Reklama

Toto ste na oblohe videli?! Ešte je čas, stačí sa pozrieť hore! Nad hlavami nám letí kométa

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Len málokto tuší, že nad hlavami nám už pár dní letí kométa! Tú sa podarilo nafotiť amatérskemu astronómovi a astrofotografovi Michalovi Lachkému z Chynorian. Viditeľná bude malým ďalekohľadom až do polovice marca.

    Predošlé jasné noci som využil na pozorovanie a fotenie ako sa patrí, bolo treba zahnať „absťák“ po tak dlhej dobe hnusného počasia,“ povedal Michal Lachký, ktorému sa podarilo nafotiť zábery zelenej kométy.

    Jedným z pozorovaných a fotených objektov bola aj periodická kométa 62P Tsuchinshan, ktorá sa objavuje na rannej oblohe v súhvezdí Panna. Bola objavená 1.1.1965 a radí sa medzi krátkoperiodické kométy pretože jeden jej obeh trvá 6,37 roka,“ vysvetľuje hvezdár.

    Ten vraví, že kométa dosahuje jasnosť 8 magnitúd a dá sa preto celkom ľahko vidieť aj malým ďalekohľadom. „Na snímkach vynikne krásnou zelenou kómou a krátkym chvostíkom,“ konštatuje M. Lachký.

    Podľa nadšeného astrofotografa je kométu možné pozorovať na rannej oblohe v súhvezdí Panny. Šancu vidieť ju má každý. „Z nášho územia bude viditeľná malým ďalekohľadom až do polovice marca,“ upresnil M. Lachký.

    Astronómii sa M. Lachký venuje už vyše 20 rokov. „Chvíľu som mal aj možnosť pracovať vo hvezdárni. Robievam pozorovania pre verejnosť či už u mňa doma, v prírode alebo po hradoch ako sú napríklad Čachtický, Beckov, Sklabiňa, Tematín,“ hovorí M. Lachký.

    Pozorovaním hviezd trávi celé noci. Čítajte na ďalšej strane

    Kým nočnú oblohu pozoruje už od roku 2003, astrofotografia ho chytila za posledné dva, či tri roky. „Postupne nakupujem a vylepšujem svoju fotografickú zostavu a stále je čo zlepšovať, obnovovať. Našťastie mám zhovievavú manželku ktorá má pre mňa pochopenie a v mojom koníčku ma podporuje,“ dodáva s úsmevom nadšený astronóm.

    Tento koníček ho vyháňa z domu aj na pár dní. „Najdlhšie som fotil hmlovinu Rozetu tri noci za sebou v mrazoch, aby som bol s výsledkom ako tak spokojný. Z troch nocí som vybral štyri hodiny nasnímaných dát a spojil do jednej výslednej fotografie. Tak, ako je to ťažké nasnímať, tak je to aj ťažké spracovať v počítači,“ upresňuje sa M. Lachký.

    Videl, alebo nevidel UFO? Čítajte ďalej

    Kým trávi hviezdne noci vonku v prírode, vidí na oblohe kadečo. „Počas pozorovaní som videl kadejaké hmlisté objekty, ktoré leteli oblohou a vždy z toho boli buď divé kačice, alebo kŕdeľ labutí,“ smeje sa astrofotograf s dovetkom, že UFO zatiaľ nevidel žiadne.

    M. Lachký dodáva, že v pamäti mu navždy utkvie najmä pozorovanie prechodu Venuše pred slnkom v roku 2004, ktorý so zatajeným dychom sledoval ako 13-ročný s detským ďalekohľadom zo supermarketu. „Mal som na ňom nalepenú špeciálnu fóliu na pozorovanie slnka, ktorá bola drahšia ako celý ten ďalekohľad. Ale na ten pohľad nezabudnem nikdy nezabudnem,“ uzatvára astrofotograf.

    Prečítajte si tiež: