Čo sa to deje v Košickej záchranke? Nespokojní zamestnanci hovoria o čudných praktikách!
9. 10. 2020, 15:33 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:48)

Zdroj: archív P.M.
Hovorí sa, že nová metla dobre metie, tá v podobe povereného riaditeľa Košickej záchrannej služby Bystríka Muchu, zrejme až priveľmi. V liste, ktorý nespokojní zamestnanci poslali našej redakcii sa uvádza, že nový šéf zrealizoval veľké organizačné zmeny a v rámci nich zrušil množstvo pracovných pozícií a niektoré dokonca premenoval. Tipujú, že snahou vedenia je takýmto spôsobom zabezpečiť miesta pre "svojich" ľudí.
Zdroj: archív M.D.
Zdroj: František Iván
Zdroj: Daniela Pirschelová
Galéria k článku
Faktom však je, že zamestnanci dotknutých pozícií od začiatku augusta ostali v stave, kedy organizácia im nedokáže prideľovať prácu, pretože funkcie nie sú v organizačných zmenách.
Bývalí sedia doma, noví pracujú
"Ide o tzv. prekážky na strane zamestnávateľa. Znamená, že väčšina ľudí ostala doma v rámci výpovednej lehoty, a organizácia im platí priemerný mesačný zárobok. Takéto prekážky na strane zamestnávateľa Zákonník práce časovo nelimituje," uvádza sa v liste.
Čo je podľa tvrdenia autorov listu zarážajúce, Košická záchranka musela prijať nových zamestnancov na pracovné pozície, ktoré pôvodne zrušila, ide o strážnu službu, upratovačky, zásobovačov a iné.
"Organizácia, tak duplicitne platí nových zamestnancov i tých, ktorí sú doma. Vedenie záchranky nepostupuje racionálne. Stačilo posunúť zmeny s účinnosťou od začiatku novembra, čím by získalo časový priestor na korektné ukončenie starých pozícií a prijatie nových ľudí," tvrdia nespokojenci.
Chaotické fungovanie
Vedenie Košickej záchrannej služby, nevidí veci nijako dramaticky. "Dôvodom organizačných štruktúry, schválenej dozorovým orgánom (MZ SR) bolo zefektívnenia vnútorného fungovania ZS. Predošlý model fungovania bol chaotický a z hľadiska riadenia vnútorných procesov neudržateľný," uviedol pre Plus JEDEN DEŇ hovorca záchranky Viktor Wurm. Vysvetľuje, že povinnosť vyplácať náhradu mzdy zamestnancom vo výpovednej lehote, ako ktorémukoľvek inému zamestnávateľovi, vyplýva zo zákona. "Aktuálne je vo výpovednej lehote päť zamestnancov výlučne z administratívno-technického úseku. Zánikom pracovnej pozície zo starej organizačnej štruktúry nie je zamestnávateľ objektívne spôsobilý prideľovať dotknutým zamestnancom prácu, preto ZS postupuje v zmysle povinností, ktoré nám ukladá Zákonník práce," konštatuje hovorca.
Čo má s Kiskom?
V liste sťažovateľov je uvedené, že riaditeľ záchranky Bystrík Mucha spolupracoval v minulosti s firmou Andreja Kisku zo strany ZA ĽUDÍ a teraz minimálne ďalší dvaja, pôvodne kandidáti na poslancov NR za túto stranu vystriedali bývalých zamestnancov ZS.
"Životopis riaditeľa záchranky je verejnosti k dispozícii na internete. Počas svojho profesijného života úspešne pôsobil vo viacerých slovenských i medzinárodných spoločnostiach a projektoch v komerčnej sfére, ktoré majú svoju vlastnícku štruktúru. Nikdy nebol angažovaný v žiadnej politickej strane," znie stanovisko Košickej záchranky. S dodatkom, že si nevedú štatistiku zamestnancov, ktorí sa v akýchkoľvek voľbách uchádzali o zvolenie.
Oslovili sme Inšpektorát práce Košice, či riešia podnet zamestnancov KZ.
"V zmysle zákona o inšpekcii práce, sme povinní zachovávať mlčanlivosť o podnetoch na vykonanie inšpekcie, o ich obsahu a subjektoch, ktoré podnet podali," napísal hovorca Stanislav Krajňák.
Komunikačný odbor rezortu zdravotníctva sa odvoláva na to, že všetky kroky sú kompetencii vedenia Záchrannej služby Košice.
Kto je Bystrík Mucha
Prišiel do Košickej záchranky z miesta riaditeľa Úradu Prešovského samosprávneho kraja. V júni 2020 ho poveril vedením záchranky minister zdravotníctva Marek Krajčí. Hneď po jeho príchode, došlo k výmene viacerých kľúčových zamestnancov, mnohí odišli sami