Donedávna bol iba ruinou: Hrad Beckov sa výrazne mení a prepisuje históriu!
2. 10. 2023, 7:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:29)
Hrad Beckov bol ešte do roku 1995 úplnou ruinou. Do neba z vysokého brala trčalo len pár spustnutých múrov. Dnes je situácia úplne iná a na hrade sa vo veľkom rekonštruuje. Práve posledná výrazná rekonštrukcia sa pričinila o objav, ktorý prepisuje dejiny.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
To, čo našli na hrade dokazuje, že kamenné hrady sa na Slovensku nestavali až od polovice 13. storočia, ale začali sa budovať oveľa skôr. „Čo sa týka nových výskumných prínosov, výskum na západnej stene a paláca nám potvrdil, že prvé kamenné objekty, ako obranné murivo hradu boli vystavané v roku 1165 až 1185,“ potvrdil riaditeľ hradu Peter Pastier.
Podľa neho to znamená jediné. „Toto datovanie hovorí o tom, že hrad Beckov patril k dosť významným hradom na území Uhorska. Vďaka tomuto výskumu môžeme o našom hrade povedať, že sa zaradil medzi jeden z najstarších kamenných hradov na území Uhorska,“ skonštatoval P. Pastier.
Vďaka rekonštrukcii, ktorá stála približne 1,2 milióna eur, realizovala sa s Nórskych fondov a obec Beckov na ňu prispela sumou až 300-tisíc eur je aktuálne zakrytá najväčšia časť hradu. Niekdajšia ruina má tak pod strechou už Západný palác, hradnú kaplnku aj Severný palác. „Tým pádom sa radíme už nielen k štandardným zrúcaninám, ale posunuli sme sa o úroveň bližšie na úroveň hradov ako Strečno, alebo Devín,“ povedal P. Pastier.
Nový výhľad zo zelenej strechy. Čítajte na ďalšej strane
Na hrade navyše pribudli nové výhľady. Od roku 1728, kedy hrad vyhorel sa dostanú návštevníci po prvýkrát na zelenú strechu Západného paláca, ktorá prekrýva rytiersku sálu a ďalšie miestnosti. Neskutočný výhľad je aj z terasy Západného paláca.
Podľa regionálneho historika Tomáš Michalíka získal Západný palác vďaka rekonštrukcii strechu a už onedlho tu budú umiestnené expozície od banerov až po originálne historické predmety, či repliky. „Momentálne komunikujeme s maďarskou stranou, kde bude vďaka spolupráci s maďarskými reštaurátormi zhotovená reštaurátorská kópia epitafu Ctibora mladšieho, ktorý zomrel v roku 1434 a jeho náhrobný kameň sa veľmi dobre zachoval,“ uzavrel historik.
Nechcú, aby im hrad padal na hlavy. Čítajte ďalej
Starosta obce Beckov Ernest Benko hovorí, že rekonštrukcie sa rozbehli po prvých projektových dokumentáciách po roku 2008. Stalo sa tak potom, ako v roku 1995 prebrala obec hrad od štátu pod seba, keďže dovtedy hrad postupne padal kameň po kameni.
„Odvtedy sa pomalými a malými krokmi posúvame ďalej a dnes vidíme tento výsledok. Boli to len zrúcaniny, žiadne poriadne uzavreté priestory. Postupne sa začala rekonštrukcia kaplnky, nádvoria, dobudovanie hospodárskej časti a toto je asi taký najvýznamnejší kus, ktorý tu máme,“ hovorí starosta.
Ten dodáva, že obec z hradu nemá zisk, všetky peniaze doň vráža naspäť. „V každom prípade, je dôležité, aby sme zachovali dedičstvo, ktoré tu máme. Keď sme v roku 1995 preberali túto národnú kultúrnu pamiatku, mali sme takú predstavu, že to bude taký zdroj príjmov pre občanov Beckova, ktorí tu môžu rozvinúť podnikateľské aktivity a takto to vnímame dodnes,“ vraví starosta.
Starosta konštatuje, že vzhľadom na legislatívu a stav hradu to nie sú zdroje, ktoré by priniesli do rozpočtu obce financie na iný rozvoj, ako na záchranu národnej kultúrnej pamiatky. „Pretože nechceme, aby nám jedného krásneho dňa pamiatka spadla na hlavu,“ uzavrel starosta Ernest Benko.