Od konca minulého týždňa sa pracuje na úprave ciest a chodníkov na vstupe do sídliska. Opravy zahŕňajú výtlky na komunikáciách, niektoré chodníky budú upravovať aj súvisle. „Zažívame stavebný boom. Postupne sa tu bude robiť do 10. septembra, čiže väčšinu úprav by sme mali stihnúť," vraví starosta mestskej časti Marcel Šaňa.

Zaplnia kapacitu?

Starosta cíti zodpovednosť za to, ako bude Lunik IX vyzerať. „Chceme ju pripraviť tak, aby sme sa za mestskú časť nehanbili, pretože sem príde veľa návštevníkov. Tie ďalšie špeciálne požiadavky, ktoré boli priamo z Vatikánu, už nie sú v našej réžii," približuje starosta. Kapacita pre návštevníkov podujatia na sídlisku je 14-tisíc ľudí, on sám očakáva, že sa naplní. „Obyvatelia sú samozrejme radi, že príde pápež,“ vraví Marcel Šaňa.

Žiadna čierna diera

Názor, že upratovanie Lunika IX bude na úkor iných mestských častí a že to vyberie peniaze z iných projektov, vyvracia. „Sídlisko sme chceli oživiť už dávnejšie. Pápežská návšteva to všetko len urýchlila. A neprajníkom odkazuje, že Luník IX už nie je to čiernou dierou, na ktorú sa donedávna ukazovalo,“ zdôrazňuje starosta pre týždenník Plus 7 DNÍ.

Hoci čas súri, štvrť stále potrebuje veľké úpravy. Ešte pred pápežovou návštevou treba napríklad vyriešiť únikovú cestu. Samospráva zatiaľ rieši inštalovanie kresťanských symbolov, na Luníku by mali postaviť aj dominantný štvormetrový kríž. Problémom bola aj nízka začkovanosť, keďže obyvatelia sa vo veľkom vyhýbali podávaniu vakcíny. Dôvody boli rôzne. Od nezáujmu, neinformovanosti až po strach. Výsledkom bolo, že podľa odhadov bolo koncom minulého týždňa zaočkovaných iba pár stoviek ľudí, maximálne dve-tri tisícky! Ak by si to chcel niekto nechať na poslednú chvíľu, má smolu. Zaočkovať sa dalo iba do včerajška. Od dneška už nikto novozaočkovaný na pápeža ísť nemôže. 

Metóda pekného slova

Na návštevu Svätého otca sa zrejme naiviac tešia Saleziáni dona Bosca, ktorí na Luniku IX pôsobia od roku 2008. Predpokladajú, že okrem miestnych zavíta na sídlisko aj mnoho ďalších ľudí.

Peter Žatkuľák (40) sa venuje pastorácii Rómov už siedmy rok. „Celoročne pracujeme s približne stočlennou skupinou, detí, mládeže aj dospelých, pričom ide o neformálne skupiny. Pastoračne však pôsobíme aj v uliciach a neraz aj v ich príbytkoch. Volíme metódu pekného slova a voľby, žiadne násilie, krik, nadávky, toto vidia skôr doma,“ hovorí salezián Peter.

Že dohovor naozaj funguje, salezián predvedie, keď k nemu podídu dvaja malí chlapci s energetickými nápojmi v ruke. Po tom, čo im vysvetlí, že nie je vhodné, aby to pili a nech to vylejú, školáci bez reptania poslúchnu. „Hľadáme v nich to dobré, oni zasa niekoho mimo svojej rodiny, kto by im bol vzorom, podporil ich a poradil.“ vysvetľuje.

Podľa jeho slov sa to mnohým nebude nezdá, ale Rómovia sú duchovnejší než majorita. Je to ich prirodzenejšia túžba. „Vedia, že sú slabší, zraniteľnejší, a preto hľadajú niekoho silnejšieho. Iste, občas ide o trochu skreslené nazeranie na tento vzťah s Bohom,“ popisuje vzťah Rómov k Bohu Peter Žatkuľák.

Zároveň zdôrazňuje, že na Luniku IX je mnoho šikovných ľudí, ktorých snahou je uzavrieť minulosť a nájsť spôsob a cestu, aby zo sídliska odišli a začali niekde úplne inde. „Robia pre to veľa. Majú prácu, starajú sa o rodiny, dbajú o vzdelanie svojich detí a týmto by mala majorita pomôcť začleniť sa do riadneho života,“ dodáva Salezián.

TU čítajte názor rómskeho kráľa i obyvateľov Lunika IX ►►►►►