Pápež František rehabilituje trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorého v júli 2012 odvolali zo svojej funkcie. Pre denník Plus JEDEN DEŇ túto informáciu potvrdil dobre informovaný zdroj z katolíckej cirkvi. Šokujúca správa prichádza v čase, keď väčšina ľudí už prestala veriť tomu, že by pápež Bezáka omilostil.

„Čaká nás zvrat v kauze Bezák. Trnavský arcibiskup bude rehabilitovaný pápežom Františkom. Súčasný pápež má obrovský zmysel pre spravodlivosť a podľa toho bude aj konať,“ povedal náš zdroj. Podľa neho neexistuje presný časový plán, kedy by k rehabilitácii Bezáka malo prísť, všetko však nasvedčuje tomu, že sa tak stane.

„Veci už sú nejaký čas v pohybe. Pápež je s kauzou oboznámený, ale nedá sa povedať, kedy zasiahne,“ dodáva zdroj. Možnosť, že by sa Bezák dočkal omilostenia a vrátil na Slovensko, potešila aj veriacich v Trnave.

„Verím, že arcibiskup Bezák bude rehabilitovaný a cirkev tým ukáže, že je schopná priznať si chybu a aj ju napraviť. Samozrejme, že by som bol rád, keby sa arcibiskup vrátil späť do Trnavy. No treba sa držať pri zemi a v prvom kroku bude stačiť, keď sa vráti do pastoračnej služby na Slovensku. Až následne budeme dúfať, že sa vráti do Trnavy,“ povedal Viliam z Trnavy.

Bývalý poslanec František Mikloško je opatrný. „Zatiaľ takúto informáciu nemám. Možnože máte lepšie informácie,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ František Mikloško. „Viem, že sú snahy niektorých ľudí, ale nakoľko by sa to už malo prevaliť, to neviem. Ono sa to už pohýna dlho, ale stále nemáme nič v ruke, máme len toho holuba na streche.“

Róbert Bezák bol z riadenia Trnavskej arcidiecézy odvolaný 2. júla 2012 na základe apoštolskej vizitácie zo začiatku roka 2012. Dôvod odvolania dodnes nie je známy. Zverejnených bolo iba 11 ponižujúcich otázok, na ktoré musel Bezák odpovedať. Od odvolania do súčasnosti sa arcibiskup Bezák snaží upozorňovať na nespravodlivosť svojej kauzy.

O tom, že Bezáka majú rehabilitovať, informoval už v januári tohto roka rakúsky teológ Paul Zulehner. Podľa neho však bola rehabilitácia otázkou niekoľkých týždňov a to sa nepotvrdilo. Božie mlyny predsa len melú o niečo pomalšie.

Takmer po dvoch rokoch od svojho odvolania, 26. júna tohto roka, sa na generálnej audiencii dostal až k pápežovi Františkovi, ktorému odovzdal list s informáciami o svojej kauze. Od stretnutia už uplynulo viac ako 5 mesiacov bez výraznejšieho posunu v celej kauze.

Aj preto už niektorí prestávali veriť. „Vatikán má svoje tempo. Pápež dohliada na všetkých biskupov, rieši väčšie problémy, musel sa sústrediť na synodu o rodine. Nedá sa preto čakať, že prípad biskupa z malej krajiny dá pred všetky ostatné problémy,“ vysvetľuje náš zdroj.

Chronológia kauzy Bezák

22. 1. 2012 až 1. 2. 2012 – V Trnavskej arcidiecéze prebieha apoštolská vizitácia.
1. 7. 2012 – Arcibiskup Róbert Bezák počas kázne oznamuje veriacim, že na druhý deň ho pápež odvolá.
2. 7. 2012 – Pápež Benedikt XVI. odvoláva Róberta Bezáka z riadenia Trnavskej arcidiecézy.
16. 7. 2012 – Na verejnosť sa dostáva list s ponižujúcimi otázkami, ktoré Bezák dostal po apoštolskej vizitácii.
8. 11. 2012 – Slovenskí biskupi informujú, že dostali list od pápeža o dôvodoch, pre ktoré odvolal Bezáka. Vraj chcel obnoviť jednotu medzi biskupmi.
14. 12. 2012 – Českej televízii poskytuje prvý televízny rozhovor po odvolaní.
15. 12. 2012 – Prvýkrát v televízii poukazuje na pochybné financovanie Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy počas pôsobenia jeho predchodcu Jána Sokola.
17. 2. 2014 – Televízia TA 3 vysiela premiéru jeho relácie.
27. 2. 2014 – Prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet mu prikazuje mlčať.
11. 2. 2014 až 17. 2. 2014 – Českí biskupi počas návštevy Vatikánu žiadajú pápeža Františka, aby sa s Bezákom stretol.
24. 5. 2013 – Do Vatikánu prichádza petícia s 15-tisíc podpismi za jeho rehabilitáciu.
13. 7. 2013 – Arcibiskup vystupuje na festivale Pohoda. Na diskusii sa lúči so Slovenskom a na záver odchádza za obrovského aplauzu z pódia.
25. 8. 2013 – Poprední rakúski profesori listom apelujú na pápeža Františka, aby sa osobne ujal Bezákovho prípadu a obnovil jeho ľudskú dôstojnosť a hodnovernosť cirkvi.
12. 11. 2013 – Na poslednej tlačovej konferencii predstavuje s novinárkou Mariou Vrabcovou spoločnú knihu rozhovorov.
2. 12. 2013 – Odvolaný arcibiskup opúšťa Slovensko a sťahuje sa do kláštora v severotalianskom meste Bussolengo.
12. 3. 2014 – V kinách má premiéru film Arcibiskup Bezák Zbohom...
25. 6. 2014 – Róbert Bezák sa počas generálnej audiencie vo Vatikáne pred zrakmi desaťtisícov ľudí stretáva s pápežom Františkom a krátko sa rozprávajú o jeho kauze. Arcibiskup mu odovzdáva poskladaný papierik s textom.
8. 11. 2014 – Pápež odvoláva kardinála Raymonda Lea Burka (66) z postu šéfa najvyššieho vatikánskeho súdu. Burke patril medzi tých, ktorí volali po Bezákovom odvolaní.
17. 11. 2014 – Svätý Otec František mení pravidlá pri odvolávaní biskupov. Už sa teda nemôže stať, že odvolaný biskup nebude poznať dôvody svojho odvolania, ako sa to stalo v prípade Róberta Bezáka.