Vedeli ste, že so svojim domácim miláčikom môžete športovať? Predstavujeme vám KRÁLIČÍ HOP!
20. 4. 2019, 14:30 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:33)

Zdroj: Archív T.B.
Zajac nemusí byť iba domácim miláčikom. Dá sa vycvičiť a môže byť z neho šampión. Tomu sa venujú aj Terézia Bahorová (18) a Nikol Mikušinová (13). Okrem toho, že sú ich zajačiky členmi rodiny, robia akrobatické triky. Preskakujú cez prekážky a skáču do neuveriteľných výšok.
Zdroj: Archív T.B.
Zdroj: Archív T.B.
Zdroj: Archív T.B.
Galéria k článku
Terézia (18) zo Zlatých Moraviec sa ku králičiemu hopu dostala úplnou náhodou. „Od malička som chcela nejaké to zviera, lenže doma mi nič neprešlo a tak som domov priniesla malého králika a už nemali na výber,“ rozpráva Terézia, ktorá si potom na internete našla videá, na ktorých iné dievčatá robili zajačie hókusy-pókusy. Najskôr si myslela, že to je vtip. „Prekypelo to do naozaj veľkého koníčka, ktorému venujem všetok svoj voľný čas,“ priznáva Terézia, ktorá má dnes až 5 králikov a chovnú stanicu športových králikov Hogwarts.
Jej najúspešnejším králikom je Champion Olaf. „Je to králik zo zverimexu, o ktorých sa vraví, že v hope nemajú významnú budúcnosť,“ vysvetľuje. To dokazuje, že králičiemu hopu sa môže venovať naozaj každý. Napriek tomu je prvý a zatiaľ jediný králik s titulom Champion na Slovensku. Minulý rok bol majstrom Slovenska v skoku do výšky, tento rok sa stal vicemajstrom na majstrovstvách Slovenska. Úspechy dosahuje aj jej ďalší králik Darie Dark Night, samička barančeka, ktorá je z Čiech. Je držiteľkou slovenského rekordu v skoku do diaľky.
Zdroj: Archív T.B.
Terézia učí svojich králikov rôzne triky.
„Na tomto športe ma najviac fascinuje, že musíte presvedčiť tak malé stvorenie s vlastným rozumom, aby s vami spolupracoval,“ hovorí Terézia, podľa ktorej je zviera veľká zodpovednosť. „Nieje to len hračka ktorá keď ma omrzí položím ju naspäť do poličky,“ dodáva dievča, ktoré radšej trénuje králiky, ako by mala sedieť za počítačom.
Králiky majú pri tréningu na sebe postroj s vodítkom, ktorý drží jeho vodič. „Cez prekážky sa skáče podľa kategórie: rovinná dráha, parkúr, skok vysoký a skok ďaleký,“ vysvetľuje Nikol z Trenčína, ktorá si králičí hop všimla prvýkrát na výstave. „Dostala som králika a skúšala som s ním skákať cez prekážky,“ opisuje svoje začiatky Nikol. „Videla som, že mu to aspoň trochu ide tak onedlho som sa ocitla na prvých pretekoch,“ hovorí. Súťaží sa v ľahkej, strednej, ťažkej, elitnej triede a triede pre starších králikov veteránov.
Zdroj: Archív N.M.
Na snímke je Nikol a jej zajačik Teddy.
Na druhej si strane si prečítate viac o králičom hope.
„Najviac ma na tom baví, že môžem byť v kontakte zo zvieratami a vidím, že to baví aj ich,“ priznáva Nikol, ktorá sa so zajačikom Teddym zúčastnila takmer na všetkých súťažiach na Slovensku. Na posledných pretekoch získali prvenstvo v kategórii skok do diaľky. Králičí hop vznikol vo Švédsku v 70-tych rokoch. Hoci u nás je pomerne novou disciplínou, v zahraničí je už oveľa rozvinutejší.
Zdroj: Archív N.M.
Na snímke na pravo je Nikol a jej zajačik.
Máte doma zajačika a chceli by ste ho naučiť triky? Skákať môžete s akýmkoľvek zakrslým králikom. Aj keď po novom existuje vyšľachtené plemeno určené výlučne na šport. „Na začiatok k tomu stačia aj 2 tehly a konárik cez čo môže králik skákať,“ vysvetľuje Nikol. „Najdôležitejšie je, aby bol králik naučený na postroj a vodítko, ktoré by malo mať minimálne 2 metre,“ dodáva. Veľkou oporou sú pre Nikol jej rodičia. „V tomto športe ma podporujú, vozia ma na preteky,“ hovorí vďačne.
Dnes (20.4.2019) sa v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall uskutoční prvý ročník pretekov v králičom hope. Môžete sa tešiť na skok do výšky, do diaľky, či dokonca parkúr!