Reklama

Sakury nestihli rozkvitnúť a už opadajú! Klimatológ dvíha varovný prst: TOTO peklo nás neminie

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sakurová nádhera v Košiciach: Kúsok Japonska u nás čoskoro ohrozí počasie
    Zdroj: Lukáš Koco
    Reklama

    Ružové nádhery zažívajú vrchol! Japonské čerešne známe skôr ako sakury zdobia mestá naprieč svetom. Tento rok však rozkvitli o značný čas skôr. A ich ružová budúcnosť je ohrozená aj výkyvmi počasia. Pravdepodobne nás totiž čaká najteplejší rok…

    Mesto Košice pred piatimi rokmi dostalo celkovo sto sakúr ako dar od japonského veľvyslanectva. Išlo o uctenie si stého výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Japonskom a bývalým Československom. „Veľmi sa teším, že sme prvým mestom na Slovensku, ktoré v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska začalo s týmto projektom. Ďakujem za prekrásny dar a ústretovosť,“ tešil sa vtedy primátor Košíc Jaroslav Polaček zo sakúr, ktoré sú japonským národným symbolom.

    Naprieč metropolou východu je hneď niekoľko alejí, ktoré v týchto dňoch svojou jedinečnosťou lákajú pohľady malých i veľkých. V tomto čase je to pritom mimoriadne netradičné, nakoľko rozkvitli o celý mesiac skôr! To s prognózou pár týždňov znamená, že prvomájový bozk si už dáte určite len pod odkvitnutými stromami.

    Skoré kvitnutie sakúr neobišlo ani „ich“ krajinu. Vlani v Tokiu, kde už sedem dekád vedú štatistiky kvitnutia sakúr, zaznamenali ich kvitnutie o desať dní predčasne. Za viac ako polstoročie ide pritom len o tretí skorý rozkvet - rovnako tomu bolo v roku 2020 a 2021.

    Vychutnávať si čaro japonských čerešní sa však dá len do prvého dažďa či trocha silnejšieho vetra - práve to stačí na to, aby listy jemných kvetín zo stromov opadali… A v našich končinách tak tomu podľa predpovedí čoskoro bude a o ružovú nádheru prídeme priveľmi skoro.

    Nový rok nás privítal teplom

    Meteorológovia sa nestačia diviť, nakoľko tohoročný január, február i marec boli teplotne vysoko nadpriemerné. „Tento rok je klimatologicky brutálne rozhádzaný. Zimu sme takmer nemali, typicky aprílové teploty prišli už vo februári, a tie júnové už v prvej dekáde apríla. A nástup tropických dní je v tomto roku takisto extrémne skorý, v niektorých oblastiach Európy sa objavili aj o viac ako dva mesiace skôr,“ konštatuje klimatológ SHMÚ Jozef Pecho s tým, že 1. apríla namerali v talianskej Torregrotte neuveriteľných 35 stupňov!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Nadpriemerné teploty prinášajú nebezpečné búrky. Vo Francúzsku padali krúpy ako vajíčka
      Zdroj: Twitter @MeteoExpress

      Ani naše končiny by toto leto nemali obísť nadpriemerné teploty. Teplomery by pod hranicu 30 stupňov mali klesať ojedinele, a teda zrejme náš čakajú tropické dni. V kuloároch sa dokonca šepká, že rok 2024 by mal byť globálne najteplejším rokom. „Radšej ani nekomentujem to, čo sa teraz deje v trópoch. Tento rok bude, zdá sa, horúci úplne všade,“ dodáva klimatológ.

      Posledné dni sme ako na hojdačke

      Nedávne veľkonočné sviatky sme na Slovensku trávili v prírode a vychutnávali si marec v tričkách s krátkym rukávom. Netrvalo dlho a počasie sa otočilo o 180 stupňov. Vonku sa ochladilo a ortute teplomerov klesali nadol. Posledný víkend sme ale znovu zapínali klímy, nakoľko sa teploty švihli na 27 stupňov! Tropický deň, teda teplota vystúpila nad tridsiatku, si už ale užili naši českí susedia, a dokonca aj v Rakúsku a Maďarsku.

      V stredu (10.4.) sa k nám ale začne blížiť studený front, ktorý prinesie minimálne ochladenie. Zatiaľ sa to síce predpovedať stopercentne nedá, ale vylúčené nie sú ani búrky, pričom teploty klesnú o pár stupňov. Po pár hodinovej zmene sa však opätovne v závere týždňa dočkáme jarných teplôt v rozmedzí 22 až 25 stupňov.