Trnka síce v novembri oslávi šesťdesiatku, ale pôsobí oveľa staršie. Vo vychudnutom a zničenom mužovi, ktorý sa pri chôdzi opiera o paličku, by len málokto spoznal niekdajšieho prominenta, o ktorého priazeň sa uchádzali mnohé známe osobnosti z rôznych oblastí života. Dnes je však všetko iné.  Väz mu zlomilo video plné vyhrážok a vulgarizmov, v ktorom si ho nie príliš vyberaným spôsobom podáva Marian Kočner, pre zamýšľané kšefty s nahrávkou Gorily. Vtedy ešte generálny prokurátor pôsobí pri Kočnerovi ako nezbedný žiak, ktorého hreší jeho učiteľ.

Obrovské poníženie

Bývalý šéf Generálnej prokuratúry momentálne čelí obžalobe zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, a to napriek tomu, že Okresný súd Bratislava I vlani v júli zastavil jeho stíhanie. Dôvodil, že skutok je premlčaný. Iný názor mal však prokurátor, ktorý sa proti rozhodnutiu súdu odvolal. 

Viac aktuálnych fotografií Dobroslava Trnku nájdete TU ►►►

Namiesto oznámenia riešil kšefty

V kauze je Trnkovi kladené za vinu, že nahrávku Gorily, ktorá zachytáva korup­čné správanie politikov a ktorú mal k dispozícii v rokoch 2007 - 2014 namiesto toho, aby ju riešil a informoval o nej príslušné orgány, uschovával v trezore na pracovisku. Obžalovaný vinu popiera a tvrdí, že je nevinný. Napriek tomu má pozastavený výkon funkcie prokurátora, pričom bol preradený z GP na Krajskú prokuratúru v Žiline. Pocítil to aj na plate, ktorý tvorí len 30 percent toho pôvodného, čo môže byť asi tisíc eur.

 

V snahe overiť si u zamestnávateľa či Dobroslav Trnka u nich pracuje,  kontaktovali sme hovorcu prokuratúry.

"Menovaný je vedený v stave zamestnancov Krajskej prokuratúry Žilina, kde bol preložený rozhodnutím generálneho prokurátora SR, avšak funkciu nevykonáva z dôvodu dočasného pozastavenia jej výkonu," informoval Plus JEDEN DEŇ prokurátor Martin Kokles. Na otázky o výške platu Trnku a jeho prípadnej prácenechopnosti uviedol: "Plat je určený v zmysle zákona o prokurátoroch a právnych čakateľov prokuratúry. Služobný úrad nedisponuje súhlasom dotknutej osoby k poskytovaniu informácií o jeho zdravotnom stave alebo práceneschopnosti."

K susedom je zdvorilý, ale nič viac

Práve sled spomenutých udalostí sa s najväčšou pravdepodobnosťou podpísal na podlomenom zdraví bývalého "generála". "Trnkovci sa s nami nijako extra nedružia. Maximálne tak prehodíme pár zdvorilostných viet, ale určite nie o tom, či je pán chorý, prípadne o akú diagnózu ide," povedal nám jeden z obyvateľov bytovky, ktorý pri porovnaní aktuálnej fotografie so záberom spred niekoľkých rokov len pokýval hlavou s dôvetkom. "Áno, zmenil sa, a výrazne."

Vilu vymenil za bytovku

Dobroslav Trnka (59) sa do Šamorína (okres Dunajská Streda) presťahoval spolu s manželkou Zuzanou v máji 2022. Ich byt sa nachádza v rušnej časti mesta na druhom poschodí, v staršej, asi dvadsaťročnej luxusnejšej bytovke. Mesto je vzdialené len necelých 5 kilometrov od obce Hamuliakovo, kde v minulosti Trnkovci bývali. Zatiaľ čo vtedajší dom vlastnil ich syn Jakub, nová nehnuteľnosť je písaná na obidvoch manželov. Na zvončekoch však meno Trnka chýba.

Čítajte TU, podľa čoho spoznávajú Trnku ľudia napriek výraznej zmene. Pozrite, kde dnes žije ►►►