Milan bol podľa jej slov šikovný a talentovaný chlapec.

Nadaný športovec

"Chodil do športovej triedy, spolu s mojimi synmi. Deti najprv trénovali, zdokonaľovali sa v lyžovaní a neskôr súťažili na kadejakých pretekoch, ja som cestovala všade s nimi. Neraz som mala na starosti aj jeho...," náhle stíchla. "Nemôžem ani rozprávať od žiaľu, tak ma to bolí, ako keby sa to stalo niektorému z mojich synov," povie dojato.

Milan Lučanský sa venoval celý život športu. Na zábere s riaditeľom NAKA Branislavom Zurianom, ako vysokohorskí nosiči.
Zdroj: fcb

Buchty nadovšetko

Pýtame sa, čo malému Milankovi chutilo najviac. "On zjedol naozaj všetko, ale ako deti, najradšej mal buchty na pare alebo dukátové buchtičky s vanilkovým krémom. Samozrejme, že nepohrdol ani mäsom," pousmeje sa trošku.

Takto namaľovala generála Milana Lučanského fanúšička Iva .
Zdroj: kresba Iva Würschnerová

Priateľský a úslužný

Spomenie, že Lučanský sa jej nestratil z očí ani v dospelosti. "Do Štrby chodil často, veď mal tu rodičov. Tých si veľmi vážil, aj napriek pracovnej vyťaženosti ich navštevoval vždy keď mohol. Stretávali sme sa tiež na rôznych obecných akciách, chodil so Štrbanmi na výlety. Keď sme sa stretli, nikdy neprešiel okolo mňa, bez povšimnutia. Stále sa pozdravil a opýtal, ako sa mám," zaspomína si pani Krottáková.

Myslel na rodinu?

To, čo sa pred časom zomlelo okolo Lučanského, vníma Mária ako velikánsku hrôzu, ktorá ho postretla a zaskočila jeho rodákov. "Čítala som všetky dostupné správy. Hovorím si, že to nemôže byť pravda. A to o tej samovražde...?! Neverím, že by niečo také urobil svojej rodine  - mame, sestre, manželke a trom deťom. On sa vždy vedel so všetkým popasovať, prečo by sa teraz zachoval ináč?"

V tomto bloku sa narodil a vyrastal Milan Lučanský. Dnes tu žije už len jeho mamička.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Chlapec z bytovky

Poznamená, že Lučanský spolu so sestrou Zlaticou vyrastal v trojizbovom panelákovom byte. Ešte aj teraz v ňom stále býva Milanova mama, ktorá vlani v septembri ovdovela. "Žili vždy skromne, ale čestne, aj  preto neverím, že by sa dal zlákať na také chodníčky, ako sa to píše. Nech je to už akokoľvek, život mu už nevrátime. Ja však stále budem hovoriť to isté, Milan Lučanský bol milý, nekonfliktný a jedinečný človek, a takto si ho budem navždy pamätať," povedala na záver.

Obvinenie

NAKA zadržala a obvinila Milana Lučanského 3. decembra 2020 v rámci akcie Judáš, po  návrate z dovolenky v Chorvátsku, kedy sám dobrovoľne prišiel na políciu. Jeho obvinenie malo súvisieť s prijímaním úplatkov vo výške približne 500-tisíc eur. Tie mal údajne poberať od roku 2018.

Skončil v Ústave na výkon väzby v Prešove, kde sa mal 6. decembra zraniť pri cvičení. Následne ho operovali v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Špekulovalo sa, že poranenie bývalému policajnému prezidentovi spôsobila justičná stráž alebo išlo o nedokonaný pokus o samovraždu.

Verejnosť 29. decembra šokovala správa, že Lučanský sa obesil na teplákovej blúze vo väzenskej cele. Jeho stav bol kritický. Na druhý deň, 30. decembra, prišla správa o jeho smrti.

Viac fotografií nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Venovali ste sa ako dieťa nejakému športu?