Na ostatnom miestnom zastupiteľstve zaskočila poslancov správa hlavného kontrolóra Jaroslava Vibranského o výsledkoch kontroly odmeňovania vedúcich pracovníkov miestneho úradu v rokoch 2010 – 2021.

Podnet Košičana

Poslanci danú tému zaradili do plánu kontrol v roku 2022 na rokovaní MsZ vlani v decembri. Dôvodom bol podnet Košičana, ktorý požadoval tieto údaje. Počas covidu šéfstvo mestskej časti stoplo niektoré plány a zámery s argumentom, že chýbajú na ich realizáciu peniaze. Vysoké odmeny, ktoré v rovnakom období pristali na účtoch niektorých vedúcich pracovníkov úradu, však svedčia o inom.

Plat prednostky

Mimoriadne bil do očí najmä plat prednostky Henriety Pagáčovej. Hlinka na pripomienky poslancov reagoval tým, že rozhodnutie o výške odmien je v jeho kompetencii. Vďaka "štedrosti" starostu si prednostka poriadne prilepšila, keďže príplatky a odmeny za vlaňajší rok dosiahli v jej prípade takmer 200 percent ročného základného tarifného platu, ten je zhruba 13 000 eur a odmeny sa vyšplhali na závratných 26-tisíc eur.

Viac fotografií nájdete TU >>>

Knap o arogantnom starostovi

Rozhorčenie neskrýval najmä miestny a mestský poslanec Viliam Knap. "Som zhrozený po správe kontrolóra MČ Juh, kde boli zverejnené dodatočné odmeny vybraným zamestnancom vo výške 4- až 5-tisíc eur v čase, keď MČ nemá peniaze ani na farbu na lavičky a na mzdy pracovníkov verejnoprospešných prác," dôvodil poslanec, ktorému sa nepáčila reakcia starostu, že rozhodnutie o výške odmeny i tom, komu ju dá, je jeho právomoc a je v súlade so zákonom. "Je to obrovská hanba mať takého arogantného starostu už 31 rokov na tej istej stoličke, ktorý vodu káže a víno pije. Zamestnanci úradu nám napísali list, aj poprosili o podnet na kontrolu týkajúcu sa odmien a plytvania pre vyvolených vedúcich, lebo sa už nedokážu pozerať na svinstvo, ktoré sa deje na Juhu. Čakali sme od Hlinku ospravedlnenie, namiesto toho si poslanci vypočuli len slovné útoky. Takýto človek nemá čo hľadať na úrade a už vôbec nie ako starosta mestskej časti s 22-tisíc obyvateľmi. Hanbím sa za neho, keďže sa stará len o seba a svojich verných," nekládol si Knap servítku pred ústa.

Otázky bez odpovedí

Poslanec následne odcitoval časť listu pisateľa - sťažovateľa kde tento kládol množstvo otázok: „Prečo museli zamestnanci fungovať na 60 percent platu? Prečo dva roky nemali odmeny, okrem vyvolených? Prečo odmietalo vedenie zvýšenie platu niektorým zamestnancom, ktorí skutočne makajú, aj o malé čiastky? Prečo vedenie kŕmilo ľudí rozprávkami o tom, že nie sú financie na mzdy a odmeny? Prečo potom vyvolení a vedenie mali kráľovské odmeny?“ Odpovede od starostu sa však nedočkal. Skúsili sme to my. "Zverejnené informácie sú nepravdivé a účelové. Posielame údaje za roky 2020 a 2021, ktoré preukazujú presný opak, avšak v zmysle nariadenia GDPR  vieme poskytnúť iba priemernú výšku ročnej odmeny na zamestnanca podľa jednotlivých úsekov," znela odpoveď pre Plus JEDEN DEŇ.

Čítajte na ďalšej strane reakciu starostu na kritiku poslancov >>>