PANDEMICKÁ DOHODA sa NEPRIJALA! Čo to znamená a prečo sa Slovensko DIŠTANCOVALO?
10. 6. 2024, 14:00 (aktualizované: 10. 6. 2024, 14:27)
V sobotu (1. 6.) sa konalo v Ženeve 77. zasadnutie členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Výsledkom bolo neprijatie pandemickej zmluvy, na ktorej pracovali od roku 2021. Krajiny však prijali iný balíček dohôd, od ktorých sa Slovensko dištancovalo.
Zdroj: TASR/ AP
Zdroj: TASR/ AP Admir Buljubasic
Zdroj: TASR/AP Mikhail Klimentyev
Galéria k článku
O schválení pandemickej dohody sa diskutuje už od roku 2021. Hlavným cieľom zmluvy je zabezpečiť uľahčenie spolupráce medzi jednotlivými krajinami, ale aj vzájomné zdieľanie informácií o rôznych výskumoch liekov či vakcín či jednoduchší nákup medikamentov pre podpísané krajiny. Dohoda tak má pomôcť v prípade vypuknutia ďalšej celosvetovej pandémie, ako bol COVID-19. Členské krajiny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však tento dokument neprijali. Po ďalších úpravách budú o jeho prijatí rokovať na 78. stretnutí, ktoré je naplánované na máj/jún 2025. „V prípade, že krajiny dosiahnu zhodu na finálnom znení dokumentu v skoršom termíne, bude zvolané mimoriadne zasadnutie," podotklo slovenské ministerstvo zdravotníctva.
Zdroj: Salvatore di Nolfi
77. zasadnutie krajín Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve. Zástupcovia jednotlivých krajín hlasovali o prijatí pandemickej zmluvy.
Počas rokovania však viac ako 190 krajín organizácie schválilo balík článkov Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR). Tento balík schválili konsenzuálne, teda bez hlasovania. Slovensko sa však od aktualizovaných zdravotníckych predpisov dištancovalo. Podľa oficiálneho vyjadrenia ministerstva zdravotníctva nemali potrebný čas na to, aby to celé poriadne preštudovali. „Máme za to, že po dohode na finálnom znení balíka revidovaných článkov IHR nebol pre krajiny dostatočný časový priestor na podrobné preštudovanie zmien zapracovaných priamo na stretnutí," uvádza rezort v stanovisku na svojom webe.
Zdroj: FB J. Orosová
Opak si myslí Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov. Podľa nej je neprijatie podobnej dohody krok späť a posunie to Slovensko naspäť.
Výhradne proti tomuto rozhodnutiu je slovenský Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). „Dištancovanie sa Slovenska od nových zdravotníckych postupov WHO považuje ZAP za ohrozenie zdravia občanov a žiada o okamžitú nápravu," napísali ambulantní poskytovatelia vo svojom vyjadrení na sociálnych sieťach. „Dištancovanie sa od predpisov je vysoko neodborné, predstavuje medzinárodnú blamáž a spiatočnícke zmýšľanie, ale hlavne vážne ohrozenie zdravia jednotlivcov a celej spoločnosti s tragickými následkami," priblížila prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.
Zdroj: Shutterstock
Rozvojovým krajinám prekáža, že počas pandémie mocné krajiny monopolizovali dostupné vakcíny proti COVID-19. Žiadajú, aby nové dohody zabezpečili spravodlivejšie poskytovanie liekov a zdieľanie výskumu.
Prekážkou je aj to, že mnohé rozvojové krajiny nesúhlasia s monopolizovaním vakcín na COVID-19 zo strany mocných krajín počas pandémie. Žiadajú, aby každá nová predložená dohoda zabezpečila spravodlivejšie poskytovanie liekov a zdieľanie výsledkov výskumov. Napriek tomu, že pandemická dohoda nebola prijatá, krajiny budú naďalej pracovať na jej pozmeňovaní a snažiť sa o jej následné prijatie.