Problémom pre Bihariovú je učebnica jej syna Artura, ktorý je druhákom na základnej škole a v nej stať pod názvom Farebný svet. Politička na sociálnej sieti, v siahodlhom statuse, mimochodom plnom nielen odborných termínov, ale aj gramatických chýb, opisuje, čo jej "dvihlo obočie aj tlak".

V texte, podľa jej slov, autorka predstavuje rôznosť rás na obrázkoch dievčat zo všetkých kontinentov nie najvhodnejším spôsobom. "Lenže ako! Na prvom obrázku je dievča z Japonska...je vykreslené cez objektívne prírodné podmienky krajiny, kde žije. Hovorí, že sa občas musí skryť pod lavicu, lebo mávajú zemetrasenie," píše Bihariová.

Ako predstavila autorka dieťa z Dánska nájdete v galérii na foto č. 6.

Vysvetľuje, že v globalizovanom svete nemá žiadna krajina vizuálny prototyp. "Naposledy sme tu mali psvetlovlasých modrookých Árijcov, a nedopadli sme s týmto konceptom dobre. Veď práve na mojich deťoch, Arturovi a Zorke (ktoré výzorom skôr pripomínajú tie nordické deti z Dánska, než Rómov) sa dá výborne ilustrovať, že nemáme žiadne vizuálne protypy a je choré, aby sa deti cez takéto kategórie učili spoznávať diverzitu (rôznorodosť, rozmanitosť - poznámka redakcie)," filozofuje politička, ktorá tvrdí o sebe, že je polovičná Rómka a jej deti tiež.

Je presvedčená, že najhoršie v učebnici dopadlo dieťa z Afriky. No nepáči sa jej ani  text o malej  Hispánke. Pozrite v galérii foto č. 8 a 9. Potom sa nasrdená matka pýta, či toto má učiť syna? Poznamená, že triednej chlapca napísala odkaz, a toto svojho Artura učiť nebude. A čo z toho všetkého vyplynulo z rozhovoru matky a syna pre školáka? Určite vás to prekvapí. Nájdete v galérii na foto č. 11.

Viac foto nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Súhlasíte s názorom političky o rasizme v texte a tiež so spôsobom komunikácie so synom o tejto téme?