Reklama

Veľká VÝHODA letného času: Upevní nám zdravie! Prečo? To by ste nečakali!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pozrite sa, čo dokáže osvetlenie interiéru: Majiteľka stavila na farby
    Zdroj: https://www.instagram.com/reel/C-swOH3M0aY/

    „Dlhodobo zanedbávaná svetelná hygiena môže viesť k psychickým problémom, chronickým chorobám, cukrovke, ale napríklad až k nádorovým ochoreniam,“ varuje Zdeňka Bendová z Katedry fyziológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. „Ukazuje sa, že i rakovina pŕs súvisí s mierou nočného osvetlenia,“ dodáva odborníčka.

    Mohlo by sa zdať, že nedostatkom prirodzeného svetla trpia najmä pracovníci v nočných zmenách. „Lenže zo štatistík vyplýva, že až 90 percent času trávime v budovách, v úplne nevyhovujúcom svetelnom prostredí,“ hovorí architektka Lenka Maierová z Českého vysokého učenia technického v Prahe.

    Zdroj: Shutterstock/Grand Warszawski

    Nezdá sa to, ale príliš veľa z nás robí celý deň pri umelom osvetlení.

    „Svetelná intenzita v interiéroch dosahuje rádovo stovky luxov, ale denné svetlo vonku má intenzitu okolo 10 000 luxov,“ vysvetľuje rozdiel medzi prirodzeným a umelým svetlom Hynek Medřický z Českej agentúry pre štandardizáciu.

    Ako zlepšiť osvetlenie

    Zdeňka Bendová upozorňuje, že príliš veľa umelého svetla sa používa v školách, kde svietia žiarivky, ale aj v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach, kde sa svieti celú noc v záujme bezpečnosti pacientov. „Napríklad v Škandinávii už znižujú v noci osvetlenie v nemocniciach. A biele svetlo sťahujú do oranžového až červeného, ktoré je menej agresívne,“ upozorňuje Bendová.

    Zdeňka Bendová radí dostať do interiérov čo najviac denného svetla. Večer treba obmedziť modré svetlo, používať červené alebo špeciálne filtre. Aj v úradoch a v kanceláriách by mali byť teplejšie odtiene svetla.

    Anketa

    Máte dostatok prirodzeného denného svetla?

    • Určite nie, ale neviem to zmeniť, najmä v práci.15%
    • Zrejme nie, ale nemám to ako vyriešiť.46%
    • Nie je to až také zlé.15%
    • Našťastie mám dostatok prirodzeného svetla.23%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Strana

    2/2

    Autor článku

    Jana Pustayová

    Hlavná editorka
    Vždy chcela byť novinárkou a podarilo sa! Za tie roky sa venovala rôznym témam, dnes najradšej píše o histórii, zaujímavých ľuďoch a jedinečných miestach.
    Reklama