Veľkonočné tradície na Slovensku poznáte: Ako vyzerá Veľká noc vo svete?
21. 4. 2025, 9:30

Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom a jej oslavy sú u nás spojené s viacerými zvykmi a tradíciami. Tie sa v mnohých krajinách líšia. Viaceré z nich majú korene v starodávnych pohanských rituáloch, iné sú pevne prepojené s kresťanskou symbolikou.
Zdroj: iglu
Zdroj: Profimedia
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Kresťanské sviatky u nás sa spojili so starými pohanskými sviatkami príchodu jari. Na Veľký piatok sa veriaci postia a najesť do sýta sa môžu len raz za deň. Biela sobota patrí prípravám jedál na hodovanie, pletú sa korbáče a zdobia vajíčka. Vyvrcholením je Veľkonočný pondelok so šibačkou a oblievačkou.
Zdroj: iglu
Tradičná šibačka a oblievačka na Slovensku.
Chorvátsko: Vajce proti vajcu
Každá krajina vo svete si zachováva svoje osobité veľkonočné tradície. V Chorvátsku sa takisto ako u nás zdobia vajíčka a tejto tradícii sa hovorí "pisanica". Vajíčka však proti sebe súperia tak, že sa o seba udierajú. Nerozbité vajce môže v hre pokračovať ďalej. Veľkonočné hody sú tu o šunke a doma pečenom pečive, ktoré sa najskôr posvätí v kostole.
Zdroj: pexels.com
Veľkonočné zdobenie vajíčok.
Nemecko: Veľkonočný lov vajíčok
V Nemecku sa deti tešia na hľadanie farebných vajíčok ukrytých v záhrade, ktoré tam priniesol veľkonočný zajac. Ešte predtým si však pred Veľkou nocou vyrobia slamené hniezda, do ktorých rodičia vajíčka vložia.
Zdroj: Shutterstock
Hľadanie veľkonočných vajíčok.
Grécko: Červené vajcia a rozbitý riad
V Grécku je Veľká noc plná symboliky. Počas Bielej soboty Gréci zdobia vajíčka červenou farbou, ktorá predstavuje Kristovu krv a z okien vyhadzujú hlinené riady, aby si tým zabezpečili bohatú úrodu. Po nočnej sobotnej omši sa ľudia navzájom vítajú so zapálenými sviečkami .
Zdroj: Peter Novotný
Gréci počas Bielej soboty zdobia vajíčka červenou farbou. (Ilustračná fotka)
Taliansko: Slávnosti a sladkosti
Taliani spájajú Veľkú noc so slávnosťami plnými procesií, najmä v Ríme a na Sicílii. Tradičným veľkonočným koláčom je „la colomba di Pasqua“
v podobe holubice. Počas Veľkonočnej nedele je v Toskánsku a v iných častiach stredného Talianska tradičný obrad, pri ktorom sa z veľkého voza odpaľuje ohňostroj symbolizujúci plodnosť a dobrú úrodu.
Zdroj: Gregorio Borgia
Koloseum v Ríme je na Veľký piatok večer už tradične dejiskom krížovej cesty.