Miznúce dedičstvo Slovákov v USA: z Murgašovho kostola budú možno byty
16. 4. 2025, 15:21

Zdroj: Don Morfe
V Spojených štátoch amerických pomaly ubúda pozostatkov po slovenských prisťahovalcoch, ktorí si tam medzi mnohými ďalšími národmi vytvorili svoje vlastné príbehy a úspechy. Na rázcestí teraz stojí kostol, ktorý dal postaviť významný Slovák Jozef Murgaš.
Zdroj: Alexandra Wimley
Zdroj: Don Morfe
Zdroj: Don Morfe
Galéria k článku
Zvykne sa hovoriť, že pokrok sa nedá zastaviť. Pomyselné koleso času je skutočne bez brzdy, no nie vždy nám jeho plynutie prináša dobré správy. Jednou z nich je aj zámer spoza veľkej mláky, podľa ktorého by na mieste niekdajšieho slovenského chrámu mal vyrásť apartmánový dom.
Reč je o bývalom svätostánku Božského Srdca (Sacred Heart) v americkom meste Wilkes-Barre, ktoré sa nachádza v okrese Luzerne v štáte Pensylvánia. Kamenná budova bola dokončená v roku 1908 na mieste staršieho, dreveného kostola.
Na stavbe chrámu sa podieľal i známy slovenský kňaz, vynálezca a patriot Jozef Murgaš. Ten stavbu nielen inicioval, ale na nej aj fyzicky pracoval. Kostol slúžil veriacim viac ako sto rokov, až do roku 2011, keď došlo k jeho zatvoreniu.
Vec je na stole
Stavba prešla v roku 2016 renováciou a v jej priestoroch vznikla galéria a výstavisko umenia. V posledných rokoch sa však objavili zámery, aby bola budova, resp. zrejme jej pozemky, využité na iné účely.
Ako informovala na sociálnej sieti ustanovizeň Kasigarda (Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky), v miestnych novinách sa objavili správy o tom, že sa na zasadaní mestskej rady k územnému plánu bude rokovať aj o zámere výstavby apartmánového komplexu na pozemkoch kostola.
Nič však ešte nie je rozhodnuté. Vec sa bude prerokovávať v stredu 16. apríla na pôde miestnej radnice vo Wilkes-Barre.
Sú tu snahy o zachovanie kostola, ktoré sa objavujú už takmer dve desaťročia. V roku 2008 vznikla iniciatíva, ktorá bola proti spojeniu farnosti Kostola Božského Srdca s neďalekou menšou farou svätého Stanislava Kostku. Tento krok bol prvým klincom do rakvy, ktorou bolo jeho zrušenie v roku 2011.
Význam je obrovský
„Mnoho ľudí si praje zachrániť tento kostol, pre jeho historickú hodnotu, kultúrny význam a jeho architektonickú a umeleckú hodnotu,“ vyjadrila sa ešte pred 17 rokmi Noreem Fotiová, jedna zo zakladateľov Nadácie Božského Srdca Wilkes-Barre, ktorá bojovala za zachovanie svätostánku.
Zdroj: Don Morfe
Pamätná tabuľa.
Ako už bolo spomenuté, v roku 2016 sa podarilo budovu zrenovovať a vytvoriť z nej priestor pre umenie.
Teraz stojí kostol opäť na rázcestí. Je otázne, či sa ešte nájde vôľa, na Slovensku alebo v Amerike, ktorá by dokázala svätostánok zachovať pre budúce generácie. Ako však zvykne platiť, pokiaľ sa nezorganizuje slovenský živel, nikto iný za nás našu kultúru hájiť nebude.
Ešte jeden zaujímavý fakt sa viaže ku slovenskému kostolu vo Wilkes-Barre. Jozef Murgaš tu uskutočnil prvý verejný bezdrôtový prenos zvuku na svete. Udialo sa to 23. novembra v roku 1905, pričom túto udalosť pripomína pamätná tabuľa v blízkosti svätostánku.