Vysmiati Dzurinda, Schuster či Bugár! Po PREKVAPENÍ od prezidentky však ostali aj KYSLÉ tváre!
1. 5. 2024, 15:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)
V EÚ a NATO sme už 20 rokov! Aj to bol dôvod na rozdávanie ocenení od prezidentky. Zuzana Čaputová ocenila až 28 osobností. Kto bol z darčeku od hlavy štátu najšťastnejší a kto, naopak, v Prezidentskom paláci zvesil hlavu?
Zdroj: JOZEF FORRO
Zdroj: JOZEF FORRO
Zdroj: JOZEF FORRO
Galéria k článku
Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ) a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v Prezidentom paláci stretli vysmiati hostia nielen z koalície a opozície, ale aj mnohé politické osobnosti z minulosti. Prezidentka v spoločnosti podpredsedu vlády a ministra obrany Roberta Kaliňáka (52) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára.
(57) ocenila ďakovnými medailami 28 hostí, ktorí sa vo veľkej miere podieľali na vstupe Slovenska do EÚ a NATO.

Prvým oceneným sa stal bývalý prezident Rudolf Schuster (90). Medailu si vyslúžil za svoj profesionálny spôsob vedenia Slovenskej republiky v rokoch 1999 až 2004. V tomto období význame napomohol začleneniu Slovenska do medzinárodných štruktúr. Počas výkonu jeho funkcie sa podarilo obnoviť rokovania o vstupe Slovenska do EÚ a NATO, kam na konci jeho prezidentovania v roku 2004 Slovensko aj vstúpilo. Počas ceremónie neskrýval svoju náklonnosť k prezidentke.
Zdroj: JOZEF FORRO
Rudolf Schuster preberá ocenenie za prínos k vstupu SR do NATO a EÚ.
Ocenenie z rúk prezidentky prevzal aj vysmiaty vtedajší predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda (69). V rokoch 1998 až 2006 počas jeho vládnutia boli otvorené a zároveň úspešne ukončené rokovania o vstupe Slovenska do EÚ a NATO. Podľa jeho slov za tým stála široká zhoda strán vládnej koalície na zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska. Vtedajšia vláda musela pre vstup do EÚ schváliť viacero nepopulárnych ekonomických reforiem.
Zdroj: JOZEF FORRO
Ocenenie prebral aj Mikuláš Dzurinda.
Nadšenie pri preberaní medaily neskrýval ani Ján Figeľ (64). Ten vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí od roku 1998 zodpovedal ako hlavný vyjednávač za prístupové rokovania Slovenska o vstupe do EÚ. Po úspešnej dohode sa zároveň stal prvým členom Európskej komisie za Slovensko.
Zdroj: JOZEF FORRO
Ďakovná medaila potešila aj exministra dopravy Jána Figeľa.
Medailu z rúk hlavy štátu prebral aj tohtoročný neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok (60). Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitosti vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí viedol slovenskú delegáciu pre prístupové rokovania o vstupe Slovenska do NATO. Kariérny diplomat v rokoch 2009 až 2015 pôsobil aj ako stály predstaviteľ Slovenskej republiky v Bruseli. Kam sa počas ceremónie zničený Korčok pozeral, nájdete v GALÉRII.
Zdroj: JOZEF FORRO
Medaila sa ušla aj bývalému diplomatovi a neúspešnému kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi.
Temperamentná zakladateľka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Magdaléna Vášáryová (75) taktiež prebrala ocenenie od prezidentky Čaputovnej. Zaslúžila sa oň ako diplomatka a veľvyslankyňa Slovenskej republiky vo Varšave v rokoch 2000 až 2005. Výrazne tak prispela k rozvinutiu spolupráce s Poľskom a integrácie Slovenska v EÚ a NATO.
Zdroj: JOZEF FORRO
Ocenenie za prínos k vstupu SR do NATO a EÚ prebrala aj Magda Vášáryová.
Medzi 28 ocenenými boli aj Miroslav Adamiš, Béla Bugár, Martin Bútora, Milan Cerovský, Andrea Matisová Elscheková, Radovan Geist, Oľga Gyarfášová, Pavol Hrušovský, Peter Javorčík, Radovan Javorčík, Milan Ježovica, Rastislav Káčer, Katarína Kováčová, Katarína Mathernová, Andrej Matišák, František Šebej, Maroš Šefčovič, Vladimír Šucha, Peter Weiss, Miroslav Wlachovský. In memoriam ju získali tiež Vladimír Jakabčin, Eduard Kukan a Jozef Stank, za ktorých prebrali ocenenia ich zástupcovia.