UNIKÁT V obci na východe Slovenska boli všetci prezidenti: Čo ich tam láka?
6. 4. 2024, 15:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:51)

Obec, kam zavítali všetci prezidenti Slovenskej republiky! Takých je u nás veľmi málo. Je ňou Vyšný Komárnik v okrese Svidník na slovensko-poľských hraniciach. A prečo tam chodia?
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Všetci prezidenti od skončenia druhej svetovej vojny navštívili Vyšný Komárnik. Nad obcou je totiž sedlo Duklianskeho priesmyku, kde počas Karpatsko-duklianskej (KDO) operácii v jeseni 1944 boli najťažšie boje medzi nemeckou okupačnou a oslobodzovacou armádou. V jej katastri je postavený Dukliansky pamätník ako memento na spomínané krviprelievanie a každoročne sa tam konajú spomienkové slávnosti. No a práve tých sa zúčastňujú aj prezidenti.

Vyšný Komárnik bola prvou oslobodenou obcou na území niekdajšieho Československa. Oslobodili ju 6. októbra 1944 príslušníci 1. československého armádneho zboru, ktorý bojoval počas druhej svetovej vojny na východnom fronte. Velil mu armádny generál Ludvík Svoboda. Po piatich rokoch od tejto udalosti odhalili spomínaný pamätník s vojnovým cintorínom, kde je pochovaných
565 padlých príslušníkov zboru.
A od tých čias sa na tomto pietnom mieste patriacom do hlavných súčastí Národnej kultúrnej pamiatky Duklianske bojisko organizujú každý rok oslavy. “Prichádzajú sem rôzne delegácie. Aj prezidenti, boli tu všetci, okrem tých, ktorí úradovali veľmi krátke funkčné obdobie a nezahŕňalo deň 6. október - Jozef Lenárt a Marián Čalfa. Ale napríklad Viliam Široký tu bol, hoci už nie ako prezident,” vraví historik Vojenského historického ústavu Peter Holík.
Pamätník sa začal stavať ešte za čias Edvarda Beneša, prezidenta Československej republiky (ČSR). V čase odhaľovania už vo funkcii nebol a dokonca ani medzi živými. Ale do obce prišiel v apríli 1945 s generálom L. Svobodom, teda ešte pred nástupom do úradu, krátko pred koncom vojny. “Prišli si pozrieť, aké škody napáchala vojnová víchrica v tomto regióne, ktorý bol v tom čase najviac zasiahnutý na Slovensku,” vysvetľuje P. Holík.
Neskorší prezident Ludvík Svoboda na Duklu chodieval tak často, ako mohol. Aj pri oslavách 25. výročia KDO: “Vtedy navštívil aj intravilán obce, aby si pozrel, ako sa obec spamätala z vojnových škôd a ako sa obnovila.” Intenzívne sa zaujímal o tento región.
Najčastejšie, okrem Svobodu, k pamätníku chodieval aj Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Gustáv Husák. Po vzniku Slovenskej republiky to boli Michal Kováč, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič. Ten navštevoval oslavy pravidelne. Andrej Kiska odhaľoval umeleckú kópiu pôvodnej sochy československého vojaka pri príležitosti 70. výročia KDO. Na Dukle bola aj Zuzana Čaputová, no v čase obmedzených osláv počas pandémie ich vynechala.
Anketa
Boli ste už na Dukle?
- Áno, dokonca viackrát.51%
- Áno.37%
- Ešte nie, hoci sa tam stále chystám.5%
- Nie a príliš ma to neláka.5%
Hlasovanie bolo ukončené