Prednosta Ústavu lekárskej fyziológie UPJŠ v Košiciach profesor Viliam Donič už takmer 40 rokov skúma s kolegami nové možnosti účinnej a bezpečnej ventilácie pľúc. Objavili unikátnu metódu, ojedinelú na svete.

Základom objavu je najšetrnejší spôsob, ako dostať do zdravých i zápalom poškodených pľúcnych mechúrikov, ktorých je spolu okolo 500 miliónov, potrebné množstvo vzduchu a tým zabezpečiť pacientovi dostatočný prísun kyslíka do krvi.

„Pri vírusovom zápale pľúc sa v nich nachádzajú mechúriky, ktoré sú zdravé, a potom aj také, ktoré sú už  poškodené chorobným procesom. Niektoré sú úplne spľasnuté a pri nádychu sa vôbec neotvoria. Zdravé pľúca predstavujú plochu tenisového kurtu, ktorá sa však pri nerovnomernom rozložení vzduchu v pľúcach môže zredukovať na plochu kúpeľne. Organizmus nemá dostatok kyslíka v krvi a začne sa dusiť,“hovorí profesor Donič.

Viac foto prístroja TU

Nádej pre nakazených

Vysvetľuje, že žiadny ventilátor na svete, ani iná ventilačná metóda nedokážu zabezpečiť rovnomernú distribúciu vzduchu v takto postihnutých pľúcach. Každý mechúrik potrebuje mať nastavené také  parametre, ktoré mu najviac vyhovujú, ale zároveň, aby tieto neškodili ostatným. „Máme u nás v rukách unikát, aký nemá nikto iný na svete. Umožní aj cez poškodené pľúca dostať kyslík do krvi trojnásobne lepšie než čokoľvek iné, čo je doteraz v medicíne k dispozícii a prekročiť tu hranicu života a smrti,“ znie veľmi nádejná a potešujúca správa vedca.

Riešením je originálna slovenská ventilačná metóda nazvaná Programovaná viac hladinová ventilácia pľúc s premenlivými tlakmi, objemami, časom a prietokmi. "Skrátene PMLV -3Lv, ktorej autorom je člen nášho výskumného tímu Pavol Török. Tu, zjednodušene povedané, nie je pevne nastavená jedna hodnota, ale počítače ventilátora neustále merajú a analyzujú vlastnosti pľúc a podľa toho samé korigujú nastavenie ventilačných hodnôt na viacerých tlakových hladinách. Vďaka čomu sú pokryté potreby väčšiny pľúcnych mechúrikov,“ hovorí odborník o unikátnom prístroji a ich metóde.

Profesor Viliam Donič sa venuje dlhé roky aj poruchám spánku a syndrómu spánkového apnoe.
Profesor Viliam Donič sa venuje dlhé roky aj poruchám spánku a syndrómu spánkového apnoe.
Zdroj: archív V.D.

Doma nie je nikto prorokom

Vďaka spolupráci s firmou v Starej Turej sa podarilo prístroj vyrobiť a uviesť do praxe už pred štrnástimi rokmi. „Keď kolega Török prišiel s touto novinkou, u nás to mnohí považovali za fantasmagóriu a neverili tomu. Pozerali sa na nás podceňujúco cez prsty, lebo tu je to dosť často tak, že čo je naše, to nemôže byť dobré," posťažoval sa Donič.

Podľa jeho slov, Rusi to pochopili okamžite a počas epidémie SARS zobrali 2000 kusov, ďalšia tisícka išla do Indie, Egypta a Mexika. Našlo sa aj niekoľko riaditeľov slovenských nemocníc, ktorým bolo jasné, o aký vynikajúci prístroj ide a zabezpečili si ho.

Škoda, že Eva Lukáčová neprišla skôr

"Práve tieto ventilátory zachránili u nás vtedy 5 pacientov zo šiestich s potvrdeným SARS a iba 1 pacientka zomrela," konštatuje Donič. Ako sme sa následne dozvedeli, bola to manželka známeho hokejistu Vincenta Lukáča, ktorá prišla už veľmi neskoro. Pľúca mala prakticky skamenené, a tak ich  prístroj nedokázal „predýchať.

Vincent Lukáč s manželkou Evou
Vincent Lukáč s manželkou Evou
Zdroj: archív

Spomenie, že vo svete sa vyrába veľa druhov ventilačných prístrojov, ktoré sú vhodné pre zdravé i značne poškodené pľúca. „Dokážu udržať presne nastavené parametre, ale už nedokážu reagovať na neustále sa meniace podmienky v mechúrikoch, ako to dokáže náš ventilátor. Preto pre kriticky poškodené pľúca napr. vírusom SARS, H1N1 je naša metóda a ventilátor najlepším riešením. Máme to potvrdené na klinických štúdiách, na matematických modeloch aj ináč,“pochválil výsledky práce slovenských vedcov.

Záujem zahraničia o licenciu

Netají, že so žiadosťou o licenciu oslovili výrobcu záujemcovia zo zahraničia, keďže kvôli pandémii koronavírusu potrebujú urýchlene vyrobiť tisícky kusov týchto ventilátorov pre najťažšie stavy. "Oni by si ich už dávno vyrobili sami, keby to bolo také jednoduché. Algoritmus, ktorý proces kontroluje a riadi, je predmetom patentu. Ak by chcel niekto vypočítať vhodné nastavenie ručne, mohol by sa pomýliť až o 700 percent a potom pľúca poškodiť nenávratne."

 

Cena novinky podľa druhu prístroja a jeho „výbavy“ je zhruba 22 - 40 tisíc eur, ale za ostatné dni záujem o ňu vyhnal cenu vyššie. Predpoklady odborníka hovoria, že ešte porastie. Výrobca zo Starej Turej sľubuje, že údajne  bude pre Slovensko držať existujúce cenníkové ceny.

Viac foto prístrojaTU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Čo by ste navrhovali urobiť s týmto unikátom?
  • 14%
  • 1%
  • 85%
  • 0%
  • 0%

Mohlo by vás zaujímať: