Reklama

Slovákov čakajú SMUTNÉ VIANOCE: Na darčeky nebude, drsná predpoveď ekonóma a čo NESMIETE robiť!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    70 tisíc ľudí v Prahe vyšlo na Václavské námestie protestovať proti inflácii.
    Zdroj: Twitter/@riseupandresist
    Reklama

    Inflácia je problémom pre celú Európu a nielen pre Slovensko. Napríklad v takom Holandsku dosiahla 17,1 %, čo je rekordne vysoká úroveň. Ešte šokujúcejšia je prevratná rýchlosť, akou smeruje nahor. Od augusta, kedy bola na úrovni 13,7%, vzrástla k dnešnému dňu o neuveriteľných 4,3%. Pýtali sme sa na tento nepriaznivý vývoj ekonóma, predovšetkým na to, s čím musíme rátať u nás na Slovensku.

    Pre porovnanie s normálnymi hodnotami, žiadaná miera inflácie by mala stáť na úrovni 2 %.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ľudia v štáte Haiti vyšli protestovať proti inflácii.
      Zdroj: Twitter/@riseupandresist

      Ako je na tom Európa s infláciou?

      Výrazný rast cien energie, ktorý mal za následok obrovský nárast inflácie, začal už v roku 2021, konkrétne v októbri. Odvtedy išli ceny ešte niekoľkonásobne nahor.

      „Eurostat očakáva, že priemerná inflácia dosiahne prvýkrát v histórii eurozóny dvojcifernú hodnotu, čiže 10 %. Keďže je to priemer, v EÚ vidíme krajiny s výrazne nižšou infláciou (Malta), ale aj vyššou (napríklad spomenuté Holandsko)," vyjadril sa k problematike finančný analytik OVB Allianz, Marián Búlik.

      Tvrdí, že dôvodom extrémneho rastu inflácie v Holandsku sú jednoznačne ceny energií, keďže krajina momentálne zažíva ich 114 % nárast v porovnaní s minulým rokom.

      V Belgicku je inflácia tiež na alarmujúcej úrovni 11,27 %, čo je najvyššia dosiahnutá úroveň od roku 1975.

      Zdroj: Statbel/ Danica Van der Merwe

      V BELGICKU je inflácia na úrovni 11,27 %, čo je najviac od roku 1975. Pre porovnanie s normálnymi hodnotami, žiadaná miera inflácie by mala stáť na úrovni 2 %.

      Čo čaká Európu v najbližších mesiacoch?

      „V mnohom bude záležať od EÚ, či sa podarí odsúhlasiť cenový strop na zemný plyn, ktorý je primárnou príčinou extrémnych cien energií v Európe. Ak by sa to nepodarilo, nebude prijaté opatrenie pravdepodobne celoeurópsky fungovať, čo by mohlo vyvolať sériu národných riešení a mať vážne následky," informoval Búlik.

      Zdroj: Shutterstock

      Cena energií je spúšťačom nárastu inflácie, keďže kvôli nej rastú ceny tovarov a služieb.

      Cena energií je spúšťačom inflácie: Hrozí recesia?

      Cena energií je spúšťačom zvyšovania sa inflácie, pretože sa premieta aj do celkového nárastu cien všetkých tovarov a služieb. Slová ekonóma Matej Horňáka k energetickej kríze: „Súčasná energetická kríza, ktorej vyústením je zvýšená inflácia, môže európske a slovenské hospodárstvo priniesť do recesie, táto hrozba je v ekonomike viditeľná a citeľná."

      Aký scenár čaká Slovensko? Dozviete sa na ďalšej strane>>

      Ako to teda bude s cenami energií na Slovenku v najbližších mesiacoch?

      „V prípade domácností nevidím realisticky, že by sa ceny energií mali zdvihnúť podobne prudko ako v Holandsku, aj keď, samozrejme, k nejakému nárastu cien energií v roku 2023 logicky musí dôjsť," vyjadril sa k situácii na Slovensku ekonóm Búlik.

      Zdroj: unsplash

      Situácia sa bude v mnohom podobať na prvé vlny pandémie, keď štátna pomoc zohrala kľúčovú rolu v prežití firiem a zachovaní zamestnanosti.

      Firmy sa však dostanú do ťažšej situácie, predpovedá ekonóm. Myslí si, že situácia sa bude v mnohom podobať na prvé vlny pandémie, keď štátna pomoc zohrala kľúčovú rolu v prežití firiem a zachovaní zamestnanosti.

      „Pri firmách je situácia oveľa kritickejšia a nateraz opatrenia pre zmiernenie dopadov vysokých cien najmä na výrobný sektor zaostávajú za očakávaniami," dodal.

      Budeme mať tento rok na Slovensku smutné Vianoce? Dozviete sa na ďalšej strane>>

      Rast platov nedokáže držať krok s infláciou

      V ekonomike nastala situácia, kedy zdražovanie ide závratným tempom smerom nahor, pričom platy zostávajú rovnaké, pretože firmy si nemôžu dovoliť zaplatiť ľudom viac. Ľudia si už nedokážu šetriť, keďže všetky peniaze, ktoré im z platu v minulosti ostali, dnes musia použiť na nákup v supermarkete.

      Zdroj: nakup, potraviny

      Ľudia podľa bánk bezprostredne po invázii Ruska na Ukrajinu zo svojich účtov v hotovosti vybrali 800 miliónov eur.

      Finančný analytik Marián Búlik tvrdí: „Ľudia podľa bánk bezprostredne po invázii Ruska na Ukrajinu zo svojich účtov v hotovosti vybrali 800 miliónov eur. Časť týchto peňazí ľudia pravdepodobne míňajú na potraviny a iné bežné nákupy a časť držia takpovediac „pod vankúšom“ pre prípad potreby."

      Aké budú Vianoce tento rok?

      „Celkovo budú mať Slováci tento rok menej peňazí na darčeky a výdavky na Vianoce. Bude sa to týkať najmä ľudí s nižšími príjmami," varuje Búlik.

      Zdroj: Markus Scholz

      Spotrebné úvery sa neoplatia. Ich úrok je priemerne až 8%.

      Dvíha výstražný prst aj nad tendenciou Slovákov brať si na Vianoce úvery. Spotrebné úvery ľudí tento rok vyjdú naozaj draho, keďže ich momentálny úrok je priemerne 8%. Kreditná karta alebo prečerpanie z účtu vám pripíše dokonca 20-percentný úrok.

      Ekonómovia odporúčajú Slovákom, aby sa tento rok na Vianoce prikryli takou perinou, na akú majú. Zadlžovanie je problémom každé vianočné sviatky, avšak tento rok by sa kvôli úverom ľudia mohli ocitnúť v naozaj ťažkej životnej situácii.

      Prečítajte si tiež: