Reklama

Pellegriniho odchod zo Smeru ju naštval: TOTO Monika Beňová označila za totálne ZBABELSTVO!

Reklama

To, že Peter Pellegrini (44) napokon opustí Smer-SD, sa do istej miery predpokladalo. Pripúšťala to aj zakladajúca členka strany Monika Beňová (51), ktorú však sklamal spôsob, ako to bývalý premiér spravil. V exkluzívnom rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ navyše dodala, že jeho odchod za stratu pre Smer nepovažuje.

Peter Pellegrini oficiálne ohlásil svoj odchod zo strany Smer-SD. Ako vnímate toto jeho rozhodnutie?

Tak, ako o tom hovorím už mesiac. Osobne ma to veľmi mrzí. Osobitne ma mrzí, že sa po 21 rokoch v strane ani nepokúsil zabojovať o predsedníctvo, ale zvolil si inú cestu. Veľmi ma to mrzí.

Vyjadril sa, že nie je ochotný resp. nevie pristúpiť na podmienky, ktoré si dal Robert Fico...

Viete, Peter Pellegrini na jednej strane hovorí, že nie je ochotný, ale tak isto druhým dychom dodáva, že sa s Robertom Ficom nestretol. Ja by som od dlhoročného funkcionára strany, ktorý má záujme byť predsedom, očakávala, že minimálne bude mať záujem o komunikáciu. V ostatných dvoch mesiacoch mal minimálne 10 tlačových konferencií, ale ani na jednej z nich som nezaregistrovala, že by zaznela veta: Žiadam predsedu strany, aby zvolal predsedníctvo.

Prečo si myslíte, že záujem o komunikáciu nemal?

Pretože, ak mám záujem o komunikáciu, tak ho viem pretaviť do reálnej situácie. Peter Pellegrini na to pozíciu mal. Bol lídrom kandidátky, bol  podpredsedom strany, takže teraz sa nedá vyhovárať na to, že nesúhlasí s podmienkami, ktoré mu podľa vlastných slov reprodukoval niekto iný.  Možno tie podmienky vôbec neboli také, možno išlo o niečo úplne iné a možno ani nešlo o žiadne podmienky, ale len o to, aby sa našla zhoda na úrovni predsedníctva a následne snemu. Nič takéto sa neudialo.

Viete si tento nezáujem nejako vysvetliť?

Predpokladám, že nás všetkých zavádzal a nemal záujem stať sa predsedom strany. Prípadne očakával, že všetci ostatní prídeme a poprosíme ho na kolenách, či by nemohol byť predsedom strany. Zvolil si jednoduchšiu cestu, ako to bolo v jeho prípade častokrát. Aspoň on si myslí, že neísť do rozhovoru a diskusie, neísť do obhajoby svojho programu, o ktorom sme vlastne nikto nič nepočuli, je jednoduchšia cesta. Opäť ale zopakujem, že je mi to veľmi ľúto.

Vyjadrili ste sa, že toto nie je prvý prípad, kedy si zvolil jednoduchšiu cestu. Vedeli by ste uviesť konkrétny príklad?

Vedela by som uviesť niekoľko príkladov. Počnúc tým, ako nechal odísť Tomáša Druckera, za ktorého sa nepostavil a nepodporil ho, pričom následne urobil to, čo Tomáš Drucker chcel spraviť, a to bolo odvolať vtedajšieho prezidenta policajného zboru pána Gašpara. V neposlednom rade s ním takúto skúsenosť máme aj my europoslanci. Možno si spomeniete na rok 2016, kedy sme hovorili o tom, že treba diskutovať o problémoch, ktoré strana v tom čase mala v súvislosti s rôznymi podozreniami z korupcie atď.

My sme s Petrom Pellegrinim o tom hovorili. Spýtať sa môžete aj pani Smolkovej či pána Zalu. Keď bol vtedy Peter Pellegrini na návšteve v Bruseli, tak nás ubezpečil, že všetky naše podnety a žiadosti, ktoré sme mu ako členovi predsedníctva adresovali, bude následne zdieľať na zasadnutí predsedníctva. Neurobil to. Hneď po návrate na Slovensko, namiesto toho, aby nás v otvorení tejto diskusie podporil, povedal, že my v Bruseli žijeme v slonovinovej veži. Viete, keď máte s niekým dlhoročné skúsenosti, ktoré vypovedajú o tom, že nie je ochotný si zastať ani vlastný názor a nie je ochotný ísť do žiadneho súboja, tak to sú tie príklady.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane

Mohli by sme povedať, že Peter Pellegrini označil stranu Smer-SD za toxickú. Ako to na vás zapôsobilo?

Je to veľmi zvláštne, ak niekto, kto za posledné roky vystriedal niekoľko ministerstiev a dva roky bol predsedom vlády, označuje stranu takýmto spôsobom, pretože počas tých 21 rokov, ktoré v nej strávil, mal kedykoľvek možnosť vystúpiť. Opäť ho porovnám, tentokrát so mnou, ktorá som opakovane veci, ktoré sa mi nepáčili, verejne kritizovala, išla som do tohto stretu. Nikdy som ale nepovedala, že keď nesplníte moje predstavy, tak ja odchádzam. Peter Pellegrini nikdy do stretu nešiel. Ak si vezmete jeho 21. ročnú históriu, tak vždy súhlasil so všetkým. Po tomto všetkom povedať, že strana je toxická, znamená, že aj on je toxický.

Zdroj: Jakub Kotian

Na snímke podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) počas rokovania 8. schôdze Národnej rady SR 4. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Peter Pellegrini je v súčasnosti najpopulárnejším politikom. Aký dopad bude mať jeho odchod na stranu Smer-SD?

Aj Radovan Procházka bol svojho času najpopulárnejším politikom, rovnako ako mnohí ďalší. Mňa od tejto chvíle osud politickej kariéry Petra Pellegriniho v princípe nezaujíma. Rozhodol sa pre svoju cestu, nás všetkých hodil za hlavu bez toho, aby bol vôbec ochotný nám niečo vysvetľovať. Je to jeho osobné rozhodnutie. Čo sa týka Smeru-SD, tak ja verím tomu, že my si svoju cestu a potrebné zmeny nájdeme.

Je jeho odchod pre stranu zásadná strata?

Vďaka spôsobu, akým to urobil, to nepovažujem za stratu. Považujem to za zbabelosť. Mohol odísť minulý rok pred voľbami, ale neurobil to. Od konca volieb hovoril o štyroch alebo šiestich možných scenároch a ani jeden nevysvetľoval nikomu zo strany. V takomto kontexte to za stratu nepovažujem.

Myslíte si teda, že sa s jeho odchodom Smer dokáže v najbližšej budúcnosti vyrovnať?

Odišiel od nás Marek Maďarič, odišiel Jano Podmanický, teraz odchádza Peter Pellegrini.  V takej veľkej strane, ktorá má takú dlhú históriu, sa takéto odchody proste dejú. Videli sme to v minulosti v KDH, ale aj v SaS. Treba obrátiť list a ísť ďalej.

Za Petra Pellegriniho sa ale postavila časť strany v Banskej Bystrici. Myslíte, že členovia, ktorí mu vyjadrili podporu, s ním odídu?

Ešte raz zdôrazním, po spôsobe odchodu, aký si zvolil, to nepovažujem za pravdepodobné. Lebo Peter Pellegrini hodil cez palubu všetkých, vrátane členov, ktorí sa zaňho postavili v Banskej Bystrici. Cez palubu hodil všetkých, ktorí mu fandili.

Vnímate to z jeho strany ako zradu?

Vnímam to veľmi pragmaticky a s nadhľadom. Nepovažujem za správny spôsob, aký si zvolil, a nepovažujem za správne, že teraz ukazuje na Smer, za ktorý počas ostatných 21 rokov vykonával rôzne vysoké štátne funkcie. Ak mal pochybnosti, mohol sa x-krát ozvať. Neurobil to ani pri pani Jankovskej, ani pri nikom. Ja som sa v tých prípadoch ozvala a Peter Pellegrini nie. Preto sa mi nepáči spôsob, akým odchádza a či to beriem ako sklamanie? Nie. Myslím si, že ako sklamanie to nebude brať žiaden racionálny člen strany. Budete to brať ako spôsob robenia politiky Petra Pellegriniho: Utiecť pred všetkým.

Anketa

Súhlasíte so spôsobom akým Peter Pellegrini opustil stranu Smer-SD?

Prečítajte si tiež: