Slovensko ovládol nový čínsky e-shop, láka najmä atraktívnymi cenami. Je však bezpečný?
29. 1. 2024, 6:41 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:43)
V posledných týždňoch na Slovákov doslova útočí oranžové logo e-shopu TEMU, ktorému viacerí podľahli kvôli nízkym cenám. Je však nákup z tejto stránky bezpečný?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: reprofoto Boredpanda
Galéria k článku
Či už niečo hľadáte prostredníctvom vyhľadávača Google, alebo si len tak prezeráte sociálne siete, reklamy na Temu na nás útočia zo všetkých strán, informoval portál tvnoviny.sk. Sľubujú mimoriadne nízke ceny, a to aj za produkty, ktoré inde stoja niekoľkonásobne viac. Odborník odpovedá, či je Temu bezpečné.
Slovákov e-shop zaujal
Temu je čínsky internetový obchod, ktorý pripomína známy Aliexpres. Hlavný rozdiel je najmä v doprave. Tovar z Aliexpresu vám príde po niekoľkých mesiacoch. Ten z Temu do niekoľkých dní. Aspoň tak to píšu Slováci vo viacerých fórach.
Lacný e-shop ponúka rôzny sortiment. Od klasických drobností, ktoré si na takýchto stránkach bežne kupujeme – napríklad malé doplnky k smartfónom či rôzne vymoženosti do domácnosti, až po oblečenie či topánky. Rovnako sa tam nachádza množstvo drobnej elektroniky. Najčastejšie ide o rôzne smart zariadenia.
Za málo peňazí si tam viete dopriať pomerne veľa muziky, hoci kvalita predávaných produktov pravdepodobne nebude najlepšia. Otázne sú tiež recenzie produktov. Často je ich celkový počet neuveriteľne vysoký, a to aj niekoľko desiatok tisíc. Ťažko uveriť tomu, že gél na čistenie automobilového prachu, ktorý sme na stránke skutočne našli, by mohol mať 103-tisíc reálnych recenzií, ako to web uvádza.
Čo na to odborník?
Ondrej Macko, odborník na technológie, hovorí, že pri prezeraní takýchto stránok môžete dostať softvér, ktorý sa vám nainštaluje do zariadenia – počítača či smartfónu.
"Tento softvér potom môže zbierať vaše osobné údaje. Môže ísť o všetky vaše kontakty, informácie vychádzajúce z fotografií a rovnako to môžu byť zistené údaje, ktoré máte zapamätané v zariadení ako osobné – rodné číslo a podobne,“ vysvetľuje Macko.
Takýto softvér funguje na pozadí a sleduje vašu činnosť, ktorú posiela niekomu inému. Najčastejšie sa vraj vyskytuje na stránkach, ktoré sa vám podsúvajú, keď niečo hľadáte. Teda presne na stránkach, akou je aj Temu.
„Rovnako to bývajú e-shopy, ktoré vás prekvapia nízkou cenou za produkty, ktoré bežne bývajú omnoho drahšie,“ dodal odborník. Podľa jeho slov takéto stránky bežne pochádzajú z Číny, no dnes sa to už ťažko určuje. Kyberútočníci sú totižto prepojení prostredníctvom internetu a spolupracujú na globálnej báze.
Dá sa voči tomu nejako brániť?
Ondrej Macko hovorí, že vždy je vhodné mať nainštalovaný antivírusový program, ktorému dôverujete. Ten totižto zistí, ak sa na pozadí niečo deje. „Aj keď to trebárs nie je vírus, ale len podozrivé správanie. Antivírusový softvér dokáže rozpoznať, že je tam nainštalované niečo, čo tam nemá byť,“ vysvetlil odborník s tým, že trochu komplikovanejšie to však majú používatelia iPhone-ov.
Zdroj: Shutterstock
Na Slovákov útočí oranžové logo e-shopu TEMU.
Pri týchto mobiloch sa môžeme spoliehať len na riešenie od samého výrobcu. Odborníka sme sa teda opýtali, či to postačuje. „Myslím si, že viac odpovedá lokálnemu prostrediu v Spojených štátoch amerických, ale nezohľadňuje veľmi situáciu na Slovensku, čo zase slovenské antivírusové systémy výrazne posilňujú, a tam je ich výhoda,“ hovorí Macko.
Aké problémy vás môžu čakať, čítajte na ďalšej strane >>>
Pomerne znepokojivé je však Mackovo tvrdenie o tom, že vírusy v aplikáciách, ktoré sú v oficiálnom obchode, sú pomerne bežným javom. To sa dá riešiť jedine tak, že aplikáciu nahlásite. Potom je preverená a ak sa zistí pochybenie, tak ju aj odstránia. „Preverovanie je tam aj na začiatku, ale dnes je aplikácií tak veľa, že sa to nedá veľmi ustriehnuť, a to najmä pri aktualizáciách,“ uzatvára Macko.
Obavy o bezpečnosti pri používaní stránky Temu sú opodstatnené aj preto, že spoločnosť už podobné problémy v minulosti mala. Skupina sa stala terčom kritiky bezpečnostných expertov najmä pre obavy okolo mobilnej aplikácie. V priebehu tohtoročného marca sa totižto stalo, že Google ich sesterskú aplikáciu stiahol zo svojho obchodu, pretože obsahovala počítačový vírus - malvér.
Aplikácia údajne obchádzala bezpečnostné povolenia a pristupovať k súkromným správam. Rovnako vraj upravovala nastavenia Androidu a sledovala dáta z iných aplikácií. Malvér tiež bránil odinštalovaniu aplikácie. Portál CNN informuje, že išlo o spôsob, ako špehovať používateľov a konkurentov s cieľom zvýšiť predaj. Ako ďalej píšu, žiadna aplikácia na nákupy však skutočne nepotrebuje toľko kontroly.
Spoločnosť, ktorá prevádzkuje aj e-shop Temu, na obavy medzičasom zareagovala. V stanovisku pre portál Živé deklarujú, že informácie zbierajú len s jediným cieľom – poskytovať a zlepšovať svoje produkty a služby, pričom majú používať bežné praktiky brandže.
Hovoria, že sa zaviazali používať overené metódy z praxe na posilnenie bezpečnosti a tvrdia, že ide o snahu poškodiť ich reputáciu. Navyše zdôraznili, že stránka má bezpečnostnú certifikáciu od TrustedSite, čo v praxi znamená šifrovanie údajov o platobných kartách.
Až čas ukáže, ako to v skutočnosti je...
Anketa
Ak ste už nakupovali na tomto e-shope, aké sú vaše skúsenosti?
- Áno, bol(a) som spokojný, tovar prišiel v poriadku, bol v primeranej kvalite50%
- Áno, nebol(a) som však spokojná7%
- Nie, takéto e-shopy nenavštevujem42%
Hlasovanie bolo ukončené
Prečítajte si tiež: