Reklama

Toto ste určite netušili! V Bardejove skrývajú maličký poklad obrovskej hodnoty!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Toto ste určite netušili! V Bardejove skrývajú maličký poklad obrovskej hodnoty!
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Skvost nevyčísliteľnej historickej hodnoty! Ukrývajú ho už vyše 120 rokov v bardejovskom múzeu. Zlatý prsteň s 19 briliantmi je dar od cisárovnej Alžbety, prezývanej Sissi. Neuveríte, prečo ho stiahla z prsta a komu ho darovala.

    Bola to obrovská udalosť, keď cisárovna Alžbeta navštívila mesto Bardejov. Zavítala aj do vtedajšieho kostola a dnešnej baziliky sv. Egídia. Bola z mesta a chrámu taká uchvátená, že svojmu sprievodcovi pri odchode z vďaky darovala svoj prsteň, ktorý sňala z prsta. A ten ho potom daroval múzeu, keď ho v roku 1903 zakladali a stal sa jeho prvý exponátom ako jeden z najväčších skvostov.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      V expozícii Slobodné kráľovské mesto v bardejovskom múzeu uchovávajú Sissin prsteň

      Odvtedy tento drobný klenot tam uchovávajú ako oko v hlave. Je vystavený v historickej radnici, v expozícii Slobodné kráľovské mesto. Šperk je vyrobený zo zlata, v centrálnej časti je zobrazená kráľovská koruna, ktorú dookola zdobí 19 malých briliantov a pod korunou je štylizované obojstranné písmeno E ako “Erzsébet”, čo je maďarský ekvivalent mena Alžbeta.

      Sissina návšteva Bardejova súvisí s jej trojtýždňovým pobytom v neďalekých Bardejovských kúpeľoch v júli 1895. “Jeden deň, presne 8. júla, navštívila Bardejov. Venoval sa jej vtedajší mešťanosta a richtár Alojz Rhody. Zašla na radnicu aj do miestneho kostola a bola nadšená. V dobovej tlači vyšiel článok o tom, ako sa jej v Bardejove páčilo a aké sú tu skvosty. Dnešnú baziliku prirovnala k Westminsterskému opátstvu v Anglicku,” vysvetľuje riaditeľ Šarišského múzea v Bardejove Peter Harčár. Vtedajšiemu farárovi a správcovi farnosti Antonovi Korányiovi, ktorý jej počas hodinovej prehliadky robil sprievodcu, na znak vďaky darovala svoj prsteň. A práve prepošt Korányi ho daroval múzeu pri jeho vzniku.

      Cisárovnej Sissi sa v kúpeľoch tak páčilo, že si obľúbila jedného malého predajcu, u ktorého si každý deň kupovala pečivo. "Miestnu kravu si vraj dala doviezť na kráľovský a cisársky dvor, aby mala bardejovské mlieko stále k dispozícii,” opisuje historky z návštevy uhorskej kráľovnej P. Harčár. “Ale čo určite vieme, že urobila, je to, že si prezrela miestnu rezbársku školu, ktorá opravovala oltáre našej baziliky, lebo tá v 1878 roku vyhorela. A musel sa mobiliár nanovo reštaurovať. Štyria významní žiaci tejto školy boli rok po Sissinej návšteve v Bardejove na významnej miléniovej výstave pri príležitosti tisícročného vzniku Uhorského štátu v Budapešti. Vystavovali model radnice, ktorý máme doteraz. Alžbeta im poslala finančný dar,” dodal riaditeľ.

      V kúpeľoch dodnes stojí hotel, v ktorom bola ubytovaná. Vtedy sa volal Deák (po maďarsky študent), dnes Kúpeľný dom Alžbeta. Pred ním je jej socha a v interiéri je zriadená jej pamätná izba.

      Bardejovské múzeum ukrýva aj ďalšie pozoruhodnosti. Napríklad aj takzvanú Malú Kalváriu - skupinu ukrižovania z rokov 1520 - 1530 od Majstra Pavla z Levoče. Toto jeho dielo patrí k jeho najmenším, no najviac putujúcim exponátom. FOTO V GALÉRII >>>

      Bardejov bol v stredoveku slobodným kráľovským mestom. Každé kráľovské mesto malo privilégium postaviť si obranné múry. V Bardejove boli postavené už v 14. storočí a zachovali sa dodnes. Je to jedinečná historická pamiatka tvorená hradbami a baštami a je najkompletnejšie zachovalou zo všetkých stredovekých miest na Slovensku.

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.