Zvlášť kritická situácia nastala v meste Krompachy v časti Stará Maša a na Hornádskej ulici, kde miestnu rómsku osadu odrezalo od okolitého sveta. Bola potrebná evakuácia obyvateľstva. Keďže dážď neprestáva, rieka sa začala vylievať aj za protipovodňové zábrany, ktoré hasiči osadili v blízkosti domov a bytoviek ešte v utorok podvečer a v noci. "Monitorujeme situáciu od včera. Keďže dážď neustáva, zotrvávame stále na mieste. Okrem toho spolu s policajtmi zamedzujeme vstupu domácich do osady. Sú nedisciplinovaní, nechápu, že nesmú prechádzať cez most, lebo je len otázkou času, kedy sa začne cez neho prelievať voda," povedal nám miestny dobrovoľný hasič. Následne ukázal na kopec nad osadou, kde boli nejakí ľudia. "Pozrite, našli si cestu ako sa dostať do osady z opačnej strany, neuvedomujú si, že múry domov sú podmočené, voda je tiež hlboká a môže dôjsť k nešťastiu," povzdychol si mladík. Dodal, že nie všetci obyvatelia súhlasili s evakuáciou. Podľa jeho odhadov ostalo v osade asi 15 osôb, medzi nimi aj deti.

V autobusovej čakárni sme videli sedieť rodinu s malými deťmi. Gejza Macko (32) s družkou Františkou Bujňákovou (31) a ich 6 deťmi museli opustiť dnes skoro ráno svoj domov, lebo ich zaliala voda. "Celú noc sme nespali, lebo lialo a počuli sme ako Hornád hučí, báli sme sa, že nás prekvapí veľká voda v noci a my sa utopíme," hovorí Gejza. Po prebdetej noci, keďže príbuzní neboli doma, sa uchýlil s rodinou do prístrešku autobusovej čakárne. "Nemáme nič, jedlo, šaty na prezlečenie pre deti ,ani peniaze. Deti sú hladné a unavené, chceli by si pospať, ale nemáme ich kam uložiť. Mesto sa o nás nepostaralo, každý sa bojí nákazy. Neviem čo budeme robiť. Deti sú ešte malé, nerozumejú tomu. Ja s Františkou sa nejako zaobídeme, ale malým to ťažko vysvetlíme," zúfa si mladý Róm. Spomenul, že v rovnakej situácii ako on je aj mnoho ďalších rodín.

Oslovili sme radnicu. Zástupca primátorky Dárius Dubiňák nesúhlasí s tým, že by sa mesto nepostaralo o svojich obyvateľov. "Evakuovaných sme umiestnili v objektoch ZŠ a MŠ kde našlo útočisko 100 matiek s deťmi. V centre voľného času je 50 detí s matkami a v špeciálnej škole ďalších dvadsať. Mnohí obyvatelia osady odišli k príbuzným, či už v rámci mesta alebo jeho okolí," uviedol Dubiňák. Zdôraznil, že evakuovaným ľuďom poskytli hneď ráno bagety a teplý čaj, na obed výdatnú polievku s chlebom a čaj a všetci dnes dostanú aj večeru.

V Štefánskej Hute zalialo pivnice

Vytrvalé dažde potrápili aj obyvateľov obce Štefánska Huta. Profesionálni i dobrovoľní hasiči tam odvčera odčerpávajú vodu zo zaliatych pivníc. Chatárka Zita (7i), ktorá pochádza z Košíc má v tejto lokalite chatu už tridsať rokov, ale niečo také tu nepamätá. "Okrem mňa má tu dom aj môj syn. Som nepokojná, len sa modlím, aby sa už vyčasilo, lebo nás tu zaleje. Naozaj nič také dramatické si nepamätám. Celú noc som kvôli tomu nespala. Hornád sa vylial na polia a voda stále stúpa. Máme ju takmer za plotom," povedala smutne chatárka.

Viac foto zo záplav nájdete TU

Článok pokračuje na ďalšej strane. Čítajte o situácii na cestách, ktoré  zaliala voda...