Exprezident Rudolf Schuster: Prečo nepôjdem za pápežom, keď bude na Slovensku
31. 7. 2021, 6:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:39)

Máloktorý náš politik sa môže pochváliť, že pápeža privítal na Slovensku hneď trikrát. Výnimkou je bývalý prezident Rudolf Schuster. Hlavu katolíckej cirkvi, pápeža Jána Pavla II., vítal na Slovensku v rokoch 1990, 1995 a 2003.
Zdroj: archív R. Sch.
Zdroj: archív R. SCh.
Zdroj: archív R. SCh.
Galéria k článku
V prvom prípade bol Rudolf Schuster predsedom Slovenskej národnej rady a pápež vtedy pricestoval, aby povzbudil reformy po páde komunistického režimu. O päť rokov neskôr privítal Jána Pavla II. ako primátor Košíc a v roku 2003 ako prezident.
Štvrté stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi na slovenskej pôde sa však už zrejme neuskutoční.
Čo zahatalo Schusterove plány?
„Pozvánku som nedostal, ale keby mi aj prišla, poďakujem sa za možnosť, ale na stretnutie s Františkom nepôjdem,“ priznáva exprezident. Dôvod neskrýva. „Som síce zaočkovaný, ale zároveň si uvedomujem, koľko mám rokov aj to, že moja veková skupina patrí k najzraniteľnejším. Veľa sa hovorí o delta variante ochorenia COVID-19, preto som si povedal, že za pápežom, ale ani na dovolenku do Talianska nepôjdem. Dcéra, ktorá je mojím anjelom strážnym, bola rada, že som sa takto rozhodol,“ vysvetľuje Rudolf Schuster.
Inšpiráciou bol Ernest Zmeták
Práve v Taliansku plánoval stráviť aj tohtoročné leto. Ešte v roku 2019 sa totiž zrodila v jeho hlave myšlienka napísať knihu o významných talianskych renesančných maliaroch. Inšpiráciou mu bola dávnejšia študijná cesta jeho priateľa, akademického maliara, grafika, ilustrátora a architekta Ernesta Zmetáka.
Známy Košičan v roku 2019 spolu s deťmi Ingrid a Petrom zamierili z Benátok do miest, kde sa nachádzajú diela svetoznámych maliarov. Z cesty prišli s tým, že v jeseni 2020 sa ešte vrátia, keďže exprezident zistil, že potrebuje doplniť fotodokumentáciu. „Vtedy som netušil, ako korona udrie a že Taliansko bude jednou z najviac zasiahnutých krajín. Prijaté opatrenia nám vtedy nedovolili vycestovať, veril som však, že nový rok bude priaznivejší a niekedy v marci sa cesta podarí. Nestalo sa,“ vraví.
Čítajte TU kde Schuster oddychoval a aké vyznamenanie dostal od pápeža ►►►►►
Taliansko vymenil za Štós
Keďže prezident knihu o Taliansku nemôže ukončiť, rozhodol sa vydať ju v dvoch dieloch. „Prvý je už hotový a ten druhý dokončím, keď doplním chýbajúce foto,“ vysvetľuje a dodáva, že o dovolenku úplne neprišiel. „S Ingrid sme strávili dva týždne v kúpeľoch Štós. Okrem relaxu a liečenia som sa venoval aj fotografovaniu s mobilom. Veľmi som si obľúbil tento spôsob. Dokonca začínam využívať jeho funkcie, ktoré ma predtým nelákali. Kreslím a tým vytváram umelecké zábery s dôrazom na detaily a mikrosvet. Ten makro už totiž poznám," smeje sa prezident.
Prijatia, audiencie, vyznamenanie...
Rudolf Schuster privítal na Slovensku pápeža trikrát, osobných stretnutí, prípadne audiencií však bolo oveľa viac – spolu trinásť, z toho osem oficiálnych.
V roku 2002 prevzal ako slovenský prezident najvyššie vyznamenanie Svätej stolice Rytiersky rád Pia s reťazou. Tento Vatikán udeľuje najvýznamnejším predstaviteľom národov a tým, ktorí predstavujú najvyššiu autoritu na určitom poli. Svätý Otec týmto vyznamenaním preukazuje svoju najväčšiu náklonnosť. Rád Pia ustanovil 17. júna 1847 pápež Pius IX., pričom na najvyšší stupeň, teda na Rytiersky rád Pia s reťazou, ho pápežským listom z roku 1957 povýšil pápež Pius XII.
Do roku 2021 boli vrcholní predstavitelia Slovenska prijatí pápežom minimálne 26-krát – z toho prezidenti šestnásťkrát. Michal Kováč trikrát, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič päťkrát, Andrej Kiska dva razy a Zuzana Čaputová raz.
Predsedovia Národnej rady a premiéri Slovenskej republiky boli prijatí pápežom desaťkrát.