Bojnický zámok už raz vyhorel, keď z komína vyletela ohnivá guľa. Teraz sa sem hasiči vrátili
7. 11. 2023, 7:29 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Je to už vyše 73 rokov odkedy vyhorel Bojnický zámok. Na to, ako jednu z našich najkrajších pamiatok požierajú ničivé plamene, sa vtedy pozerali ľudia s plačom. A nezabúdajú. Hasiči sa preto vrátili na zámok, aby si nacvičili, čo robiť v prípade ďalšieho ničivého požiaru.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Deň 9. máj 1950 sa zapísal do histórie Bojníc čiernymi písmenami. V ten deň sa robotníci pokúšali prečistiť komín. Čo čert nechcel, vymysleli si zlepšovák. Keďže manuálne čistenie komína zaneseného nánosmi vtáčieho trusu sa im zdalo zdĺhavé, rozhodli sa zvoliť ohňovú cestu. Do vysekanej diery v komíne naliali zmes oleja s benzínom a škrtli zápalkou.
Zlepšovák mal pre Bojnický zámok katastrofické následky. „Tlak, ktorý zapálením horľaviny vznikol, roztrhol komín a podľa očitých svedkov z neho vyletela ohnivá guľa zo vznieteného vtáčieho trusu a hniezd a spadla na drevenú strechu,“ povedal archivár Bojnického zámku Erik Kližan.
Zámok v plameňoch vtedy postavil na nohy celé okolie. Ľudia utekali z práce a bežali hasiť. Za ničivý požiar napokon odsúdili nevinného. Vtedajšie orgány katastrofu považovali za úklady voči ľudovo-demokratickému zriadeniu. Traja robotníci, ktorí požiar spôsobili, boli zbavení viny. Odsúdený bol vedúci stavebného oddelenia Baťových závodov František Fackenberg, ktorý sa v čase požiaru ani nenachádzal v Bojniciach.
Hasiči sa od tragického požiaru na zámok pravidelne vracajú, aby si nacvičili hasenie zámku, v prípade, ak by opäť začalo horieť. „Pri cvičení si hasiči vyskúšajú prístupové cesty, možnosti pohybu v podzemí, kde je najstiesnenejší priestor aj najvyššie riziko vzniku požiaru,“ vysvetlil zástupca riaditeľa Bojnického zámku Mikuláš Letavay.
Zaujímavosťou na zámku sú takzvané suché vodovody. „Máme tu dve vetvy suchovodu, prvou je vetva, ktorá vedie zo zámockého jazierka, kde je elektrická čerpacia stanica, druhá ide zo zámockej priekopy, kde sa naráža hasičské veľké motorové čerpadlo. V prípade mimoriadnej udalosti sa voda tlačí až do veží hore, do stredného zámku, alebo na nádvorie,“ M. Letavay.
Podľa neho je tak na zámku niekoľko sto metrov suchého potrubia, ktoré vedie podzemím, kde sa v prípade požiaru natlačí voda a začne sa hasiť. „Od spustenia čerpadla do stredného zámku na druhé poschodie tak máme do minúty dostatok vody, aby sa dalo hasiť,“ M. Letavay.
Podľa Letavaya boli tieto suchovody vybudované v prvej etape rekonštrukcie zámku, ktorá sa robila v osemdesiatych rokoch minulého storočia a doposiaľ ich nikdy nebolo potrebné využiť na ostrý zásah.
Podľa veliteľa zásahu hasičov Miroslava Lišku bola vyslaná na zámok jednotka z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru z Prievidze a tiež dobrovoľní hasiči. Tí si prešli priestory, ktoré boli pre nich doteraz neznáme, vyskúšali hydranty a suchovody na likvidáciu požiaru v najvyšších podlažiach.
„Vyskúšali sme suchovody a všetky sú v poriadku. Takisto čerpadlá, ktoré má Bojnický zámok napojený na priekopy fungujú. Vyskúšali sme aj dosah našej výškovej techniky aj s dostrekom prúdu,“ uzavrel M. Liška.