Ako si neurobiť hanbu na MDŽ: Odborníčka radí, akých faux pas sa vyvarovať!
8. 3. 2024, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:48)

Medzinárodný deň žien (MDŽ) pripadá každoročne na 8. marec. Kým v časoch socializmu si ho užívali najmä muži, časy sa zmenili. A ak aj tento sviatok vo veľkom neoslavujete, vedzte, že každá žena v každom veku rada dostáva darčeky a zaslúži si pozornosť bez ohľadu na to, či má sviatok. Ako sa nedopustiť netaktnosti pri výbere darčeka?
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Deň žien je medzinárodne uznávaný sviatok. Ustanovila ho Organizácia Spojených národov k výročiu štrajku desať tisícov krajčírok v New Yorku v roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie povinného desaťhodinového pracovného času, proti zlým podmienkam, nízkej pláci a za volebné právo.
Po roku 1945 sviatok MDŽ získal u nás istý politický podtón, keď ho veľmi intenzívne oslavovali predovšetkým komunistickí funkcionári. “A ženy ich čakali doma v kuchyni s varechou. A keď prišli, obyčajne, neskoro v noci domov, tak priniesli svojej manželke zvädnutý karafiát,” smeje sa odborníčka na etiketu Veronika Fitzeková. Vraví, že napriek všetkému nejde o prežitý sviatok, lebo ženy odvtedy bojujú za svoje práva, emancipáciu, rešpekt a volebné právo: “Ak si myslíme, že dnes je to niečo úplne normálne, čo nás vôbec nemusí zaujímať, tak to nie je pravda. Pretože na volebné právo si museli ženy v niektorých krajinách extrémne dlho počkať. Napríklad vo Švajčiarsku ho získali až v roku 1971. A v Saudskej Arábii dokonca v roku 2015."

A na čo si majú muži dávať pozor pri darovaní darčeka ženám na MDŽ? Podľa odborníčky sú absolútnou stávkou na istotu kvety. “Nimi nikto nič nemôže pokaziť. Je to univerzálny dar, ktorý rozhodne poteší každú ženu. Dnes si my ženy vieme dopriať, vieme si kúpiť pekné veci. Ale kvety obyčajne nechávame, aby nám ich niekto daroval,” vysvetľuje V. Fitzeková.

Ženám môžete, samozrejme, darovať aj červený karafiát. “V zásade to môžu byť akékoľvek kvety. Ale podotýkam - rezané. Mladšie ženy, dámy, môžu dostávať pestrejšie a farebnejšie kytice aj vo výraznejších farbách. Čím je dáma staršia, mali by byť tie farby tlmenejšie a decentnejšie. Rozhodne platí, že kytica by mala pozostávať z nepárneho počtu kvetov,” radí V. Fitzeková.
A hoci dnes už nevnímame reč kvetov tak ako v minulosti, teda, že červená znamená vášeň či žltá žiarlivosť alebo biela nevinnosť: “Dnes je jedno, aké dáme. Ale pozor, platí jedno pravidlo!"
Ak by niekoho vyrušovalo, že rezané kvety sú iba dočasnou záležitosťou a miznúca krása a chcel by darovať niečo trvácnejšie a rozhodne sa kúpiť kvet v črepníku, tak to je podľa odborníčky takisto netaktnosť: “Môžeme ho dať do daru, iba ak ideme k niekomu na kolaudáciu domu alebo bytu. Inak je nevhodný a neprípustný."
No a keďže žijeme v storočí alergií a veľa ľudí môže mať problémy s aromatickými kvetmi: “Preto ľalie radšej nedarujeme, pretože niekto by z nich mohol mať astmatický záchvat. Preto skôr niečo, čo vonia menej."
Ak chcú muži darovať ženám darček na Deň žien, mali by pri tom trochu porozmýšľať a použiť kreativitu: “Bonboniéry a čokolády kupované na poslednú chvíľu na čerpacej stanici a ešte zlacnené pre končiacu záručnú lehotu sú absolútne netvorivý a veľmi nevhodný nápad. Radšej niečo, čo tej žene urobí radosť a byť empatický voči jej potrebám.”
V. Fitzeková vraví, že to nemusí byť nejaký extra drahý šperk či parfum, môžu to byť aj drobnosti. Odporúča skôr zážitkové veci, ktoré ženy ocenia: “Milujú, ak môžu so svojimi mužmi stráviť spoločný čas a ak vidia, že muži vedia, po čom túžia. Preto navrhujem darovať darčekovú poukážku ku kaderníčke, ku kozmetičke, pozvať ju do kina, do divadla, na romantickú večeru, na masáž, do wellnesu, na turistiku, na nejaký víkend. To všetko sú darčeky, ktoré každá žena nesmierne ocení. Pretože je to niečo, čo vypovedá o tom, že muž myslel priamo na ňu.” Na záver dodáva, že žena si úctu a rešpekt zaslúži každý jeden deň v roku. A preto to nemusí byť v jeden deň v roku a veľký dar, ale 365 maličkostí počas celého roka.