Ubíjajúci smútok ovládol všetkých, ktorí prišli do Gregoroviec na pohreb nevinnej mladej ženy, ktorá zomrela po jedinom výstrele. Takmer každý mal slzy v očiach. Vchádzali do kostola, kde stála biela rakva s Martinkiným telom. Jej zronená mama Zlatica Kušnírová (53) sedela pri nej na stoličke a zúfalo hladkala dcéru. Ozýval sa iba jej bolestivý plač. „Taká múdra hlavička. Prečo ťa do nej strelili?” nariekala.

Poslednú rozlúčku s milovanou dcérou niesla nesmierne ťažko. Veď už prišla o manžela, keď bola Martina ešte len tínedžerka. Teraz jej krutý vrah zobral dcéru, v čase, keď pani Zlatica pripravovala pre ňu svadbu a tešila sa na vnúčatá, o ktoré by sa starala. Nie div, že celý čas ju museli podopierať príbuzní. V jednej chvíli to i tak nezvládla a prišlo jej zle. Pomocný biskup Marek Forgáč, ktorý mladú ženu pochovával, predniesol emotívnu smútočnú reč.

Stovky ľudí vyprevadili na poslednú cestu Martinu Kušnírovú († 27), zavraždenú snúbenicu investigatívneho novinára Jána Kuciaka.
Zdroj: Peter Rindoš

  • POHREB Martiny Kušnírovej (†27): Len diabol dokáže zabiť dvoch mladých ľudí

„Martina mala vzácny dar slobody. Študovala, chcela si založiť rodinu. Aj jej priateľ Janko mal vzácny dar slobody. Využil ho na to, aby robil svoju zaujímavú riskantnú prácu. No niektorí tento dar využívajú na to, aby ubližovali, zabíjali. Niekedy sa naakumuluje v niekom toľko zla, že je zosobnený diabol. Kto dokáže zničiť mladý ľudský život, to je diabol!” vyhlásil rozhorčene.

Mrazivo vyzneli aj jeho ďalšie slová: „Stôl plný peňazí je ťažký cynizmus, veď pre lásku k peniazom sa toto všetko stalo.“ Potom naliehavo dodal: „Vyzývam mladých, aby v tomto svete, v ktorom dokážu zabíjať pre peniaze, sa nebáli a obrátili svoju pozornosť na lásku, priateľstvo a spravodlivosť!“ Prehovoril aj kňaz Daniel, ktorý sa prihováral svojej príbuznej, nešťastnej pani Zlatici.

Dojatí boli aj kňazi na pohrebe.
Zdroj: tim

„Tam pod krížom vo veľkých mukách, v sužovaní a trápeniach, stojí matka bolestná. Slzy tečú jej po tvári, objíma kríž v horkom žiali,“ zaspieval úryvok piesne. Dodal, že vždy obdivoval Zlaticine ruky zrobené z hospodárstva. Dojímavé chvíle pri smútočnom obrade umocnila pieseň, ktorú mali mladí pripravenú na svadbu. Tú chystali na 5. mája.

Na známu skladbu českého pesničkára Jarka Nohavicu Sarajevo si mali mladí po sobáši na hostine prvý raz spolu zatancovať ako manželia. Teraz však Martinu odprevádzala do neba. Desivo zneli slová ... to málo, co jsme měli, nám vody sebraly... Nič z krásnych plánov sa už zaľúbenej dvojici nesplní. Namiesto svadby im zdrvení najbližší nachystali pohreby.

Preto Martinu pochovali včera v Gregorovciach ako nevestu v bielych svadobných šatách. Neprišiel žiaden politik ani nikto z predstaviteľov krajskej samosprávy, iba starosta obce Slavomír Verčimák a starosta Krivian Ján Šejirman. Martine vzdali hold aj zástupcovia vydavateľstva, kde Janko pracoval, a ďalší novinári. Martininho snúbenca Jána Kuciaka odprevadia na poslednú cestu dnes o 15. hodine v Štiavniku pri Bytči, odkiaľ pochádzal.

Pieseň na rozlúčku

Krátko pred začatím obradu zaznela pesnička od Jaromíra Nohavicu Sarajevo.

Přes haličské pláně vane vítr zlý to málo co jsme měli nám vody sebraly jako tažní ptáci jako rorýsi letíme nad zemí - dva modré dopisy Ještě hoří oheň a praská dřevo ale už je čas jít spát tamhle za kopcem je Sarajevo tam budeme se zítra ráno brát Farář v kostele nás sváže navěky věnec tamaryšku pak hodí do řeky voda popluje zpátky do moře my dva tady dole a nebe nahoře Ještě hoří oheň ... Postavím ti dům z bílého kamení dubovými prkny on bude roubený aby každý věděl že jsem tě měl rád postavím ho pevný navěky bude stát Ještě hoří oheň ...

Čítajte viac: