Reklama

Už je to tu: Nebezpečného sršňa objavili aj v tejto obci. Zvýšte pozornosť, treba ho nahlásiť

Reklama

Už na jeseň minulého roka susednom Maďarsku zaznamenali výskyt tzv. sršňa ázijského. Obavy z toho, že sa presunie k nám, sa už potvrdili. Tento druh sršňa je podľa odborníkov mimoriadne agresívny - neútočí len na včely, ale aj na ľudí a zvieratá.

Ochranári našli minulý týždeň v obci Dolný Ohaj v okrese Nové Zámky samčeka invázneho sršňa ázijského. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informovala na svojom webe.

"Po dôkladnom monitorovaní okolia sa v súčasnosti ďalšie lietajúce jedince v tomto území už nepotvrdili," uviedla ŠOP. Ochranári predpokladajú, že ide o jedinca z hniezda prvého nálezu v obci Palárikovo, ktoré vo štvrtok (17. 10.) definitívne zlikvidovali.

Zdroj: nmh

Sršeň obyčajný

Štátna ochrana prírody odporúča včelárom, aby naďalej sledovali svoje včelstvá a zvýšili pozornosť najmä na letáčoch a v okolí včelníc. V prípade podozrenia výskytu je potrebné ho nahlásiť cez systém rýchleho varovania.

Ochranári zároveň tvrdia, že situáciu na Slovensku v súvislosti so sršňom ázijským stále monitorujú a je pod kontrolou odborníkov a špecialistov. Manipuláciu s týmto druhom môžu robiť len právnické a fyzické osoby, ktoré majú na to príslušné školenia a oprávnenia.

Prvý výskyt sršňa ázijského na Slovensku potvrdila ŠOP 30. septembra 2024 v obci Palárikovo v okrese Nové Zámky. Sršeň ázijský je invázny nepôvodný druh, ktorý je hrozbou pre opeľovače vrátane včiel.

Rovnako predstavuje hrozbu pre ovocinárov, vinohradníkov, ale tiež pre ľudí alergických na bodavý hmyz. Do Európy sa dostal v roku 2004, do juhozápadného Francúzska, pravdepodobne so zásielkou tovaru z juhovýchodnej Ázie. Od tej doby sa spontánne šíri Európou najmä severovýchodným smerom.

“Ázijský sršeň je mimoriadny dravec a 60 % jeho stravy tvoria včely. Avšak, likviduje akýkoľvek hmyz. Je to výborný letec - chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj so včelou. Odcvakne jej hlavu i bruško a s hruďou, kde sa nachádza najviac bielkovín, odchádza,” vysvetlil nám predseda včelárov bratislavského kraja Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák.

Ak uvidíte tohto sršňa, spozornite

Sršne ázijské predstavujú potenciálnu hrozbu pre včelárov (živia sa našimi včelami), ovocinárov a alergikov. Je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň. Kráľovné dosahujú dĺžku 30 mm, samce sú o niečo menšie 24 mm a ostatné jedince merajú okolo 20 mm. Tento druh má výrazne žlté nohy, sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. (wikipedia)

V roku 2004 ho doviezli kontajnerom do Francúzska a odtiaľ sa šíril 100 km ročne po celom Francúzsku, nachádza sa aj v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, zasahuje do hraníc južného Nemecka a na hranice Švajčiarska a Rakúska. V 2016  ho Európska Únia vyhlásila za invázny druh. Tento druh je špecifický aj tým, že je mimoriadne agresívny, čo sa týka aj obyvateľstva.