Reklama

Zákerný parazit, ktorý vám môže spôsobiť až smrť: Príbeh Lucie a jej boj o život!

Boj o život

Prioritou bolo chirurgické odstránenie ložiska. Pre operáciu si Lucia zvolila Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde jej ju naplánovali v apríli 2019. „Kým som čakala na operáciu, skoro ma to zabilo,“ priznala. Keď lekári videli výsledky, báli sa ju aj operovať. „Povedali mi, že im môžem zomrieť na stole.“ V tom čase mala len 4-ročnú dcéru, napokon sa rozhodli, že to skúsia. „Už som rátala s tým, že buď prežijem alebo nie,“ prezradila.

Zdroj: Lucia

Keď lekári videli výsledky, báli sa ju aj operovať.

Počas operácie mi museli odstrániť tri štvrtiny pečene, časť bránice veľkú ako dlaň, žlčník, pravú nadobličku a časť dolnej dutej žily,“ opísala obrovský zásah do svojho tela. Operácia trvala osem hodín. Keď sa po operácii prebrala, zaliala ju voda, keďže obličky nepracovali tak, ako by mali. „Mala som asi desať kíl navyše, keď som si sadla na posteľ nevedela som sa ani nadýchnuť,“ spomína.

Pásomnica líščia

  • Pásomnica líščia (Echinococcus multilocularis) - žije hlavne v čreve líšky a spolu s trusom a močom sa do okolia dostáva veľké množstvo vajíčok
  • Šíria sa vetrom alebo vodou, no zasychajú aj na plodoch, cez ktoré sa môžu preniesť na človeka
  • Zdrojom životu nebezpečnej pásomnice tak  môžu byť neumyté lesné i záhradné plody
  • Z vajíčka sa v čreve uvoľní larva, ktorá črevnou stenou prenikne do krvi a napáda hlavne pečeň
  • Chová sa ako zhubný nádor, ktorý produkuje metastázy do ďalších orgánov, kde sa uchytia a rastú ďalej
  • Neliečená alveolárna echinokokóza v priebehu 10 až 15 rokov od nákazy končí smrťou
  • Liečba je veľmi zložitá a u väčšiny pacientov sa vykonáva chirurgické odstránenie ložiska

O štyri dni musela podstúpiť ďalšiu operáciu, pretože sa jej vytvorila veľká zrazenina v zrekonštruovanej dolnej dutej žile, ktorú jej nakoniec museli vybrať a funguje už bez nej. „Moje telo začalo používať spleť iných menších ciev, ktoré zastávajú funkciu dolnej dutej žily,“ vysvetlila. To je však spôsobuje, že sa jej nedokrvujú prsty na nohách a rukách, a ak je zima, má aj modré ústa.

Život po operácii

Po operácii zažila Lucia veľmi náročné obdobie, pretože bola extrémne slabá. O ňu i jej dcéru sa starala mama. „Bol to doslova boj o život. Na psychiku to bola pre mňa obrovská záťaž,“ priznáva. Práceneschopná bola 9 mesiacov a lieky, ktoré musela ešte užívať asi rok, jej spôsobili ďalšie zdravotné problémy.

Zdroj: Lucia

Po šiestich rokoch po operácii ju lekári stále sledujú.

Po tele sa jej robili rany a vypadala jej aj väčšina vlasov. Po šiestich rokoch po operácii ju lekári stále sledujú a na kontroly už chodí len raz za rok, dokonca aj pracuje. „Nedá sa povedať, že som vyliečená, som však živým príkladom toho, že zázraky existujú,“ dodala.

Anketa

Ako by sme podľa vás mali zlepšiť informovanosť o nebezpečenstve pásomnice líščej na Slovensku?

  • Zintenzívniť verejnú osvetu a kampane64%
  • Zamerať sa na školské vzdelávanie7%
  • Zvýšiť monitoring a výskum14%
  • Posilniť spoluprácu s poľovníkmi a miestnymi komunitami13%

Hlasovanie bolo ukončené

Strana

2/2

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."
Reklama