V stredu predpoludním si istý okruh osôb prečítal upozornenie od šéfa magistrátu Marcela Čopa. 

Šokujúca správa

„Pred pár dňami sa v priestoroch Magistrátu mesta pohybovala pozitívna osoba na COVID-19. Z uvedeného dôvodu začalo epidemiologické šetrenie RÚVZ. Odporúčame vám v najbližších dňoch dbať na dezinfekciu rúk, nosiť ochranné rúška, byť opatrný v osobných aj pracovných kontaktoch a vyhýbať sa väčším kolektívom. Domáca karanténa v danom momente  nie je vo vašom prípade nutná.“

Textovka, ktorú poslal šéf magistrátu vybranej skupine osôb.
Textovka, ktorú poslal šéf magistrátu vybranej skupine osôb.
Zdroj: screenshot

Oficiálne vyjadrenie radnice bolo pomerne nejasné.  "Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) dnes ráno informoval vedenie mesta Košice, že pred pár dňami sa v budove magistrátu pohybovala osoba s pozitívnym testom na nový koronavírus. Z uvedeného dôvodu začal RÚVZ s epidemiologickým šetrením, o ktorého výsledkoch budeme v dohľadnej dobe informovaní," napísal hovorca radnice Vladimír Fabian. Dodal, že v rámci preventívnych opatrení zrušil primátor a ďalší členovia vedenia mesta Košice svoj pracovný program na dnešný deň. V prípade akýchkoľvek zmien bude mesto v spolupráci s RÚVZ informovať zamestnancov a verejnosť o ďalšom postupe.

Viac foto TU

Nejasné pozadie prípadu

Podľa nášho zdroja zrušenie pracovného programu Zuzany Čaputovej a vedenia Košíc spolu súvisia. Tak hovorca mesta Vladimír Fabian, ako aj hovorca prezidentky Martin Strižinec zatiaľ nespresnenili detaily prípadu.  

Primátor sa "preriekol"

Na vzniknutú situáciu však zareagoval na sociálnej sieti primátor Jaroslav Polaček. Tým nepriamo potvrdil, že  medzi jeho domácou karanténou a zrušeným programom prezidentky je predsa len určitý súvis.

"Dnes som zostal v dobrovoľnej preventívnej karanténe. Celý svoj program, aj plánovanú cestu do Bratislavy, som zrušil. V noci som dostal hlásenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, že sa v budove Magistrátu mesta Košice pohybovala v minulých dňoch pozitívna osoba na nový koronavírus - COVID 19. Z rovnakého dôvodu dnes svoj program musela zrušiť aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pravdepodobne až v noci budem vedieť, či osoba s ktorou som prišiel do kontaktu je pozitívna," napísal Polaček.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček je momentálne v domácej karanténe.
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček je momentálne v domácej karanténe.
Zdroj: archív mesta

Nahnevaný starosta

Jeden zo starostov, ktorý si neželá byť menovaný sa obáva o zdravie svoje i svojich kolegov. "Mali sme zasadnutie Rady starostov, ktoré trvalo takmer dve a pol hodiny. Informácie, ktoré o nakazenej osobe máme sú však len všeobecné. Nikto nám nič konkrétne nepovedal. Som veľmi znepokojený najmä preto, že mám rodičov v rizikovom veku," hnevá sa starosta.

Prezidentku už testovali

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej tím, kvôli tomu, že jeden zo zamestnancov prezidentskej kancelárie prišiel počas víkendu do kontaktu s osobou pozitívne testovanou na koronavírus, zostávajú preventívne v domácej karanténe do piatka 26. júna.

Prezidentku v stredu testovali. Výsledky sú už známe. "Rád by som Vás informoval, že testy nepotvrdili prítomnosť koronavírusu,"uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že zamestnanec, u ktorého existovalo riziko nákazy vzhľadom na kontakt s infikovanou osobou, mal negatívny test na Covid-19. "Negatívny test má aj prezidentka Zuzana Čaputová. Naďalej však zostávajú v platnosti prijaté preventívne opatrenia a program prezidentky je až do výsledkov opakovaného testovania v najbližších dňoch zrušený," spresnil hovorca.

Viac foto TU

Problémy má aj bratislavský magistrát

Vyzerá to tak, že nákaza ohrozuje viaceré inštitúcie. Okrem prezidentského paláca a košického magistrátu majú obavy aj na bratislavskom magistráte. Jeho hovorkyňa Katarína Rajčanová dnes oznámila: "Vzhľadom na to, že dve osoby zamestnané na Magistráte prišli do kontaktu s osobou, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID 19, mesto pristúpilo k opatreniam na prevenciu šírenia ochorenia. Dve osoby priameho kontaktu, ale aj všetky zamestnankyne a zamestnanci, s ktorými sa tieto dve osoby následne stretli, zostávajú preventívne až do výsledku testov v domácej izolácii. Nakazenie novým koronavírusom sa na Magistráte zatiaľ nepotvrdilo."

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom

Anketa
Aký je váš názor na príchod druhej vlny koronakrízy?
  • 75%
  • 13%
  • 4%
  • 8%

Mohlo by vás zaujímať: