Toto ste určite netušili! V Bardejove skrývajú maličký poklad obrovskej hodnoty!
27. 2. 2024, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)

Skvost nevyčísliteľnej historickej hodnoty! Ukrývajú ho už vyše 120 rokov v bardejovskom múzeu. Zlatý prsteň s 19 briliantmi je dar od cisárovnej Alžbety, prezývanej Sissi. Neuveríte, prečo ho stiahla z prsta a komu ho darovala.
Zdroj: archív
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: reprofoto: rin
Galéria k článku
Bola to obrovská udalosť, keď cisárovna Alžbeta navštívila mesto Bardejov. Zavítala aj do vtedajšieho kostola a dnešnej baziliky sv. Egídia. Bola z mesta a chrámu taká uchvátená, že svojmu sprievodcovi pri odchode z vďaky darovala svoj prsteň, ktorý sňala z prsta. A ten ho potom daroval múzeu, keď ho v roku 1903 zakladali a stal sa jeho prvý exponátom ako jeden z najväčších skvostov.

Odvtedy tento drobný klenot tam uchovávajú ako oko v hlave. Je vystavený v historickej radnici, v expozícii Slobodné kráľovské mesto. Šperk je vyrobený zo zlata, v centrálnej časti je zobrazená kráľovská koruna, ktorú dookola zdobí 19 malých briliantov a pod korunou je štylizované obojstranné písmeno E ako “Erzsébet”, čo je maďarský ekvivalent mena Alžbeta.
Sissina návšteva Bardejova súvisí s jej trojtýždňovým pobytom v neďalekých Bardejovských kúpeľoch v júli 1895. “Jeden deň, presne 8. júla, navštívila Bardejov. Venoval sa jej vtedajší mešťanosta a richtár Alojz Rhody. Zašla na radnicu aj do miestneho kostola a bola nadšená. V dobovej tlači vyšiel článok o tom, ako sa jej v Bardejove páčilo a aké sú tu skvosty. Dnešnú baziliku prirovnala k Westminsterskému opátstvu v Anglicku,” vysvetľuje riaditeľ Šarišského múzea v Bardejove Peter Harčár. Vtedajšiemu farárovi a správcovi farnosti Antonovi Korányiovi, ktorý jej počas hodinovej prehliadky robil sprievodcu, na znak vďaky darovala svoj prsteň. A práve prepošt Korányi ho daroval múzeu pri jeho vzniku.
Cisárovnej Sissi sa v kúpeľoch tak páčilo, že si obľúbila jedného malého predajcu, u ktorého si každý deň kupovala pečivo. "Miestnu kravu si vraj dala doviezť na kráľovský a cisársky dvor, aby mala bardejovské mlieko stále k dispozícii,” opisuje historky z návštevy uhorskej kráľovnej P. Harčár. “Ale čo určite vieme, že urobila, je to, že si prezrela miestnu rezbársku školu, ktorá opravovala oltáre našej baziliky, lebo tá v 1878 roku vyhorela. A musel sa mobiliár nanovo reštaurovať. Štyria významní žiaci tejto školy boli rok po Sissinej návšteve v Bardejove na významnej miléniovej výstave pri príležitosti tisícročného vzniku Uhorského štátu v Budapešti. Vystavovali model radnice, ktorý máme doteraz. Alžbeta im poslala finančný dar,” dodal riaditeľ.
V kúpeľoch dodnes stojí hotel, v ktorom bola ubytovaná. Vtedy sa volal Deák (po maďarsky študent), dnes Kúpeľný dom Alžbeta. Pred ním je jej socha a v interiéri je zriadená jej pamätná izba.
Bardejovské múzeum ukrýva aj ďalšie pozoruhodnosti. Napríklad aj takzvanú Malú Kalváriu - skupinu ukrižovania z rokov 1520 - 1530 od Majstra Pavla z Levoče. Toto jeho dielo patrí k jeho najmenším, no najviac putujúcim exponátom. FOTO V GALÉRII >>>
Bardejov bol v stredoveku slobodným kráľovským mestom. Každé kráľovské mesto malo privilégium postaviť si obranné múry. V Bardejove boli postavené už v 14. storočí a zachovali sa dodnes. Je to jedinečná historická pamiatka tvorená hradbami a baštami a je najkompletnejšie zachovalou zo všetkých stredovekých miest na Slovensku.