V minulosti bola gréckokatolícka církev zakázaná a jej predstavitelia prenasledovaní. Považuje slávenie spoločnej liturgie so Svätým Otcom za akúsi satisfakciu?

Som neskutočne za to vďačný. Bola to atmosféra radosti, pokoja a úžasného nadšenia. A satisfakcia od Pána Boha za to utrpenie, za to, že 18 rokov sme žili, dá sa povedať, iba pod zemou. Z tohto ťažké obdobia máme troch blahoslavených mučeníkov. Ale Pán Boh vie obrátiť kríž na radosť a na ovocie, ktorého plody budeme zberať v budúcnosti.

Čo vravíte na homíliu Svätého Otca?

Treba si ju prečítať aspoň trikrát, aby sme jej dôkladne porozumeli a treba nad ňou pomeditovať. Potom uvdíme jej hĺbku. Hovoril celý čas o svedectve, o kríži, o vyznávaní, o hrdinstve a o ovocí kríža - toho Kristovho, ale aj toho nášho.

Vyšlo aj počasie.

Áno, som za to neskonale Pána Bohu vďačný, že to všetko vyšlo, aj že nám požehnal také dobré počasie. Deň predtým som sa vrátil z Bratislavy večer, prišiel som na pódium a chodil som po vode. Nie ako Pán Ježiš po Genezaretskom jazere, ale skutočne po premočenom koberci, na ktorom stáli mláky. Pýtal som sa, čo s tým urobiť. Vraveli, že príde firma, ktorá nám pomáha čistiť v katedrále koberce, že poodsáva vodu. Ráno to už nebolo vidno. Keď som vravel jedného kardinálovi, že ako tu deň predtým pršalo a všetko premoklo, odvetil mi, že sa aspoň vyčistil vzduch a dobre sa dýcha. A ja mu, že keby ste to tu videli včera, chytili by ste sa za hlavu, aká spúšť tu bola. Ale Pán Boh je k nám dobrotivý a milosrdný.

Nemali ste obavy, že pre rímskokatolíkov bude byzantský obrad neznámou?

Pýtali sa ma na to. Ale vravel som, že ani nie. U nás, na východe, je to normálne. Každý to tu berie ako samozrejmosť, že keď sú odpustové slávnosti, tak jedni idú k druhým. Liturgie sú vysielané cez médiá, tak v dnešnom svete s tým nie je problém. Ale prenášanie tejto liturgie do celého sveta nás pozdvihlo a videli nás aj kdesi v Afrike, v Austrálii, v Amerike, aj v Rusku. Toto je to nádherné, čo si ešte ani celkom neuvedomujeme. Mám mnoho správ, telefonátov - z Ruska, Kanady, Nemecka, že ako to na nich zapôsobilo a že to bolo dobre zorganizované.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

Čo bolo predmetom osobného rozhovoru arcibiskupa a pápaže?