Reklama

Šéf renomovanej realitky: Teraz je najvhodnejší čas na kúpu a predaj. Dôvody sú veru zaujímavé!

Reklama

Chalupy, chaty, dedinské domy a usadlosti sú momentálne v kurze. Slováci, ktorí žijú v mestách v panelákových bytoch a zdržiavajú sa väčšiu časť dňa doma, túžia vyjsť v čase korony aspoň na dvor, terasu alebo do záhrady. Túto možnosť im poskytuje bývanie na vidieku. Realitní makléri sa kvôli obrovskému záujmu klientov nezastavia.

Realitné kancelárie od nástupu prvej vlny korony zaznamenávajú zvýšený záujem o rekreačné objekty a tento boom aj po roku pokračuje.

Chaty, chalupy i gazdovstvá 

Obchodný riaditeľ realitnej kancelárie Romantické chalupy Peter Furdík hovorí, že tento trend panuje na celom Slovensko. „Toto tu ešte nebolo. O všetko, čo je naturálne je záujem. Vyhľadávané sú lazy, keďže ľudia chcú hospodáriť, ale aj chaty na víkendové pobyty, či vidiecke domy na celoročné bývanie. Problém je, že momentálne máme takýchto nehnuteľností nedostatok. Hoci pri kúpe je ideálne, ak je dom v dobrom stave, mnohí teraz zoberú aj niečo staršie, v pôvodnom stave, čo začnú rekonštruovať. Výnimkou nie je ani kúpa starého schátralého domu, ktorý majiteľ zbúra a postaví si nový. V kurze sú aj samoty bez vody a elektriny, kde najbližší sused je vzdialený zhruba desať kilometrov. Aj také nehnuteľností chcú naši klienti,“ vysvetľuje Furdík.  

Obrovské pozemky

Riaditeľ RK spresňuje že najnovšie sa objavujú kupujúci, ktorí sa zaujímajú o gazdovské domy s veľkými pozemkami o rozlohe aj niekoľko hektárov na ktorých chcú hospodáriť. Spomenie, že záujem sa odvíja aj od finančných možností klientov. "Nevieme či karanténa prispela k tomu, že ľudia obmedzili nákupy a tým šetrili, ale kúpna sila obyvateľstva čo sa týka realít je dobrá, len vhodných nehnuteľností je nedostatok." Aké podmienky si kladú kupujúci?  Odpoveď nájdete  v galérii foto č. 6.

Porovnávanie cien podľa lokalít i rady kedy kupovať a predávať nájdete TU ►►►►►

Riaditeľ RK hovorí, že tí, ktorí majú radi turistiku sa chcú usadiť v Tatrách alebo na Liptove. Kto chce žiť na lazoch mieri buď na Záhorie alebo k Detve, Poltáru, k Lučencu alebo k Veľkému Krtíšu. „Výnimkou nie sú ani takí, ktorí predali svoje domy a byty v meste a odsťahovali sa na vidiek, kde mnohí žijú v tradičných kamenných domcoch, s hlinenou podlahou a živia sa prácou na vlastnom gazdovstve,“ spomenie zaujímavú informáciu. Ktoré lokality sú najžiadanejšie sa dozviete v galérii foto č. 9 a 10.

Najpríhodnejší čas

Ceny nehnuteľností sa odvíjajú najmä od lokality. Peter Furdík pre ilustráciu uviedol, že tradičný vidiecky dom v dobrom stave, s menšou záhradou stojí na Liptove 100 tisíc eur, na Horehroní 60, pri Detve 50 a pri Snine 30 tisíc eur. „Ceny za posledné tri roky neuveriteľne stúpli. Napríklad istí Briti kúpili cez našu RK drevenicu v Terchovej za 35 -tisíc eur a s odstupom niekoľkých rokov ju teraz predali za takmer 80 tisícok. Ak môžem inšpirovať verejnosť, tak určite teraz je najvýhodnejšie obdobie na predaj nehnuteľností. Na trhu je ich málo a záujem o kúpu je obrovský, predá sa aj to, čo v minulosti bolo nepredajné, už či pre svoj stav, lokalitu alebo cenu," znie priaznivá informácia pre predajachtivých. Uzavrel tým, že zhruba pred dvoma rokmi mala ich realitná kancelária v ponuke takmer dvetisíc nehnuteľností, teraz z nich ostalo len šesťsto. Aj to podľa jeho slov napovedá, že Slovákov vidiek láka.

Viac foto objektov na rekreáciu zo všetkých kútov Slovenska nájdete TU ►►►►►

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa

Premýšľate nad kúpou víkendovej nehnuteľnosti?