Reklama

Šimon Jakuš (19) sa napriek Downovmu syndrómu presadil aj v úspešnom seriáli: A nie je jediný!

Reklama

Zdravotne znevýhodnení ľudia majú obrovské talenty a sny, ktoré chcú napĺňať. Či už ide o umenie, divadlo, spev alebo maľovanie, dostávajú čoraz viac priestoru ukázať svoju šikovnosť a nadšenie. Napriek tomu ich spoločnosť často vníma cez prizmu predsudkov.

V dennom stacionári Margarétka v Banskej Štiavnici sa pravidelne konajú divadelné predstavenia, kde vystupujú klienti so zdravotným znevýhodnením. Pre mnohých z nich je divadlo radosťou, ale aj terapiou. „Každý rok vystupujem v našom divadle, naposledy som napríklad hrala v Perinbabe. Bola to krásna skúsenosť, hoci som trémistka,“ hovorí 40-ročná Mirka, ktorá prekonala detskú mozgovú obrnu a žije so schizofréniou.

Zdroj: Ivaska P

V dennom stacionári Margarétka v Banskej Štiavnici sa pravidelne konajú divadelné predstavenia.

Divadlo jej prináša radosť, ale aj pocit prijatia. „Je úžasné, že sa nám tu takto venujú. Teší ma, že aj na Slovensku sa zdravotne znevýhodnení dostávajú viac do popredia,“ povedala nám na mieste. Ďalším nadšeným hercom je 38-ročný Erik, ktorý vo svojom predstavení stvárnil Charlieho Chaplina.

„Ja som vždy hlavná úloha. Divadlo a umenie mi veľmi pomáhajú. Chcel by som sa mu venovať aj profesionálnejšie,“ prezrádza. Erik verí, že spoločnosť by mala viac podporovať ľudí so znevýhodnením, a to napríklad aj lacnejšími vstupenkami či častejšími benefičnými podujatiami.

Aký význam má divadlo pre zdravotne znevýhodnených ľudí, si prečítajte na ďalšej strane:

Autor článku

Ako reportérka sa venuje spravodajstvu a mapovaniu zaujímavostí najmä v Banskobystrickom kraji.