Prezidentka absolvovala v rámci pracovného výjazdu na východ Slovenska aj návštevu Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Žiadny z outfitov, na ktorý sme zvyknutí z prezidentského paláca, sa však nekonal.

Zuzana Čaputová bola veľmi nenápadná. Ľudia si ju na prvý pohľad ani nevšimli.

 

Prezidentka na túre

Mala na sebe obyčajné čierne nohavice, tmavé botasky, svetlomodrú vetrovku, čiernu mikinu s kapucňou a jednoduché modré tričko. Na tvári mala čierne rúško. Pôsobila veľmi nenápadným, všedným, trochu unaveným dojmom. 

Sprievodkyňu po náučnom chodníku okolo Morského oka jej robila Zuzana Argalášová poverená riadením Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat. Veľmi ochotne odpovedala na otázky Zuzany Čaputovej, vysvetľovala a ukazovala hrádzky, vybudované na potôčikoch, ktoré privádzajú vodu z lesa do jazera.

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Morské oko. Mnohí turisti ju nespoznávali.
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Morské oko. Mnohí turisti ju nespoznávali.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Turisti Čaputovú nespoznávali

Prezidentka sa síce živo zaujímala o to, čo videla okolo seba, a na čo ju odborníčka upozorňovala, ale bola veľmi vážna. Usmiala sa len keď ju v Kaštieliku Morské oko obdarovali veľkou kyticou lúčnych kvetov a obrazom zachytávajúcim rovnomenné jazero. 

Turisti, ktorí prechádzali okolo, sa len pozerali, kde sa nabrala taká veľká skupina ľudí počas pracovného dňa. „Čo sa to tu deje?“opýtal sa mladý otecko, ktorý spolu s manželkou a synom vybehli do tejto oblasti z Michaloviec. Prezradili sme, že sem zavítala prezidentka Zuzana Čaputová. Ani by som ju nespoznal, nielen kvôli rúšku, ale aj to, že je tak bežne oblečená,“ zasmial sa mladý muž. Jeho manželka len súhlasne prikývla.

Takmer rovnaký scenár sa zopakoval pri spiatočnej ceste, kde na parkovisku stala skupina ľudí, ktorá sa chystala na Vihorlat. Pozerali sa na množstvo luxusných áut, ale prezidentku nespoznali. Spozorneli až potom, keď im to prezradil jeden z ochránarov.

Prezidentka sa živo zaujímala o dopad sucha na CHKO Vihorlat.
Prezidentka sa živo zaujímala o dopad sucha na CHKO Vihorlat.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Zemplín bez vody

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Zemplín, aby zistila, ako sa tu vysporiadavajú s dlhotrvajúcim suchom. Z pôvodne plánovanej prechádzky po náučnom chodníku na brehu Morského oka absolvovala len asi jednu tretinu, zrejme preto, že popoludní ešte mala navštíviť obec Kladzany v okrese Vranov nad Topľou.

Bude dovolenkovať na Morskom oku?

Pri odchode hovorila krátko o dopade sucha a komplexnej klimatickej kríze. Spomenula tiež, že v tejto lokalite je prvýkrát a naozaj je očarená krásou prostredia. Zaujímalo nás, či nechce časť dovolenky tráviť práve na Morskom oku. „Je tu naozaj veľmi krásne, rada sa sem budem vracať. Mám rada hory a prírodu, som turistka, aj keď sa mi teraz tak často nepodarí dostať do hôr, preto som rada, že som videla aj toto prostredie,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ a konečne sa trochu pousmiala.

Personál Kaštielika Morské oko obdaroval slovenskú prezidentku kyticou lúčnych kvetov a obrazom s vyobrazením jazera.
Personál Kaštielika Morské oko obdaroval slovenskú prezidentku kyticou lúčnych kvetov a obrazom s vyobrazením jazera.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Rozlúčila sa s hostiteľmi, poďakovala za príležitosť byť s nimi a náhlila sa za ďalšími povinnosťami. Zuzana Argalášová poverená riadením Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat poznamenala. „Je to prvýkrát, čo hlava nášho štátu navštívila túto CHKO!“

Viac foto TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom

Anketa
Spoznali by ste takto oblečenú Zuzanu Čaputovú, keby ste ju stretli na výlete?
  • 45%
  • 6%
  • 15%
  • 6%
  • 28%

Prečítajte si tiež: