane,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.
Najväčšie komplikácie spôsobuje daň podnikateľom. „Je to anomália. Vo svetovej ekonomike ju majú s nami len tri krajiny. Vidieť, že je to neštandardné. Ak by to bol štandardný nástroj, tak ho predsa používajú aj ekonomicky rozhodujúce krajiny,“ komentoval zavedenie tejto dane v relácii TERAZ TAKTO Peter Mihok, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory SOPK.