Je tu najkrajší mesiac v roku: TOTO všetko sa spája s MÁJOM!
1. 5. 2021, 9:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:00)

Máj, mesiac lásky, patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne, vonia a prebúdza sa k životu. Dozrievajú májové čerešne i skoré jahody. Večer môžeme pozorovať roje svätojánskych mušiek. Je spojený s mnohými prísloviami i porekadlami, ale aj zvykmi. Poznáte niektoré?

Zdroj: archív mesta Detva
Stavanie májov patrilo v našom prostredí k typickým jarným zvykom. Mladý smrek, jedľa alebo breza zbavené dolných konárov s ponechaným vrcholcom ozdobili farebnými stuhami a inštalovali na námestie alebo do stredu dediny ako symbol prebúdzania sa prírody. Menšie májky stavali mládenci pred domy svojich lások.
Zdroj: archív RD-DK
Lásku ospievali ľudoví umelci v mnohých piesňach. Veľmi pekná a obľúbená je aj táto: "Láska, bože, láska, kde ťa ľudia berú, na horách nerastieš, v poli ťa nesejú. Ľúbosti, ľúbosti, mala som ťa dosti, ale ťa už nemám, ani medzi prsty."
Zdroj: archív obec Závod
Prvý máj bol za bývalého režimu v znamení povinnej účasti na prvomájových sprievodoch, či presnejšie manifestáciách. Napriek tomu, nie každému sa chcelo ísť, predsa mnohí pamätníci na to radi spomínajú. Na archívnej fotografii je prvomájový sprievod z roku 1954 v Malackách.
Zdroj: archív RD-DK
Dni sa začínajú predlžovať, sukničky dievčat skracovať a teplota vzduchu stúpať. Je to čas, keď sme všetci radi na svete. Teraz nám k šťastiu chýba aj to, aby hrozba, ktorá nás obchádza pominula.
Zdroj: archív RD-DK
Bláznivý apríl, strieda slnečný máj, ktorý je priam stvorený na prechádzky, ale aj potulky vo dvojici. Kto sa okolo seba dobre pozerá, a má pri ruke fotoaparát alebo mobil, môže zachytiť aj takýto, naozaj neobyčajný záber - bocianov na kôpkach sena.
Zdroj: archív RD-DK
Hoci sa o máji hovorí ako o mesiaci lásky, o májových svadbách sa zvykne vravieť, že sú nešťastné a dlho nevydržia. Tí, ktorí sa sobášili v tomto mesiaci, nesúhlasia s danou poverou. Hoci priznávajú, že poznajú aj také májové páry, ktoré sa rozviedli.
Zdroj: archív CK
Milovníci umenia a histórie nedajú dopustiť na krásne zrekonštruovaný kaštieľ zo 16. storočia v obci Oponice, v okrese Topoľčany. Renesančný skvost patril rodu Apponyiovcov, ktorí ho v polovici 19. storočia prestavali a rozšírili. V súčasnosti sa v kaštieli nachádza Apponyiho múzeum, kde sú krásne nástenné maľby a lovecké trofeje.
Zdroj: archív
Máj je mesiac, keď počas teplých nocí môžeme pozorovať svetlušku svätojánsku. Je to chrobáčik z čeľade svetluškovité. Ľudia ho poznajú skôr pod názvom svätojánska muška a je charakteristická tým, že "svetielkuje". Svietia samčeky aj samičky, lietať však vedia len samce.
Zdroj: archív RD-DK
Máj už tradične patrí všetkým matkám. Byť mamou je najkrajšie poslanie v živote každej ženy. Je krásne i náročné zároveň. V tento deň ich potešme nielen darčekom, ale aj slovami lásky a vďaky za všetko, čo pre nás urobili.
Zdroj: Pixabay.com
Milovníci čerešní sa už tešia na šťavnaté májovky. Kto obľubuje toto ovocie, dobre robí, keďže obsahuje veľa vitamínov i minerálov. Okrem toho, čerešne podporujú stavbu kostí a zubov, majú omladzujúce účinky, skrášľujú pleť, pôsobia protizápalovo, podporujú vylučovanie kyseliny močovej a ďalších škodlivých látok, čistia obličky. Prospievajú štítnej žľaze, srdcu i obehovej sústave.
Zdroj: TASR
Milovníci koní hovoria, že najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa. Cyklisti oponujú, že im príde, že je to zo sedadla bicykla. Tomuto športu prepadá z roka na rok viac nadšencov.
Zdroj: Terra Incognita
Dominantou Vinohradníckej oblasti Tokaj je 12 metrov vysoká vyhliadková veža jedinečná svojim tvarom dreveného suda. Oceľovú konštrukciu veže dotvárajú drevené lamely. Je umiestnená vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov.
Zdroj: archív RD-DK
Prvý májový deň bol v minulosti akýmsi povelom urobiť na dvore jamku, zobrať do ruky vrecko s hlinenými alebo dúhovými guľôčkami a obohrať všetkých susedov. To bolo radosti, keď víťaz svoj počet zdvojnásobil alebo dokonca aj zviacnásobil. Dnes má tablet prednosť pred takouto "nudnou" zábavou z minulosti.
