Unikátny Park miniatúr. Všetky významné slovenské pamiatky viete obehnúť za hodinu!
15. 4. 2024, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:52)

Zdroj: tami
V neveľkej dedinke Podolie sa nachádza miesto, ktoré si zamilujú malí i veľkí. Park miniatúr vznikol pred 23 rokmi a aktuálne sa tu nachádza už 97 modelov hradov, zámkov, rodných domov osobností, ale napríklad aj horských chát, či rozhľadní. Tie sú na nerozoznanie od reálnych stavieb.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
V Parku miniatúr má turista jedinečnú možnosť vidieť všetky významné slovenské pamiatky pohromade a obehnúť ich doslova za hodinu. Modely sú navyše natoľko špičkové, že vyzerajú úplne reálne, rovnako ako vyzerali pamiatky v čase najväčšej slávy.
Ide o jediné miesto na Slovensku, z ktorého sa dá dovidieť z Bratislavského hradu na Oravský, či na Šarišský hrad. Navyše ide o systém dvoch parkov, jedným sú modely a druhým je dendrologický park, keďže na pozemku je vysadených množstvo stromov o ktoré sa majitelia vzorne starajú.
Zakladateľom jedinečného Parku miniatúr je Juraj Hlatký. "Park vznikol pred 23 rokmi a prvým modelom bol hrad Branč. Tento pozemok bol predtým nevyužívaný. Nebol oplotený, bol zarastený. Pri otváraní parku som vravel, že by som bol veľmi rád, keby tu raz bolo 100 modelov a dnes ich je už 97," hovorí J. Hlatký.

Zdroj: tami
Ten by už tento rok chcel dosiahnuť magickú stovku, v pláne je výroba troch menších modelov. "Systém pribúdania modelov je taký, že sú tu maličké modely, modely stredné a veľké. Pri veľkých, ku ktorým radíme Trenčiansky hrad, Bratislavský hrad, Holíčsky zámok, Šarišský a Oravský hrad stavba trvá 1,5 až 2,5 roka," hovorí J. Hlatký.
Návštevníci sa podľa neho do parku vracajú, nechodia len zo Slovenska, ale napríklad z Českého Krumlova či Českých Budějovíc. "Každý rok chcú vidieť niečo nové. Popri veľkých modeloch sa preto paralelne vyrábajú menšie," dopĺňa J. Hlatký.
V parku si vytýčili cieľ, ktorým je zachrániť ročne pre ďalšie generácie minimálne štyri objekty kultúrneho dedičstva na Slovensku. K menším modelom patria napríklad rodné domy významných slovenských osobností, turistické chaty staré aj existujúce, či rozhľadne.
Do parku každý rok pribudne niečo nové. "Modelov v parku je 97 a z nich 70 je národných kultúrnych pamiatok. Na jednom mieste tak môžu ľudia vidieť 70 národných kultúrnych pamiatok Slovenska, ktoré ak by chceli obehnúť, tak pri tom strávia oveľa viac času," konštatuje J. Hlatký.
Mnoho modelov si ľudia môžu obehnúť a obzrieť aj dookola, čo sa reálne nedá. Tak je to napríklad pri Oravskom a Trenčianskom hrade. "Čo sa týka tohtoročných noviniek, do expozície rodných domov sme pridali rodný dom Jána Domastu. Bol to spisovateľ, ktorý napísal Povesti o slovenských hradoch," hovorí J. Hlatký.
Druhou novinkou je model poľovníckeho zámočku v Tatranskej Javorine, ktorý je známy aj ako prezidentský zámoček. Aktuálne dokončujú model kaštieľa v Betlanovciach, ten je hotový na 90 percent.

Zdroj: tami
"Čo nás hrozne mrzí je, že sme chceli spraviť aj rodný dom Ľudovíta Janotu, ktorý napísal prvé megadielo o slovenských hradoch. Jeho dom stál v Čadci, ale bol zbúraný v roku 1957. Bohužiaľ, dodnes sa nám nepodarilo zohnať podkladové materiály, okrem jedinej fotografie čelnej strany domu z ulice. Už som rozmýšľal, že model nebude 3D, lebo zvyšné 3 steny si nevieme predstaviť a nik nám nevie poradiť, teda že by sme spravili len model čelného pohľadu," hovorí J. Hlatký.
Ten sa snaží získať aj podklady, aby mohli postaviť model rodného domu Štefana Pisoňa od ktorého má dodnes obe vydania obrazovej publikácie Slovenských hradov, zámkov a kaštieľov. Š. Pisoň sa narodil v Oravskom Podzámku. Zohnať podklady je však ťažké.
Model Mohyly M. R. Štefánika na Bradle je jedinečný

Zdroj: tami
Zaujímavosťou v parku je napríklad Mohyla Milana Rastislava Štefánika, ktorá stojí na Bradle. Model je vybudovaný jedinečným spôsobom a odlišuje sa od ostatných, ktoré sú vyrábané z betónu, dreva, plastu, polystyrénu.
Je totiž postavený z originálneho materiálu, z ktorého je vybudovaná aj samotná mohyla. "Sú to travertínové kocky. Model sa skladá z 12-tisíc kociek. Kúpili sme travertíny, ktoré sa narezali na pásiky, kocky, kvádre a tak sa ten model staval. Robili sme ho asi 5 mesiacov," uzavrel J. Hlatký.