PROTESTY v troch mestách: Tvrdý odkaz známej poslankyni: NEBUDEME TICHO!
18. 10. 2021, 17:39 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:47)
Proti novele interrupčného zákona, ktorú predložila do parlamentu Anna Záborská, sa mnohí od začiatku búria. Otvoreným listom ju koncom týždňa skritizovalo aj 174 zdravotníkov. Dnes sa k nim na protestoch v troch mestách pridajú i samotné ženy.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: FB/Nebudeme ticho
Zdroj: Facebook J.B.C.
Galéria k článku
Návrh novely interrupčného zákona schválil parlament v prvom čítaní. Hlasovalo zaň 75 zo 130 prítomných poslancov. Novelou by sa sprísnili pravidlá umelého prerušenia tehotenstva aj vyššej peňažnej pomoci rodičom pri narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím.
Od mája budúceho roka by bolo možné vykonať interrupciu až po štyroch dňoch od chvíle, čo lekár odošle Národnému centru zdravotníckych informácií hlásenie o poučení ženy o zákroku či napríklad o možnosti absolvovať utajený pôrod.
Toto platí v súčasnosti
Teraz môžu ženy požiadať o interrupciu do 12. týždňa tehotenstva a bez obmedzenia pri ohrození svojho zdravia a života či v prípade genetickej poruchy plodu.
Anketa
Ste za zmenu interrupčného zákona, ktorú navrhuje poslankyňa Záborská?
Rovnaká prax je napríklad aj v Česku. A keďže počet interrupcií u nás za posledných 20 rokov výraznejšie klesol, verejnosť i odborníci tvrdia, že sprísnený zákon Slovensko nepotrebuje.
Po novom by ženy interrupciu často nestihli včas
Napríklad i predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) kritizuje novelu, najmä predĺženie lehoty na rozmyslenie si, či žena podstúpi potrat. „Štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, v kombinácii s tým, čo zistila neziskovka Možnosť voľby – že až tretina zdravotníckych zariadení neposkytuje tento zákrok – môže spôsobiť, že ženy sa na interrupciu nedostanú alebo ju nestihnú," upozorňuje Bittó Cigániková. Podľa nej predkladatelia návrhu využívajú svoju energiu a silu do veľkej miery na to, aby zasahovali do práv žien.
Otvorený list zdravotníkov
Na nedostatky novely upozornilo v otvorenom liste aj viac ako 170 zdravotníkov. „Pre lekársku prax to bude znamenať, že my, lekárky, lekári, sestry a pôrodné asistentky budeme musieť konať v rozpore s najlepšou možnou praxou,“ napísali.
Tvrdia, že návrh zasahuje do ich odborných kompetencií, no vychádza z informácií, „ktoré nekorešpondujú s realitou, a o niektorých postupoch vydáva nejednoznačné nariadenia“. Žiadajú preto poslancov a poslankyne, aby ho v druhom čítaní nepodporili. „Návrh zákona situáciu žien zhoršuje a nám zväzuje ruky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s najlepšou možnou praxou,“ vysvetľujú zdravotníci.
Otvorený list podpísali napríklad prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti docent Martin Redecha, prednosta gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Univerzitnej nemocnici v bratislavskom Ružinove profesor Jozef Záhumenský či prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Iniciovali ho lekárky Petra Kovarovičová a Tatiana Speváková. Okrem iného novele vytýkajú:
- Vzdialenie sa od odporúčaní medzinárodne uznávaných odborných organizácií.
- Predĺženie povinnej čakacej lehoty na 96, respektíve 72 hodín, a jej rozšírenie na zdravotne indikované zákroky považujeme za spochybnenie rozhodovacej schopnosti ženy.
- Osobitne znepokojivo vnímame snahu navrhovateľov zahrnúť interrupcie zo zdravotných indikácií medzi zákroky, pri ktorých sa vyžaduje povinná čakacia lehota. Zakazovať nám konať včas a čakať na „bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy“ je v absolútnom rozpore s naším poslaním, ktorého súčasťou je ochrana zdravia a maximálna snaha predchádzať zhoršeniu zdravotného stavu.
- Absencia pomoci ženám, ktoré napriek poskytovanej podpore musia alebo chcú podstúpiť interrupciu – chýba zabezpečenie dôstojného priebehu zákroku a zdravotne najmenej rizikového medicínskeho postupu.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Názory z praxe
Aj gynekológ Jozef Španka upozornil, že po prijatí zákona by žena aj pri samovoľnom – tzv. zamĺknutom potrate – musela čakať tri – štyri dni na zásah lekára! „Pacientke so zamĺknutým potratom podáme u nás na klinike experimentálny liek. Vyvolá potrat mŕtveho plodu medikamentózne, vtedy ju nemusíme čistiť a vo väčšine prípadov nemusí ísť do narkózy. V priebehu 12 – 24 hodín potratí – ale my nemôžeme strácať čas a čakať tri dni, kým sa ona rozhodne, či jej môžeme dať tú tabletku. Čím vyššia tehotnosť, tým vyššie riziko,” objasňuje Španka problémy, ktoré môžu vyplynúť z nového zákona. A tvrdí, že nie je dôvod sťažovať ženám interrupcie, keďže ich počet klesá každý rok. „Kedysi ich bolo až 40-tisíc, teraz je ich necelých 6-tisíc. Nie je dôvod meniť legislatívu,” hovorí.
Lekárka gynekologička - pôrodníčka Andrea Maľová hovorí, že lekári sa riadia odporúčaniami Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (SGPS) a nadnárodných inštitúcií, lenže navrhovaná novela sa od týchto odporúčaní vzďaľuje.
„Prekáža mi najmä predĺženie povinnej čakacej lehoty. Návrh vyplýva z neznalosti reálnej situácie v praxi. Dátum zákroku sa plánuje nielen podľa súčasného platného zákona, ale aj podľa možností a kapacít pracoviska a podľa pracovného vyťaženia pacientky,” upozorňuje lekárka.
Nový zákon by lekárom zviazal ruky
„Veľmi ma prekvapuje rozšírenie povinnej čakacej lehoty na zdravotne indikované výkony. Tieto indikujú prednostovia resp. primári gynekologicko – pôrodníckych kliník a oddelení v nemocniciach. Zdá sa mi nesprávne a nevhodné spochybňovať medicínske rozhodnutia vedúcich gynekologických pracovníkov. A zväzovať ruky lekárom, ktorí sa snažia včas konať pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života ženy, je v rozpore s našim poslaním,” dodáva.
Súčasný zákon o prerušení gravidity podľa nej v praxi funguje. „Iniciatíva na potrebu novelizácie zákona nevyšla z radov odbornej verejnosti ani zo strany nespokojných pacientok. Predkladaná novela smeruje k znižovaniu počtu interrupcií u nás. Podľa štatistík o pôrodnosti a potratovosti v SR sme však svedkami klesajúceho počtu interrupcií – aj bez novelizácie,” argumentuje Andrea Maľová.
Nebudeme ticho!
Po odborníkoch svoj nesúhlas verejne prejavia aj nespokojné ženy. Vo viacerých mestách sa dnes zídu na Pochode za reprodukčnú spravodlivosť s názvom Nebudeme ticho! O 17.30 sa stretnú na bratislavskom Námestí SNP, o 17.00 v Banskej Bystrici na Huštáku, o 18.00 v Trnave pred radnicou. V Košiciach bude pochod v stredu 20. 10. o 17.30 pri Dolnej bráne.
