Prvou obeťou záplav po dlhotrvajúcich dažďoch je 26-ročný muž z obce Jezersko (okres Kežmarok). Pravdepodobne ho strhla dravá rieka, keď prechádzal cez miestnu drevenú lávku alebo sa na nej pošmykol. Mrazivo v tejto súvislosti vyznieva informácia o jeho poslednom telefonáte pred smrťou, krátko pred polnocou. "Išiel z práce domov. Vystúpil z autobusu a volala mu jeho mama, aby si neskracoval cestu cez drevenú lávku, ale šiel po asfaltovej ceste dookola. No zrejme neposlúchol," vraveli miestni. Nebohý vystúpil na zastávke Na Tehli medzi Reľovom a Spišskými Hanušovcami a išiel smerom k bydlisku.

Nešťastie sa stalo ešte v utorok v noci. Horskí záchranári z Pieninského národného parku (PIENAP) ho hľadali dlhé hodiny. Dnes okolo jedenástej predpoludním našli jeho telo zakliesnené v konároch stromov pod mostom. "S najväčšou pravdepodobnosťou ho stiahla voda, ktorá v tom čase tiekla už zrejme cez lávku k miestnej osade. Alebo sa pošmykol, spadol do rozvodneného potoka a utopil sa. Predpokladáme, že cudzie zavinenie tam nebolo," uviedol záchranár z Horskej služby PIENAP Marko Popovič, ktorý utopeného pri záchrannnej akcii našiel. "Rozdelili sme po 500-metrových úsekoch a šli sme od Spišských Hanušoviec a po most k odbočke na Jezersko. Bol zachytený v rieke v konároch stromu, ktorý bol spadnutý do vody a tam sa zachytil," opísal záchranár. 

Mladého muža z Jezerska, ktorý sa utopil v rozvodnenom potoku, hľadali Horskí záchranári z Pieninského národného parku. Jeho telo zachytili konáre.
Mladého muža z Jezerska, ktorý sa utopil v rozvodnenom potoku, hľadali Horskí záchranári z Pieninského národného parku. Jeho telo zachytili konáre.
Zdroj: HZ Pieninského národného parku

ĎALŠIE FOTO ZO ZÁCHRANNEJ AKCIE NÁJDETE V GALÉRII. 

Zaplavená je už aj cesta

18:30 Voda v belušskej miestnej časti Hloža zaplavila podjazd pod cestu I/61 a diaľnicu D1. Na sociálnej sieti o tom informovala trenčianska krajská polícia.
„Vodiči, pozor na zaplavený podjazd cesty III/1944 popod cestu I/61 a diaľnicu D1 v Beluši, časť Hloža, smerom na miestnu časť Podhorie. Rešpektujte pokyny polície,“ informuje polícia na sociálnej sieti.

Na Horehroní sneží

17:15 Z Horehronia na strednom Slovensku, z obce Polomka v okrese Brezno, hlásia sneženie. 

Dobrovoľní hasiči v pohotovosti

19:18 Dobrovoľný hasičský zbor mesta Žiar nad Hronom musel v stredu zasahovať v mestskej časti Kortína, kde došlo k zaplaveniu obydlí miestnej osady. Niekoľko ľudí bolo evakuovaných do náhradného ubytovania, informovali hasiči na sociálnej sieti. Dobrovoľní hasiči, ale aj zamestnanci mesta v poobedných hodinách zasahovali v blízkosti osady. Po zaplavení niekoľkých obydlí ponúklo pomocnú ruku miestnym obyvateľom aj mesto Žiar nad Hronom. Dočasnú pomoc vo forme náhradného ubytovania poskytli 14 ľuďom, a to matkám s deťmi, informovalo mesto na svojom webe.

18:00 Hasiči v Košickom kraji počas stredy evidujú zatiaľ 42 zásahov v súvislosti s počasím. Pre TASR to uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Miroslav Betuš. Pri týchto udalostiach zasahovalo celkovo 161 príslušníkov HaZZ vrátane dobrovoľných hasičov. „Išlo o čerpanie vody zo zaplavených pivníc rodinných a bytových domov, odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest i miestnych komunikácií, záchranu osôb a zvierat zo zatopených lokalít a čistenie štátnych komunikácií od nánosov bahna,“ povedal. Najčastejšie, a to v 12 prípadoch, zasahovali hasiči z hasičskej stanice v Spišskej Novej Vsi, Gelnici a v Krompachoch. Košickí hasiči mali pre počasie desať výjazdov.
Ako spresnil, okrem evakuácie zo záhradkárskej oblasti v Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice-okolie evakuovali ďalších päť ľudí aj z oblasti Štrkoviska v košickej Krásnej. „Zostali uväznení v záplavovom území,“dodal Betuš.

