Reklama

Slováci, nedajte sa nachytať! Táto chyba pri poistení vás môže stáť závratných 100-tisíc eur

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ekonóm radí Slovákom, ako na Vianoce ušetriť: Toto si rozhodne nezabudnite poistiť
    Reklama

    Zimné obdobie je síce krásne, no ľudí trápia s ním spojené vyššie náklady. Míňame podstatne viac než v lete, či už na kúrenie alebo darčeky pod vianočný stromček. Preto vám prinášame niekoľko rád, ako sa chrániť pred zbytočnými výdavkami.

    Slováci sa počas sviatkov neradi obmedzujú v míňaní a kupovaní darov pre svojich blízkych. Preto sa často stane, že pri vianočných nákupoch siahajú po spotrebných úveroch alebo využívajú prečerpanie na svojej kreditnej karte, ktoré ich vyjde poriadne draho.

    V zime je veľmi dôležité aj poistenie. Ľad na cestách a chodníkoch so sebou nesie viaceré riziká. Finančný analytik OVB Allfinanz Marián Búlik radí, čo treba v zime poistiť, aby ste sa nedostali do problémov. Na záver spomenul niekoľko tipov, ako ušetriť počas Vianoc.

    Zdroj: shutterstock

    Počas Vianoc sa dá tiež ušetriť.

    Túto zimu si radšej dojednajte poistenie zodpovednosti za škodu

    V roku 2018 starostlivosť o všetky chodníky a cesty prebrali obce a mestá. To znamená, že ak sa niekto pred vašim domom nebodaj pošmykne a zlomí si nohu, vy za to nenesiete zodpovednosť. Problémom však ostáva ľad a sneh, ktorý môže spadnúť zo strechy a poškodiť napríklad pred ním stojace auto.

    Zdroj: Dominic McGrath

    Sneh zo strechy môže poškodiť zaparkované auto.

    „Pri poškodení spôsobenom ľadom z vašej strechy nie je rozhodujúce, či ľad dopadol na súkromný pozemok alebo mimo neho. Len čo je miesto bežne prístupné, čiže okoloidúci neprekonal prekážku napríklad v podobe plota, a majiteľ domu neurobil opatrenia, aby ohrozeniu predišiel, je zodpovedný za následky,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

    Čo ak sa vám stane úraz na neupravenom chodníku?

    V tomto prípade je podľa Búlika najdôležitejšie neupravený chodník odfotiť a mať dôkazy, prípadne zavolať mestskú políciu. Keďže za chodníky sú zodpovedné obce a mestá, o náhradu škody treba požiadať mestský úrad a k listu priložiť dokumentáciu úrazu.

    Pozor, túto chybu robí veľa Slovákov! Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Pozor, túto chybu robí veľa Slovákov!

    Pri novostavbách v posledných rokoch ľudia často neprevádzajú vlastníctvo nových prístupových ciest na obec alebo mesto, čo je bezplatné. Namiesto toho ich majú v podielovom spoluvlastníctve, čo je podľa Mariána Búlika chyba: „Tým sú však povinní robiť zimnú údržbu a sú zodpovední za úrazy a škody. A zároveň môžu dostať rovnakú pokutu ako obec, ak svoju povinnosť zanedbajú.“

    Úrazové poistenie vám pomôže zvládnuť obdobie bez príjmu

    Ak úrazom pri lyžovačke alebo na zľadovatelom chodníku prídete na nejaký čas o príjem, môžete sa jednoducho dostať do finančných problémov. Podľa ekonóma Búlika by preto mal každý dospelý človek zvážiť uzavretie úrazového poistenia.

    Zdroj: shutterstock

    Choroba či úraz si často žiadajú dlhodobejšie liečenie doma. To vám pomôže zvládnuť úrazové poistenie.

    „Dôležité je mať v životnom poistení zahrnuté kľúčové riziká (úmrtie, trvalé následky úrazu, kritické choroby a invalidita) s dostatočnou poistnou sumou,“ zdôrazňuje M. Búlik. Odporúča dohodnúť sa s poisťovňou na poistnej sume vo výške minimálne 5-násobku ročného príjmu. V čase liečenia vám potom bude poisťovňa vyplácať každý deň určitú sumu, ktorá pokryje životné náklady.

    Chráňte svoje auto v zime: Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Novým autám nestačí PZP

    Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré spôsobíte na ceste iným, avšak vaše auto nechráni vôbec. Preto sa pre novšie autá odporúča zabezpečiť si aj havarijné poistenie.

    Štatisticky je počet nehôd v zime vyšší ako v lete. Nehodovosť rastie z roka na rok, informuje ekonóm: „Napríklad za prvé dva mesiace tohto roka sa udialo o 383 nehôd viac ako v rovnakom období minulého roka (1 762 vs. 1 379). To je nárast takmer o 28 percent.“

    Zdroj: ROBO HUBAČ

    Novým autám nestačí PZP.

    „Pri nových autách by malo byť havarijné poistenie samozrejmosťou. Pri staršom aute je finančne výhodnejšie pripoistiť si vybrané riziká k povinnému zmluvnému poisteniu. Typicky je možné pripoistenie čelného skla, stretu so zverou či prírodných živlov,“ upozorňuje Búlik.

    Bezpečnosť aj pri lyžovačke v zahraničí: Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Bezpečnosť aj pri lyžovačke v zahraničí

    Cestovné poistenie je pri ceste do zahraničia samozrejmosťou. Ak si vyberiete to s plným krytím, poisťovňa vám preplatí všetky liečebné náklady, stratu batožiny aj krádež. Ak lyžujete v zahraničí, je dôležité pripoistiť si aj zodpovednosť. Za pár eur sa tým vyhnete nepríjemnej situácií, aj niekomu na svahu spôsobíte uraz alebo škodu.

    Zdroj: Milan Kapusta

    Dbajte na bezpečnosť aj pri lyžovačke v zahraničí.

    „Škoda, ktorú môžete spôsobiť na výstroji a zdraví iného človeka sa totiž môže vyšplhať poriadne vysoko. Z praxe poznáme prípady, keď pri úraze na lyžiarskom svahu presiahla náhrada škody spolu s bolestným sumu 100-tisíc eur. Ak by ste neboli poistení, mohla by vás takáto zrážka na svahu finančne zruinovať,“ pripomína Búlik.

    Ako šetriť počas Vianoc? Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Vianočné šetrenie

    Slováci bývajú na Vianoce štedrí a aj tento rok sa podľa prieskumu pre portál Heureka 56% opýtaných rozhodlo na darčeky minúť rovnakú alebo vyššiu sumu ako minulý rok. Takmer 30 % ľudí má v pláne do darčekov investovať až 400 eur. V priemere chcú Slováci minúť 280 eur.

    Zdroj: unsplash/Lore Schodts

    Počas Vianoc sa dá tiež ušetriť.

    Základnou radou ekonóma pre ľudí, ktorí sa nechcú obmedzovať na darčekoch je nenakupovať priveľa potravín. Tie sa totiž často nestihnú zjesť a vyhadzuje sa do odpadu.

    Ušetriť veľa eur môžete aj tým, že sa "zakryjete takou perinou, na akú máte", keďže úroky spotrebných úverov sú až 20 %. Okrem toho môžete skúsiť znížiť teplotu v dome o 1 stupeň, čo ušetrí až 6 % nákladov za energiu.

    Prečítajte si aj: