Aké sú veľkonočné zvyky Slovákov, čo je tradícia a čo moderné?
19. 4. 2025, 12:16

Veľká noc na Slovensku, nie je len o korbáčoch a vajíčkach. Je to sviatok plný symboliky, ktorý spája kresťanské tradície s pohanskými koreňmi a ožíva v podobe regionálnych zvykov aj novodobých rituálov. V článku sa pozrieme na to, čo všetko sa za týmito zvykmi ukrýva.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Laura Witteková / Dobré jedlo
Zdroj: Laura Witteková / Dobré jedlo
Galéria k článku
Slovenské veľkonočné tradície predstavujú mix okolností, ktoré sú niekým nenávidené a niekým milované. Dokážu zaujať, prekvapiť, nahnevať aj pobaviť. Oslavy spájajú rodiny, susedov, ale niektorých inšpirujú aj na predlžený víkend mimo domova. Zaujímavo na ne hladia aj cudzinci, ktorí prídu na Slovensko práve v tomto období.

Zdroj: Instagram/casachicks
Veľká noc je na Slovensku jedným z najvýznamnejších sviatkov roka. Hoci sa zvyky líšia od regiónu k regiónu, jedno majú spoločné – symbolizujú príchod jari, obrodu prírody a nový život. „Slovenské veľkonočné zvyky a tradície sú zmesou kresťanských obradov a pohanských rituálov, ktoré fascinujú, prekvapujú a niekedy dokonca šokujú cudzincov,“ tvrdí Lenka Ježó Garančovská z ucimesaslovencinu.sk.
Zdroj: Redakcia Plus JEDEN DEŇ
Lenka Ježó Garančovská z ucimesaslovencinu.sk
Šibačka, oblievačka, výkriky aj odmeny
Jedným z najznámejších zvykov je oblievačka a šibačka, ktorá sa koná na Veľkonočný pondelok. Muži a chlapci navštevujú ženy, aby ich vyšibali korbáčom z vŕbového prútia alebo oblievali vodou. V niektorých oblastiach sa stále dodržiava zvyk odmeňovania vajíčkami či domácimi koláčmi, inde sa už objavujú aj moderné alternatívy. „U nás sa chodí šibať najmä preto, že chalani dostávajú peniaze. Môj malý vyšibe aj 200 eur. Nie som z toho nadšená, ale nezabránim tomu,“ hovorí mama malého Adama.
Zdroj: fab
Matúško šibe moderným spôsobom