17:30 Všetky dobrovoľné hasičské zbory obcí, ktoré disponujú protipovodňovými vozíkmi a vozidlami z projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, boli v stredu od 16. hodiny uvedené do pohotovosti. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
Pomáhať majú profesionálnym hasičom v lokalitách, ktoré sú najzasiahnutejšie nepriaznivým počasím a zhoršujúcou sa povodňovou situáciou. "Dobrovoľné hasičské zbory obcí budú z dôvodu pretrvávajúceho dažďa v pohotovosti až do odvolania,"spresnila Farkasová.

Tretí stupeň povodňovej aktivity v obci Lehota pod Vtáčnikom.
Tretí stupeň povodňovej aktivity v obci Lehota pod Vtáčnikom.
Zdroj: Alexandra Moštková

16:45 Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) informovalo na sociálnej sieti, že v súvislosti s nepriaznivým počasím a zhoršujúcou sa povodňovou situáciou na území Slovenskej republiky boli k 16.00 hod. uvedené do pohotovosti všetky dobrovoľné hasičské zbory obcí, ktoré disponujú protipovodňovými vozíkmi a vozidlami Iveco Daily z projektu Aktívne protipovodňové opatrenia. Tie budú pripravené pomôcť profesionálnym hasičom podľa potreby v lokalitách, ktoré sú najviac zasiahnuté. Dobrovoľné hasičské zbory obcí budú z dôvodu pretrvávajúceho dažďa v pohotovosti až do odvolania.

Nasadia aj vrtuľníky

16:00 Pri záplavách by mohli pomáhať aj vrtuľníky, TASR o tom informoval hovorca Slovak Training Academy (STA) Dušan Tokarčík. Toto špecializované výcvikové stredisko pre pilotov ponúklo Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR bezodplatné monitorovanie rozvodnených riek na východe Slovenska.
Letecký pohľad môže Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP), konkrétne Správe povodia Hornádu a Bodvy, podľa neho priniesť detailnejšie informácie na analýzu aktuálneho stavu povodia. Tokarčík dodal, že na základe nich možno lepšie vyhodnotiť povodňovú situáciu na riekach a prijať potrebné opatrenia tak, aby sa predišlo škodám na majetku ľudí.

Odčerpávajú vodu

14:11 Vo Zvolenskej Slatine v okrese Zvolen aj naďalej zasahujú dobrovoľní hasiči, odčerpávajú vodu zo zaplavenej dediny a monitorujú situáciu. „Keďže stále prší, naďalej máme rozmiestnené vaky a vrecia, pretože voda síce oproti skorému ránu poklesla, do koryta sa však zatiaľ nevrátila. Stále sú zaplavené okolité územia, našťastie, nie cesty,“ uviedla pre TASR starostka obce Zvolenská Slatina Mária Klimentová. „Predpoveď počasia však stále nie je priaznivá,“ dodala s tým, že situácia je najhoršia na toku rieky Slatina. Pre povodeň vyhlásila samospráva tretí stupeň povodňovej aktivity.

Korytá riek plní dážď aj na hornej Nitre

13:25 Trvalý dážď dvíha hladiny riek na hornej Nitre. Okresné úrady v Prievidzi a v Partizánskom situáciu monitorujú, zatiaľ žiadna z obcí nevyhlásila stupeň povodňovej aktivity. "Zatiaľ obce v okrese Prievidza nevyhlásili povodňové aktivity, no situáciu sledujeme a sme v neustálom kontakte s mnohými starostami," povedal vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Prievidzi Dušan Krovina. V prípade potreby sú pracovníci úradu podľa neho pripravení pomôcť. Situáciu monitorujú aj v okrese Partizánske. "Zatiaľ nám z obcí nehlásili vyhlásenie povodňovej aktivity," uviedol prednosta Okresného úradu v Partizánskom Peter Paulík.

Opatrenia v súvislosti s trvalým dažďom pripravujú i v Partizánskom. V utorok (13. 10.) večer zasahovali tamojší dobrovoľní hasiči na štátnej ceste I/64 pod železničným mostom, kde odčerpávali vodu. V meste stúpa hladina rieky Nitra. "Ešte v utorok večer sme uzatvorili cestu pod železničným mostom pri vstupe do Partizánskeho, ktorá patrí Slovenskému vodohospodárskemu podniku a využívajú ju občania," spomenul pre TASR primátor Jozef Božik. 

Neustávajúci dážď v Banskej Bystrici začína spôsobovať problémy priamo v meste. Hladina rieky Hron, ktorá ním preteká, nebezpečne stúpa a aj v časti, kde sa v súčasnosti realizujú dlhodobé stavebné práce na výstavbe protipovodňových opatrení. Na snímke pohľad na rieku Hron. V Banskej Bystrici 14. októbra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neustávajúci dážď v Banskej Bystrici začína spôsobovať problémy priamo v meste. Hladina rieky Hron, ktorá ním preteká, nebezpečne stúpa a aj v časti, kde sa v súčasnosti realizujú dlhodobé stavebné práce na výstavbe protipovodňových opatrení. Na snímke pohľad na rieku Hron. V Banskej Bystrici 14. októbra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: Ján Krošlák

Evakuovali ľudí

15:49  Hasiči úspešne ukončili evakuáciu 22 osôb v chatovej oblasti v Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice - okolie. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).  „Pomocou člnov preniesli do bezpečia 18 dospelých, štyri deti a päť psíkov. Päť ďalších osôb, ktorým stále zostáva úniková cesta do lesa, evakuáciu odmietlo,“ spresnila s tým, že udalosť sa zaobišla bez zranení. Povodňová situácia je vážna v dôsledku dlhotrvajúceho dažďa, najviac postihnutým regiónom je aktuálne Košický kraj.

Viac o situácii v košickom regióne čítajte TU.

Vylial sa potok

15:35 Rieka Slatina ohrozila chatárov v rekreačnej oblasti Červený medokýš, keď sa vyliala na jeden z úsekov cesty. Mestská polícia odkláňa vodičov na náhradnú trasu cez sedlo Pustého hradu. „Všetkých upozorňujeme, aby do rekreačnej oblasti cestovali iba v nevyhnutných prípadoch. Náhradná trasa totiž nemá charakter klasickej cestnej komunikácie a slúži naozaj len pre výnimočné prípady,“ podotkol náčelník zvolenskej mestskej polície Juraj Chabada.
Svatuška poznamenal, že mestská polícia sleduje aj situáciu v okolí bytovky pod Pustým hradom. „Aj tu je predpoklad, že by sa rieka Slatina mohla vyliať a bude potrebné na mieste postaviť protipovodňovú bariéru,“ ukončil. 

14:49 Dlhotrvajúci dážď spôsobuje problémy aj v obci Smolník v okrese Gelnica, kde vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Ako pre TASR povedal starosta obce Radoslav Dlugoš, došlo aj k dočasnej odstávke pitnej vody.  „Smolnícky potok sa vybrežil. Problémy nám robí asi polovica horských bystrín, ktoré v lete ani nepočuť. Máme spolu šesť alebo osem takýchto prítokov do potoka. Voda sa nabaľuje – z potôčikov sú potoky a z potoka skoro rieka,“ spresnil s tým, že ku komplikáciám prispelo aj to, že v stredu ráno na kopcoch nasnežilo. So zabezpečovacími prácami začali v utorok (13. 10.) popoludní, s odstraňovaním dôsledkov množstva vody skončili v stredu okolo 4.00 h a od rána opäť pokračujú. „Čistili sme napríklad priestor pod mostmi. Zachraňovali sme aj kotolňu základnej školy a jedáleň. V kotolni to vyzeralo dosť kriticky, ale zvládli sme to a už je to v poriadku. Pomáhali aj dobrovoľní hasiči,“povedal Dlugoš. Podľa jeho slov zachraňovali aj súkromný majetok občanov - domy, záhrady i pivnice.