Zdroj: TASR
Prvomájový bozk pod rozkvitnutou čerešňou má podľa legendy zabezpečiť ženám krásu a dostatok lásky po celý rok. O čerešniach sa hovorilo, že majú v prvý májový deň magickú silu, možno aj preto si z nich robili kúzelné paličky
Zdroj: archív RD-DK
Máj je ako stvorený na zber liečivých byliniek, ale aj tvorbu herbárov. Nie nadarmo sa naši predkovia spoliehali na prírodnú lekáreň. Dôležité je nezabúdať, že rastlinky zbierame za slnečného počasia, ukladáme ich do prútených košíčkov a sušíme v polotieni. Následne ich uchovávame v papierových alebo plátených vrecúškach. Teraz je čas nazbierať si pastiersku kapsičku, podbeľ liečivý, materinu dúšku, púpavu lekársku, žihľavu dvojdomú, ale aj jahodu obyčajnú.
Zdroj: archív múzea
Studňa lásky je súčasťou Trenčianskom hradu. Podľa povesti ju ako výkupné za svoju zajatú manželku Fatimu dal vykopať turecký veliteľ Omar. Hoci legenda hovorí, že on ju kopal a jeho milá od žiaľu zomrela, skutočnosť vraj bola iná a studňu vyhĺbila hradná posádka a poddaní.
Zdroj: archív RD-DK
Mnohí snúbenci kvôli opatreniam odsúvali dátum sobáša, veria však, že sa im to teraz podarí. Neodrádza ich ani povera, že sú nešťastné a dlho nevydržia. Túžba po najkrajšom dni je predsa len silnejšia
Zdroj: archív RD-DK
V horských oblastiach začiatkom mája ožijú pastviny mečaním oviec. Tradícia hovorila, že ovečky v košiaroch pred prvým májom hynuli od zimy. Vyháňanie oviec z dediny na salaš bola udalosť, ktorú prežívala celá dedina. Bača kráčal vyobliekaný pred stádom. V jednej ruke niesol kyjak a v druhej drevenú misku, z ktorej sypal soľ pred ovce. Ženy, keď okolo nich prešiel, vylievali na neho hrnček s vodou a želali mu šťastie.
Zdroj: archív SNM
Betliarsky park patrí k najkrajším svojho druhu na Slovensku. Za zakladateľa rozsiahleho anglického parku považujeme grófa Leopolda Andrássyho, aristokrata, slobodomurára a významného zberateľa. Založil ho koncom 18. storočia a jeho rozloha presahuje 80 ha. Pred kaštieľom sa nachádza fontána so sochou Psyché od francúzskeho sochára Ferdinanda Barbedienne. V parku je mnoho zaujímavých zákutí a stavieb. Park si môžete pozrieť aj napriek obmedzeniam.
Zdroj: archív RD-DK
Pekný prvomájový deň môžeme stráviť s rodinou piknikovaním v záhrade, parku alebo niekde v prírode. Nesmieme zabudnúť na to najdôležitejšie: deku, košík s jedlom, "riad", nápoje, obrúsky a utierky. Ak sa zdržíme dlhšie môžeme si pribaliť aj repelent a opaľovací krém.
Zdroj: archív Banka lásky
Pútnickým miestom zaľúbencov, na spôsob talianskej Verony je u nás Banská Štiavnica. Domom Maríny a v rámci neho Bankou lásky sa vinie príbeh nenaplneného vzťahu básnika Andreja Sládkoviča k jeho osudovej láske Maríne. Tento je zvečnený do 2 900 veršov, údajne najdlhšej ľúbostnej básne na svete.
Zdroj: Jozef Pitoňák
Brdárka je obec v okrese Rožňava. Malá dedinka je vychýrená čerešňovými sadmi a prameňmi pitnej vody. Podľa historických záznamov, v okolí obce kvitne zhruba 3500 čerešní. Práve májové sviatky sú ako stvorené na návštevu Brdárky, v ktorej žije len šesťdesiat obyvateľov.
Zdroj: archív RD-DK
Máj už tradične bol obdobím konania rôznych folklórnych festival a slávnosti. Tento rok kvôli obmedzeniam zrejme sa všetky podujatia odsunú na neskoršie termíny alebo sa konať nebudú. Folkloristi a milovníci ľudového umenia sú smutní, ale veria, že situácia sa zmení. Zatiaľ aspoň spomínajú nad archívnymi fotografiami čo pekné zažili v minulosti.
Zdroj: Jozef Pitoňák
Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je národná kultúrna pamiatka, ktorá slúžila hlavne na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov. Zámoček dalo v rokoch 1883 – 1885 postaviť pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen na mieste, odkiaľ vidno Belianske i Vysoké Tatry. Najskôr zakázal vstup na toto územie, no neskôr vytýčil turistické trasy – Poľský hrebeň, Sedielko a Kopské sedlo, ktoré sa využívajú dodnes.
Zdroj: Jozef Mareček
Mestský park v Trebišove, domáci poznajú ako andrássyovský alebo grófssky. Bežný človek sa tam len tak ľahko nedostal. Koncom 19. storočia park v talianskom štýle, s fontánami a so zimnou záhradou považovali za najkrajší v celom Uhorsku. V súčasnosti ho odborníci zaraďujú medzi najrozsiahlejšie a najcennejšie svojho druhu v strednej Európe.
Zdroj: Shutterstock
V máji dozrievajú v záhradách domáce jahody. Ich konzumácia sa oplatí, keďže pozitívne vplývajú na psychickú stránku človeka. Pomáhajú pri depresiách a majú aj upokojujúce účinky. Zlepšujú funkciu mozgu a pamäť.
Zdroj: mesto Košice
Obľúbený prameň minerálnej vody gajdovka na košickej Aničke je otvorený. Správca žiada návštevníkov, aby boli disciplinovaní a pri naberaní vody pristupovali k prameňu jednotlivo, zachovali odstup minimálne 2 m, nezabudli na rúško, prípadne aj na rukavice.