Reklama

Honosné cigánske pohreby, svadby, krstiny: Ako žijú olašskí Rómovia a prečo sú ovešaní zlatom?

Pred štyrmi rokmi sa konala svadba Evy a Lukáša z Michaloviec. Nevestu obsypali zlatom a päťstoeurovkami. Nevestine šaty - luxusná róba zdobená zlatom, vyšla na 3,5-tisíc eur. Hlavu jej zdobila zlatá korunka, ktorá spolu s topánkami, doplnkami a šperkami vyšli na ďalších 3,5-tisíc. Ženíchov na mieru šitý oblek vyšiel na 1500 eur.

Zdroj: Press TV

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Keď sa zídu olašskí Rómovia, je to pastva pre oči! Toľko okázalého luxusu inde nevidíte. Riadia sa totiž heslom "Čím viac zlata, tým lepšie!" Viete, prečo sú vždy ovešaní šperkami? Dôvod vás prekvapí!

Olašskí Rómovia nosia všetky šperky, ktoré majú. Radia sa heslom, čím viac zlata, tým lepšie! Vyžívajú sa v luxuse, milujú dobré jedlo i alkohol. Predbiehajú sa v honosných hostinách. Tak sa ukazujú a tak ich vidíme. Čo všetko je ale za tým?

Od ostatných Rómov sa odlišujú jazykom, kultúrou i zvyklosťami. Olašskí Rómovia k nám prišli z  Valašského kniežactva. Takmer 500 rokov mali postavenie nevoľníkov. To trvalo až do 18. storočia. Aj preto nosia Olachovia všetky zlaté šperky, lebo ako nevoľníci nevlastnili nič.  Všetko patrilo ich pánom, im patrilo iba to, čo mali na sebe.

Ženy z tohto etnika sú z podobného dôvodu ovešané zlatom a najlepšie je, keď sú šperky čo najväčšie a najťažšie. "Podľa ich zvyklostí totiž manžel môže za istých okolností prepustiť alebo vyhodiť svoju ženu a tá si smela vziať iba to, čo mala na sebe. Preto nosia celý svoj majetok na sebe," vysvetľuje kultúrny antropológ z Prešovskej univerzity Alexander Mušinka.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na Prešporskom bále sa predviedli aj Cigánski diabli

     

    Ich jazyk je úplne odlišný od toho, ako medzi sebou komunikujú ostatní Rómovia. "To je niečo, ako keď sa Slovák rozpráva s Bulharom. Slová znejú úplne inak, ale ak veľmi chcú, dorozumejú sa," dodáva Mušinka. 

    O všetkom rozhoduje vajda

    Sú pomerne uzavretou komunitou. Starousadlíkmi zo svojho etnika - Rumungrami (tvoria 97 percent rómskeho etnika) - opovrhujú.

    Typické je pre nich aj odievanie. Muži nosia klobúky, ženy dlhé kvetované sukne. Majú svetlejšiu a väčšinou ryšavé vlasy.

    V interiéri milujú zdobenie. Majú radi rôzne obrazy a sošky svätých, fotky či umelé kvety.

    Stále u nich pretrváva funkcia vajdu. Muži majú silnejšie postavenie, zásadou je oddelené sedenie mužov a žien. Žena si môže povedať svoj názor, ale posledné slovo má aj tak manžel. 

    Hlavne, nech si nás všetci všimnú!

    Milujú honosnosť a predbiehajú sa v tom. Samozrejme, tí, ktorí na to majú finančné prostriedky. A to pri všetkých rodinných či spoločenských príležitostiach, nielen svadbách. Okázalosť, napríklad obdarovávaním peniazmi, ukazujú aj na krstinách či rôznych oslavách.

    Ale aj na pohreboch. Prepychom sa radi pochvália aj pri smútočných obradoch. Naposledy to demonštroval Prešovčan Ladislav Baláž, ktorý svojej zosnulej manželke Ťumy (†53) zorganizoval taký honosný pohreb, že naň v centre Šariša spomínajú dodnes... 

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.