Karty na stôl s Miriam Lexmann: Európskej únii chýba stratégia proti uvaleniu amerických ciel
4. 3. 2025, 18:00 (aktualizované: 5. 3. 2025, 15:29)
Poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH Miriam Lexmann očakáva od Európskej komisie aktívnejší prístup v prípade hrozby ciel na dovoz tovarov do USA. Pre Plus JEDEN DEŇ upozornila, že Rusko, Irán a Čína využívajú svoju obchodnú politiku, aby demokratický svet tlačili do kúta.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Instagram/ miriamlexmann
Zdroj: Jakub Kotian
Galéria k článku
Poznámka redakcie: Reláciu sme nakrúcali v piatok 28.2., teda pred turbulentným rokovaním Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského v Bielom dome a ďalšími geopolitickými zmenami.
Pripravovaná colná vojna z dielne Donalda Trumpa sa dnes stala realitou. USA uvalili 25-percentné dovozné clá Kanade a Mexiku a zároveň na 20 percent zdvojnásobili dovozné clá Číne. Americký prezident pripravuje podobný scenár aj pre Európu. „Toto je pre Európsku úniu veľký oriešok. Zdá sa mi, že nedokážeme čítať Trumpovu politiku, čo ma veľmi mrzí," hovorí v relácii Karty na stôl europoslankyňa z frakcie ľudovcov Miriam Lexmann. „Preto som aj vycestovala priamo do USA, aby som zistila, ktoré témy sú pre transatlantické vzťahy dominantné." Poslankyňa upozorňuje, že už teraz je potrebné pripraviť scenár prípadných odvetných ciel.
„Stretla som sa s v kongrese najvyššími predstaviteľmi Republikánov. Dlho som spolupracovala aj so súčasným ministrom zahraničných vecí Markom Rubiom. Už pred rokmi sme zaviedli medzi-parlamentnú alianciu pre Čínu." Miriam Lexmann dlhodobo upozorňuje na demokratické a ekonomické hrozby z jej strany. „Spojené štáty potrebujú, aby sme sa aj my Európska únia spoločne postavili pri riešení ekonomických výziev spojených s narastajúcou osou zla. Irán, Rusko aj Čína začínajú využívať svoje obchodné vzťahy na to, aby demokratický svet tlačili k tomu, čo potrebujú oni."

Poslankyňa KDH Miriam Lexmann sa ako prvá slovenská politička dostala do blízkosti nového prezidenta Trumpa. Stalo sa tak na tradičnom americkom podujatí Národné modlitebné raňajky. „Je to symbolické podujatie, kedy sa poslanci oboch dominantných strán Demokrati aj Republikáni spolu s prezidentom modlia, aby spravovali krajinu dobre." Na spoločných raňajkách sa tento rok stretlo asi 3000 hostí. „Treba povedať, že prezident Biden sa ich nezúčastnil vždy, čo bolo prvý krát v histórii."

Zdroj: IG/ Lexmann
Medzi hlavné odkazy raňajok je aj podpora náboženskej slobody. Deklaruje ju aj samotný Donald Trump zriadením špeciálnej komisie, ktorá má dohliadať na nekalé praktiky aj v americkej administratíve. „Vždy so svojim prejavom vystúpi aj jeden vybraný hosť, tento rok to bol bývalý senátor Sam Brownback, ktorý je menovaný ako ambasádor zodpovedný za podporu náboženskej slobody vo svete." Miriam Lexmann to považuje za mimoriadne dôležité. „Je potrebné sa všade po svete postaviť na stranu tých, ktorí sú mučení a prenasledovaní preto, že sú verní svojej viere a presvedčeniu," povedala europoslankyňa pre Plus JEDEN DEŇ.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH-EĽS) v štúdiu Plus JEDEN DEŇ počas nakrúcania relácie Karty na stôl. Zaoberá sa témami ochrany sociálne slabších, náboženskej slobody, či boja s dezinformáciami.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Miriam Lexmann !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- ako uvalenie ciel USA ovplyvní svetovú obchodnú politiku
- aké otázniky skrýva projekt baterkárne v Šuranoch
- ako europoslankyňa vníma konzervatívne aktivity Roberta Fica
- aké hrozby smerujú zo strany EÚ na naše konzervatívne tradície.