Prinesie OMIKRON definitívny KONIEC PANDÉMIE? Rozhovor s evolučným biológom Flegrom
7. 12. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:52)
Čoho sa máme obávať pri novej mutácii koronavírusu omikron? To v súčasnej situácii trápi mnohých. Český evolučný biológ Jaroslav Flegr (63) pre denník Plus JEDEN DEŇ vysvetlil, čo môžeme očakávať a či sa očkovanie proti covidu stane pravidelnou rutinou.
Zdroj: archív
Zdroj: Profimedia, Getty
Zdroj: Miro Miklas
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate
- Aký je rozdiel medzi variantou delta a omikron?
- Prečo pre nás teoreticky môže byť nástup omikronu dobrou správou?
- Budú proti omikronu účinné súčasné vakcíny?
- Sú z pohľadu Jaroslava Flegr súčasné vakcíny skutočne bezpečné?
- Kedy by sa mohli objaviť lieky proti koronavírusu?
- Kedy sa pandémia definitívne skončí?
Výskyt novej mutácie omikron v krátkom čase ohlásili krajiny z viacerých častí sveta. Budeme čeliť superinfekčnému variantu alebo je tu zbytočná panika?
Je to veľmi pravdepodobné i keď v tejto chvíli ešte nevieme, ako dobre je omikron adaptovaný na zimu. Rozhodne je to variant, ktorý sa v Afrike ukázal mimoriadne infekčným. A ak sa bude rovnako správať aj v Európe, potom všetky ostatné varianty rýchlo prevalcuje.
Pojmom "superinfekčný" sme v začiatkoch označovali aj variant delta. O koľko infekčnejší by mal byť omikron?
Zatiaľ nám chýbajú relevantné dáta. Z pozorovaní afrických prípadov sa zdá, že by mohol byť o 30 až 50 % infekčnejší, čo by omikron zaradilo medzi najinfekčnejšie patogény, aké vôbec poznáme. V tejto chvíli je to však iba domnienka.
Je možné sa jeho nástupu vyhnúť alebo ho aspoň spomaliť?
Určite stojí za to sa ho aspoň pokúsiť spomaliť. Na letiskách by mali všetkých cestujúcich testovať PCR testami a kým budú známe výsledky ich izolovať v karanténe. V tejto chvíli je pre nás kľúčové získať čas, aby sme sa na nový, potenciálne nebezpečný variant stihli pripraviť.
Pred časom ste vyhlásili, že omikron v sebe nesie isté náznaky, že by mohol byť menej patogénny a teda menej nebezpečný ako delta.
Áno, ale šlo iba o teóriu. V tejto chvíli vieme len toľko, že je infekčnejší. Akú veľkú hrozbu v skutočnosti predstavuje, resp. ako veľmi bude ubližovať infikovaným, zatiaľ ani len netušíme. Verím však, že jedného dňa príde variant, ktorý bude mimoriadne infekčný a zároveň zhovievavý k svojim hostiteľom, čo by nám pomohlo ukončiť pandémiu.
Znie to výborne, no v Afrike je leto a priebeh omikronu sme tam sledovali najmä u mladých pacientov. Aj u nás majú mladí infikovaní v lete zväčša len mierny priebeh. Ako sa ale tak infekčný variant bude správať v uzimenej Európe, ktorá má výrazne staršie obyvateľstvo?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Znie to výborne, no v Afrike je leto a priebeh omikronu sme tam sledovali najmä u mladých pacientov. Aj u nás majú mladí infikovaní v lete zväčša len mierny priebeh. Ako sa ale tak infekčný variant bude správať v uzimenej Európe, ktorá má výrazne staršie obyvateľstvo?
To je presne to, čo zatiaľ nevieme. A práve preto sa musíme pripraviť na najhoršie a síce, že je to zabijak, ktorý bude schopný obchádzať naše vakcíny. Predbežná opatrnosť je v tomto prípade veľmi dôležitá.
Pre Omikron je príznačný veľký počet mutácií. Vieme, že ich má mať približne 50, čo to ale znamená v praxi? Prečo majú odborníci z týchto mutácií obavu?
Pretože pri takom počte mutácií hrozí, že by vírus mohol prelomiť ochranu vakcín ako aj prirodzenú imunitu získanú prekonaním ochorenia. Strašne by som si prial mýliť sa, no obávam sa, že vakcíny ako aj monoklonálne protilátky, ktorými liečime covidových pacientov, budú mať pri omikrone nízku účinnosť.
V tejto chvíli by sme mali začať budovať kapacity pre plošné PCR testovanie obyvateľstva. Záchyt a karantenizácia nakazených totiž môže zastaviť akýkoľvek variant. Štát by mal investovať do vysokokapacitných laboratórií, v ktorých by bolo možné testovať povedzme pol milióna či milión vzoriek denne. Je to nezrovnateľne lacnejšie ako lockdowny.
Do akej miery by nás mali súčasné vakcíny chrániť pred omikronom?
Náš imunitný systém je múdry a pri každom stretnutí s patogénom využije protilátky získané z vakcín, ktoré sa potom na daný patogén viažu. Následne si telo prispôsobuje výrobu nových protilátok, ktoré potrebuje. Imunitný systém teda nevyrába tie isté protilátky, ktoré vznikli po očkovaní, ale ich prispôsobuje.
V praxi to znamená, že očkovanie súčasnými vakcínami určitú ochranu poskytne aj pri variante s toľkými mutáciami ako má omikron. Aká veľká tá ochrana bude, je však otázne, a preto by sme mali byť opatrní a pripravovať sa na možnosť, že bude nízka. Toto všetko sú však zatiaľ len teórie a ja chcem zdôrazniť, že v súčasnej situácií je očkovanie kľúčové a zachráni množstvo životov. Najmä tretia dávka, ktorá proti delte spoľahlivo zafunguje už do týždňa.
Je na obzore nová, účinnejšia vakcína, ktorá by nás spoľahlivo chránila aj pred novými mutáciami?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Je na obzore nová, účinnejšia vakcína, ktorá by nás spoľahlivo chránila aj pred novými mutáciami?
Čo sa týka omikronu, výrobcovia hovoria, že budú potrebovať približne 100 dní. Trochu sa však obávam, či sa aj v budúcnosti dostaneme k vakcínam tak ľahko ako dnes. Prečo by nám ich mali bohaté krajiny dávať, keď ich nechceme, a za trištvrte roku nebolo toľko občanov schopných sa zaočkovať?
Žiaľ, postkomunistické štáty sa správajú hlúpo. Máme tu nižšiu vzdelanosť a nedokážeme zaobchádzať s osobnými slobodami. Slobodu si pletieme so sebectvom a dobrovoľne si tu vytvárame smrtiace pandemické vlny.
Vieme odhadnúť reprodukčné číslo omikronu? (Počet osôb, ktoré je schopný nakaziť jeden infikovaný v imunologicky naivnej populácii – pozn. red.)
V tejto chvíli absolútne nie a už vôbec nie pre Európu. Ako som spomínal, omikron môže byť letným variantom koronavírusu, ktorý sa prenáša kvapôčkami a v zimnom období nebude schopný efektívneho šírenia. Vieme o ňom tak málo, že o všetkom môžeme iba špekulovať.
Na reprodukčné číslo sa nepýtam náhodou. Pred rokom ste vyhlásili: „Ak by prišiel vírus s reprodukčným číslom nad 10 a smrtnosťou cca 5 % a my by sme sa správali ako počas tejto pandémie, bola by to katastrofa. Ak by pandémia nevyhubila človeka ako živočíšny druh, znamenala by zánik civilizácie.“ Nechcem konšpirovať, no čiste pre zaujímavosť: Mohol by koronavírus v budúcnosti ohroziť našu spoločnosť, alebo existuje hranica, ktorú nedokáže prekročiť?
Zaujímavé je, že ak by sme hovorili o nepremorenej spoločnosti, ktorá sa s koronavírusom nikdy nestretla a nemá preočkovanú populáciu, potom by sa nad reprodukčné číslo 10 dostal už variant Delta. Smrtnosť je u neho pohyblivá, no pre neočkovaných to boli v Česku zhruba 2%.
Ak vezmeme do úvahy súčasnú premorenosť, vakcíny, monoklonárne protilátky a čoskoro aj nové antivirotiká, môžeme s istotou tvrdiť, že koronavírus nás nevyhubí. O tom aký je jeho potenciál a čo všetko nám môže v budúcnosti priniesť môžeme iba teoretizovať, ALE... pri rýchlosti s akou za posledné dva roky dokázala napredovať naša veda. Pri pohľade na to, ako rýchlo sme vyrobili vakcíny a lieky musím povedať, že už si nemyslím, že by nás dokázal zlikvidovať vírus.
Ak by som mal filozofovať, tak možno ak by sa objavil nový patogén podobný AIDS. Taký, ktorý má strašne dlhú inkubačnú dobu a začne nás zabíjať až v čase keď budú všetci nakazení, tak by skutočne mal šancu náš druh zlikvidovať. Vírus, ktorý na to ide hrubou silou a zabíja hostiteľov rýchlo nás však ako civilizáciu vďaka vede už zrejme neohrozí. Ale pozor! Toto platí predovšetkým pre tie múdre krajiny...
Spomenuli ste antivirotiká. Môžeme sa teda tešiť na lieky priamo proti koronavírusu?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Spomenuli ste antivirotiká. Môžeme sa teda tešiť na lieky priamo proti koronavírusu?
Antivirotiká zabraňujú, resp. spomaľujú schopnosť vírusu sa množiť. K finálnemu cieľu sme o niečo bližšie, no stále ďaleko. Tabletka, po ktorej vyzdraviete „z večera do rána“ to nebude. Takú však nemáme na žiadnu chorobu...
Takže zázrak ako pri vrecúškach proti chrípke, po ktorých sa do rána cítime lepšie, sa nekoná...
Zvolili ste veľmi zlý príklad. Ten prášok z vrecúška vás totiž vôbec nelieči, iba potláča príznaky ochorenia. V skutočnosti spôsobí, že sa ľudia cítia dobre hoci sú stále chorí. Logicky teda začnú chodiť do práce, socializovať sa s ostatnými a nákazu roznášajú všade kam prídu. Pre vírus je taký "liek" požehnanie.
Kedy sa skončí sa pandémia? A vráti sa ešte náš život do starých koľají, keby sme sa nemuseli očkovať a nosiť rúška?
ODPOVEĎ NA OTÁZKU NÁJDETE V GALÉRII
Nie je šanca, že príde jednorazová vakcína, ktorá by nás spoľahlivo ochránila na celé roky či desaťročia, podobne ako „tetanovka“?
Nie. Tetanus je veľmi špecifický a aj tu je potrebné preočkovávanie. Do momentu, kým sa nerozšíri neškodný variant, budeme sa musieť chodiť pravidelne očkovať.
Vakcín je pomerne široké spektrum: dvojdávkové aj jednodávková, vektorové aj mRNA... Ktorá sa javí ako najúčinnejšia?
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Vakcín je pomerne široké spektrum: dvojdávkové aj jednodávková, vektorové aj mRNA... Ktorá sa javí ako najúčinnejšia?
Rozhodne by som nesiahol po jednodávkovej. Starších ľudí ochráni na dva mesiace, mladších možno o niečo dlhšie, no jej účinnosť pomerne rýchlo klesá. Z toho, čo vieme, sa zdá, že najúčinnejšie budú mRNA vakcíny, ochránia vás aj trikrát dlhšie.
Mnoho ľudí sa aj dnes vakcín obáva a očkovanie odmieta zo strachu z vedľajších účinkov. Očkujeme už rok, takže vieme s istotou povedať, že vakcíny sú bezpečné a nespôsobia v budúcnosti vážne zdravotné problémy?
Storočné skúsenosti s inými vakcínami hovoria, že sa žiadne vážne strednodobé ani dlhodobé nežiaduce účinky konať nebudú. Či práve tieto vakcíny nebudú výnimočné a či náhodou za mnoho rokov neprinesú neočakávané následky, samozrejme, s istotou nevieme, no je to krajne nepravdepodobné.
Neznáme dlhodobé nepriaznivé účinky vakcín sú tisíckrát, ak nie miliónkrát menej pravdepodobné, než neznáme dlhodobé účinky po prekonaní covidu.
Na Slovensku sa vedie spor o zatváraní škôr. Je tento krok skutočne tak dôležitý? Predsalen deti nezvyknú zapĺňať nemocničné lôžka.
Samozrejme, že zvyknú. Ibaže ich zapĺňajú rodičmi či prarodičmi, ktorí sa od nich nakazili. Ak vám akútne hrozí kolaps nemocníc, potom je nutné školy uzavrieť. Je to podobne ako pri lockdowne iba pre neočkovaných. Taký lockdown vám na vrchole pandemickej vlny nepomôže. Musíme sa správať solidárne všetci.