Daždivé počasie v Košiciach 1. septembra 2020. FOTO TASR - František Iván
Daždivé počasie v Košiciach 1. septembra 2020. FOTO TASR - František Iván
Zdroj: František Iván

14:30 V súvislosti s následkami dlhotrvajúceho dažďa je aktuálne najviac postihnutým regiónom Košický kraj. Tvorí takmer 50 percent všetkých vyhlásených stupňov povodňovej aktivity. Nasleduje Prešovský kraj. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) intenzívne komunikuje s prezidentom Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavlom Mikuláškom. V prípade potreby bude zvažovať aj výjazd do terénu. Pre TASR to uviedla Marta Fabianová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Najviac mimoriadnych udalostí vzniklo v okrese Spišská Nová Ves, druhý najväčší počet je v okrese Gelnica. Výrazne zasiahnutými okresmi sú tiež Poprad, Revúca, Prešov, Zvolen. "Zasiahnuté obce riešia vzniknutú situáciu vlastnými silami a prostriedkami, ale v najviac zasiahnutých regiónoch vypomáhajú vybrané kapacity integrovaného záchranného systému,"priblížila Fabianová. Žiadna mimoriadna udalosť v súvislosti s povodňami nebola doteraz zaznamenaná v Bratislavskom a Nitrianskom kraji.  Výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa platia v stredu na celom území Slovenska.

 Hasičský a záchranný zbor hlásil už v stredu ráno v súvislosti s intenzívnym dažďom celkovo 175 výjazdov. Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, podchodov a pivníc rodinných domov. Vykonávali napríklad monitoring a kontrolu vodných tokov, odstraňovali popadané stromy zo striech a cestných komunikácii. Počas dňa hasiči zabezpečovali aj evakuáciu niektorých domov v Krompachoch aj v Kostoľanoch nad Hornádom.

V dôsledku výdatných a dlhotrvajúcich zrážok sa rieka Slatina vo Zvolenskej Slatine začala rozvodňovať. Na snímke hasiči stavajú protipovodňové bariéry vo Zvolenskej Slatine v okrese Zvolen 13. októbra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
V dôsledku výdatných a dlhotrvajúcich zrážok sa rieka Slatina vo Zvolenskej Slatine začala rozvodňovať. Na snímke hasiči stavajú protipovodňové bariéry vo Zvolenskej Slatine v okrese Zvolen 13. októbra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: Ján Krošlák

Vylial sa aj Hron

14:00 V Banskej Bystrici platí od stredy druhý stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Hrona a jeho prítokoch v rámci okresu Banská Bystrica. Rieka sa z koryta zatiaľ nevyliala. TASR o tom informoval banskobystrický magistrát. Dočasne uzavreli podchod aj most. V stredu zasadala Krajská povodňová komisia a Povodňová komisia mesta Banská Bystrica. Pre intenzívne lejaky bolo nutné prijať nevyhnutné opatrenia.

13:30 Minimálne na dvoch miestach vo Zvolene je pre dlhotrvajúci dážď vážna situácia. TASR o tom informoval hovorca mesta Martin Svatuška s tým, že rieka Hron sa vyliala v blízkosti záhradkárskej osady na Podborovej, kde ohrozuje majetok Zvolenčanov, ale aj životy hospodárskych zvierat.
„Práve na tomto mieste zasahovali štátni i dobrovoľní hasiči, s ktorými spolupracujú naši ľudia z mestského komunálneho strediska. Vrecia s pieskom dokonca pomáhajú plniť naši zamestnanci, ktorí za bežných okolností spolupracujú pri archeologickom výskume na Pustom hrade,“uviedla k situácii primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

12:31 Neustávajúci dážď v Banskej Bystrici začína spôsobovať problémy priamo v meste. Hladina rieky Hron, ktorá ním preteká, nebezpečne stúpa a aj v časti, kde sa v súčasnosti realizujú dlhodobé stavebné práce na výstavbe protipovodňových opatrení. "Vrátil som sa z terénu a situácia sa na niektorých miestach už komplikuje. Od rána sme v intenzívnom kontakte so Slovenským vodohospodárskym podnikom a hasičmi, ktorí nás aktuálne informujú o stave rieky na jednotlivých úsekoch a tiež realizácii nevyhnutných opatrení. Súčinné sú i naše dobrovoľné hasičské zbory," konštatoval banskobystrický primátor Ján Nosko na sociálnej sieti. Mesto situáciu stále monitoruje a občanov bude o dôležitých skutočnostiach informovať.

11:10 Na horských priechodoch Fačkovské sedlo pri Kľačne a Homôlka pri Valaskej Belej na hornej Nitre do stredajšieho rána snežilo. Cesty sú zjazdné, polícia vyzýva vodičov na zvýšenú opatrnosť, informoval trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička. "Vzhľadom na nepriaznivé počasie vyzývame vodičov, aby prispôsobili jazdu stavu a povahe vozovky. V tomto počasí sa neoplatí ponáhľať. Radšej majú vyraziť na cestu skôr, prípadne využiť iné alternatívy dopravy," upozornil Kudlička. Predísť nehodám v takýchto podmienkach podľa neho možno najmä použitím zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami. "Šoférovanie v sťažených podmienkach si vyžaduje maximálnu pozornosť,"dodal.

11:00 Martina Holubecká z košického odboru Hydrologického monitorovania, predpovede a výstrahy SHMÚ uviedla, že za posledných 24 hodín sme na celom území východného Slovenska zaznamenali opätovne výdatné zrážky vo forme dažďa. Najvyšší úhrn zrážok 74,7 mm bol nameraný v zrážkomernej stanici Košická Belá.  Podobne vysoké úhrny nad 60,0 mm boli zaznamenané aj v staniciach Smolník, Kojšovská Hoľa, Štós a Medzev. V dôsledku výdatných zrážok za posledné dva dni, došlo k výrazným vzostupom vodných hladín takmer na všetkých tokoch východného Slovenska, najmä v povodí Hornádu a Hnilca.  Momentálne evidujeme  tretie stupene povodňovej aktivity v  8 vodomerných staniciach. Ide o stanice, Markušovce/Levočský potok, Spišské Vlachy/Hornád, Margecany/Hornád, Švedlár/Hnilec, Jaklovce/Hnilec,  Obišovce/Svinka, Kysak/Hornád, Ždaňa/Hornád a Košice/Hornád. V spomínaných vodomerných staniciach je momentálne ešte vzostup na Hornáde v Spišských Vlachoch, Margecanoch, Kysaku a Ždani. 

Aktuálne sú platné hydrologické výstrahy 1. až 3. stupňa na povodeň z trvalého dažďa. Výstrahy 3. stupňa sú platné pre  okresy Spišská Nova Ves, Gelnica a Košice okolie (Hornád). Vzhľadom na predpokladanú meteorologickú situáciu očakávame v dolných častiach tokov ešte vzostup, na ostatných tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín.

Podľa meteorológov zo Slovenského hydrometorologického ústavu (SHMÚ) bude v stredu prevažne zamračené a dážď. "Od stredných polôh sneženie. Ojedinele výdatné zrážky. Chladno," predpovedajú meteorológovia z SHMÚ.  Najvyššiu dennú teplotu očakávajú v rozmedzí od 5 do 10 stupňov, v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši iba okolo 3 stupne. Na horách vo výške 1500 metrov bude mrznúť, teplota má dosiahnuť iba mínus 2 stupne. Fúkať bude južný až juhozápadný, na západe západný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). Na hrebeňoch hôr očakávajú prudký až burlivý vietor, neskôr na hrebeňoch Tatier až víchricu.

Slovenskí hasiči zasahovali za uplynulých 24 hodín v súvislosti s intenzívnym dažďom celkovo 175-krát. Situácia bola vážna najmä na východe a severe krajiny. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).  Najviac práce mali v Košickom kraji, kde boli privolaní k 41 udalostiam. Nasleduje Žilinský kraj s 33 a Prešovský kraj s 26 zásahmi. V Banskobystrickom kraji potrebovali pomoc hasičov pre nepriaznivé počasie 23-krát, v Trenčianskom kraji 18-krát a v Bratislavskom kraji 17-krát. V Trnavskom kraji zasahovali hasiči desaťkrát a v Nitrianskom kraji zaevidovali sedem výjazdov. "Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, podchodov a pivníc rodinných domov. Vykonávali monitoring a kontrolu vodných tokov a odstraňovali popadané stromy zo striech a cestných komunikácii," priblížila Križanová s tým, že v niekoľkých prípadoch stavali protipovodňové bariéry a zasahovali pri vybrežených riekach a potokoch. "Hasiči na mnohých miestach naďalej zasahujú," doplnila Križanová.

Meteorologické výstrahy si môžete pozrieť TU. 

Prečítajte si tiež: