Reklama

ŠOKUJÚCE odhalenie: Neuveríte, v akých OTRASNÝCH podmienkach žijú psíkovia z inzerátov!

Psíky, ktoré ponúkajú ľudia cez inzerát sú obeťami krutých praktík.

Zdroj: archív, fb

Reklama

Ponúkam štvorročnú fenku francúzskeho buldočka bez papierov zadarmo. Stretneme sa na na pumpe, na parkovisku alebo pred obchodným centrom. Tak znie inzerát uverejnený na internet. Narazili ste na taký aj vy? Gratulujeme. Máte dočinenia s množiteľom!

Cieľom množiteľa je rozmnožiť čo najviac zvierat na predaj za účelom čo najväčšieho zisku. Hoci od septembra u nás platí zákon nazývaný aj „Zviera nie je vec“, ktorý definuje zvieratá ako cítiace bytosti, v množiarňach žijú ako v koncentračných táboroch.

Množitelia vás k sebe domov nikdy nezoberú, ale stretnú sa s vami na neutrálnom mieste. Zvieratá u nich žijú bez základnej hygieny, vo vlastných výkaloch a špine, bez veterinárnej starostlivosti. Často majú jazvy a zrasty po opakovaných cisárskych rezoch, zápaly kože, očí a nie sú zaočkované. Nemajú poriadnu stravu, výbeh, ani lásku.

Ich domovom sú tesné klietky umiestnené v bytoch množiteľov, pivniciach, garážach či kôlňach. To poznačí aj ich psychiku. Sú bojazlivé, apatické, agresívne a asociálne. Ako náhle prestanú produkovať, množitelia sa ich nemilosrdne zbavia. Buď ich usmrtia, alebo ich vypustia v lese, alebo pred útulok. Majitelia tieto chovy neohlasujú, takže oficiálne neexistujú a štátne orgány ich nemajú ako kontrolovať.

Tento spôsob chovu nepoznačí len zmrzačených rodičov, ale aj samotné šteniatka. Tie majú často vážne skryté vady, ktoré sa ukážu až neskôr, alebo spôsobia, že skoro uhynú, alebo sú celoživotne postihnuté. Fenky v množiarňach absolvujú aj 2 gravidity ročne a to bez adekvátnej starostlivosti. To sa podľa slov veterinára neodporúča. Opotrebovaných feniek sa radi zbavia aj zadarmo, no za šteniatka si vypýtajú stovky až tisícky eur! „Ľudia chcú získať čistokrvného psíka za čo najlacnejšie a naletia na inzeráty množiteľov, no šteňa nie je zdravotne v poriadku a musia vynaložiť nemalé prostriedky na liečbu,“ konštatuje hlavný inšpektor Linky proti krutosti Jozef Chmel. „Už sa mu nikdy nedovoláte, číslo vypnuté a keďže ste kúpili psíka bez čipu, predajcu už nevypátrate,“ varuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Zdroj: archív

Takto vyzerá inzerát od množiteľa na internete.

Zdroj: archív

Okrem opotrebovaných feniek zdarma ponúkajú množiteľa aj šteniatka za stovky eur.

Dáša z Liptovského Mikuláša má dvoch psíkov z množiarne. Osobne sa z množiteľom nestretla. „Priniesla mi ho ukázať pani, ktorá nerozumela po slovensky,“ rozpráva svoj príbeh. U jedného psíka spozorovala tráviace problémy. „Nesedelo mu krmivo, vyskúšali sme x druhov,“ opisuje Dáša, ktorej druhý psík má však problémy s agresivitou. „Je veľmi hltavo, až zabúda popritom dýchať a staršieho psa dokáže zvaliť a napádať ho, nereaguje v ten moment na nič,“ posťažovala sa. Podobnú skúsenosť má aj Lenka, ktorá si našla dvoch psíkov cez inzerát. „Boli špinavé, smradlavé, podvýživené, vychudnuté a Máša bola asi len dva týždne po cisárskom, na boku mala este nezahojenú mokvajúcu ranu,“ opisuje bolestnú skúsenosť Lenka. „Dali sme ich vykastrovať, mali za sebou toľko cisárskych, že mali vnutornosti pozrastané k sebe v jednej veľkej,“ hovorí psíčkarka, z ktorej slov behá až mráz po chrbte. Dodáva, že doteraz sa jej nepodarilo psíkov naučiť, aby nešpinili v dome. „Často mávajú zápaly uší, črevné problémy a jedna je už slepá,“ dodáva majiteľka dvoch feniek z množiarne.

Francúzskeho buldočka od množiteľov zachránila aj Lucia. „Bol dohryzený od bĺch, mal krvavý chrbát, rozstrihnutý jazyk a kvasinky v ušiach,“ hovorí zhrozená Lucia, ktorej sa, ale našťastie podarilo dať psíka do poriadku.

Zdroj: archív

Lucia a jej francúzsky buldoček, ktorého zachránila z množiarne.

Ilona z Brna si našla fenku francúzskeho buldočka Moly na slovenskom „bazoši“. „Chlap v novšom aute ju priviezol k nákupnému centru, bolo vidno, že Moly sa bojí a keď ju potiahol za obojok, tak spadla na zem,“ opisuje šokujúcu udalosť Ilona, od ktorej si množiteľ vraj ešte vypýtal aj 50 eur za obojok! Keď si priniesla fenku domov, nemala žiadne hygienické návyky a čo zistila až neskôr, mala v bruchu dve šteniatka. Prežilo len jedno z nich. „Na bruchu už vtedy mala 5-6 zrastov po cisárskych rezoch,“ prezradila majiteľka.

Zdroj: archív

Ilone sa podarilo dať psíka do poriadku.

„Chovatelia sú už natoľko skúsení, že produkujú na prvý pohľad zdravé psy,“ vysvetľuje veterinár Milan Švihran. Zdravotné problémy u psíkov sa potom prejavia až neskôr. „Stretneme sa aj so psami, ktoré sú v zlom zdravotnom stave, nie sú odčervené, sú zablšené a sú podvyživené,“ objasňuje.

Situácia sa od zavedenia nového zákona trochu zlepšila. „Množitelia začali byť nervózny, čipovanie ich trochu vybudilo,“ uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Vraj sa im ozývajú denne, aby do útulku vzali opotrebovaných psov. Na to však nemajú kapacitu. „Množitelia sa začali hromadne chovov zbavovať, ukončujú činnosť,“ informovala zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Od zavedenia nového zákona im vraj chodí menej podnetov na nelegálne množiarne.

Slovensko sa stalo rajom psej mafie. Situácia je alarmujúca. Ročne sa odhadom odtiaľto môže vyviesť až 100-tisíc šteniatok. Sme tak najväčším európskym vývozcom. „Ak niekto kupuje na inzerát šteňa, musí vyžadovať, aby bolo čipované,“ apeluje Jozef Chmel.

O tejto téme treba hovoriť najmä v období Vianoc, kedy ľudia radi kupujú zvieratá ako vianočný darček. „Pes nie je vianočný darček, ale záväzok na roky. Zbaviť sa psíka je tiež ilegálne, preto ak si nie ste istí, či na to máte podmienky, kúpte si radšej plyšového,“ dodáva zvieracia ombudsmanka.

Prečo majú tieto praktiky na Slovensku stále zelenú?

  • absentujúca kontrola zo strany kontrolných orgánov - Regionálnych veterinárnych a potrav. správ
  • tiché tolerovanie a nezáujem zo strany miest a obcí, na ktorých území sa takéto chovy nachádzajú
  • porušovanie veterinárneho zákona a vyhlášky
  • neplnenie si povinnosti registrácie a schválenia chovného zariadenia za účelom predaja šteniat
  • zrušenie povinného označovania zvierat čipom
  • neefektívna vakcinácia proti besnote vo veku šteniat, keď sú ešte chránené protilátkami od matky
  • porušovanie zákona pri veterinárnej kontrole zo strany súkromných veterinárnych lekárov
  • porušovanie zákona pri vystavovaní traces protokolov
  • vývoz chorých jedincov a vývoz šteniat mladších ako tri mesiace bez matky – výsledkom je neprimeraný stres pri prevoze veľmi mladých jedincov odlúčených od matky a úhyn šteniat alebo dospelých zvierat počas prevozu na miesto doručenia
  • nedostatočná legislatíva.

Kto môže množiteľom zabrániť v činnosti?

Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová: „Postihovanie množiteľov je v kompetencii regionálnych veterinárnych a potravinových správ, je nevyhnutné, ak občania vidia množiteľský inzerát, alebo niekto predáva nečipované šteniatka pred hypermarketom a napr. tvrdí, že čipované byť nemusia, aby to ihneď oznamovali príslušnej RVPS. V prípade väčšieho množenia aj Finančnej správe, pretože môže ísť o neplatenie daní a Polícii, pretože môže ísť o tzv. nedovolené podnikanie. Možností ako množiteľom znemožniť ich biznis je viacero, ale treba to hlásiť ihneď kompetentným úradom a žiadať zásah.“